תחבורה ציבורית בשבת בהרצליה? לא בשנים הקרובות. די כצפוי, ההצעה לסדר על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת לא עברה בישיבת מועצת העיר בשל התנגדות ראש העירייה, משה פדלון, וחברי הקואליציה.

גרים בשרון? תהיו היפר לוקאליים

את ההצעה, שיזמה חברת המועצה דנה אורן ינאי ואליה הצטרפו שבעת חברי האופוזיציה, פרסמנו אתמול ב"שרון און ליין".

אורן ינאי הציגה במועצה את ההצעה ואמרה: "אני לא רואה בהצעתנו התרסה אלא עניין חברתי וסביבתי, לחנך דור ועוד דור להשתמש בתחבורה ציבורית. יש לנו את הכח השלטוני להיות עיר חלוצה בתחום. מה שקורה היום בסופי שבוע זה טוב אבל בכאילו. זאת לא תחבורה ציבורית מאורגנת וממוסדת עם תחנות וצירים. צריך לקבל החלטה על תחבורה ציבורית בשבת. נקודה". אורן ינאי הציעה אפשרות שהסוגיה תעבור להכרעת הציבור במשאל תושבים שיתקיים בשלושת החודשים הקרובים.

יריב פישר הוסיף: "ההצעה מגיעה מכיוון שיש שרת תחבורה שהחליטה שהיא עושה שינויים רציניים ומשמעותיים. בוצע כבר סקר בעבר ממנו עלה ש- 77% מתושבי העיר רוצים תחבורה ציבורית בשבת. מדובר בעניין של סדר עדיפויות ואסטרטגיה וחשיבה קדימה של העירייה. זה בעיקר עבור השכבות החלשות ולך, ראש העירייה, צריך הכי הרבה להיות אכפת מהם". איל פביאן אמר: "מדובר בעניין סוציאלי וחברתי שייתן אפשרות לביקורי משפחות בערים אחרות בסופי שבוע, דבר שקשה היום למי שאין רכב". מאיה כץ אמרה: "כל הטענות שמיד יאמרו היו יכולות להיות רלוונטיות עד האמירה של שרת התחבורה. יש כאן הזדמנות לקדם את הנושא שאני לא יודעת מתי תחזור וצריך לקחת אותה בשתי ידיים".

פדלון (שוב) לא מתבטא בנושא – ההצעה נפלה ברוב קולות

לאחר שלא הסכים לומר את דעתו בנושא בעקבות פניית "שרון און ליין", המשיך ראש העירייה, משה פדלון, בשתיקתו בנושא זה גם בישיבת מועצת העיר.

את עמדת העירייה הציג אהוד לזר, מנכ"ל העירייה, שאמר: "משרד התחבורה הוציא הודעה לעיתונות אבל מעבר לכך לא יצא שום מסמך רשמי ממשרד התחבורה בנושא. ההודעה לעיתונות לא מגובה בשום הליך. התחבורה הציבורית בשבת בהרצליה לא התחילה בשנת 2010 אלא בשלטון האחרון. אין חולק שהעירייה מעודדת תחבורה ציבורית. קווי סוף השבוע מהווים הצלחה מסחררת בשנים האחרונות עם מאות נוסעים בכל סופ"ש. היה שינוי במערך, היקף השירות והטכנולוגיות. אנו חווים שהשירות נותן מענה טוב ואם משרד התחבורה רוצה אז שיוציא רגולציה".

החברה העירונית לפיתוח תיירות הרצליה מארחת את פסטיבל ג'אז על הים. בימי חמישי 19:30-21:00 חוף אכדיה על הדשא. 9.6.22 ישרא-דיקסי בנד. 16.6.22 עדן הולן ואילן ליבוביץ'. 23.6.22 ליאוניד בטשקה. 30.6.22 חמישיית אסף יוריה וז/וקה פרפיניאן

לאחר דבריו ניגש לזר להצבעה שבסיומה, כצפוי, ההצעה הוסרה ברוב קולות, כאשר חברי הקואליציה הצביעו בעד הסרת ההצעה לעומת חברי האופוזיציה ועמם דנה אורן ינאי ואורן אוריאלי שתמכו בהצעה.

חברי האופוזיציה אמרו ל"שרון און ליין" לאחר הישיבה: "בישיבה שהתקיימה בנושא, התחבורה הציבורית בשבת לצערנו לא אושרה על ידי חברי הקואליציה. משה פדלון מתנגד לתחבורה ציבורית בשבת, וכל הטענות שנטענו התייחסו למדיניות הממשלה הקודמת ולא לאפשרות שנוצרה כעת, שכל רשות מקבלת החלטה עבור התושבים שלה. התנגדות סיעת מרצ למהלך כזה היא בגידה בתומכים שלהם ובכל המדיניות שאותה הם מקדמים, והצבעות מהסוג הזה שהן באמת על בסיס תפיסה אידיאולוגית מוכיחות באמת מה ההבדל בין מעשים לדיבורים. תחבורה ציבורית בשבת היא קודם כל עניין חברתי שנותן מענה לכל שכבות האוכלוסייה ועניין סביבתי להפחתת כמות כלי הרכב על הכביש. אין פה מהלך של התרסה כלפי אף ציבור יש פה בעיקר הזדמנות לתת לציבור יותר ואת זכות הבחירה גם בסופי שבוע".

עופר לוי, סגן ראש העירייה (מרצ), אמר בתגובה: "זה ידוע שההצעות של האופוזיציה הן פופוליסטיות וזה בסדר מבחינתם. האופוזיציה מטעה וטענה אתמול בהצעה לסדר ששרת התחבורה נתנה אור ירוק לתחבורה ציבורית בשבת וזה לא כך. היא בסך הכל הביעה את דעתה. בהרצליה יש תחבורה ציבורית בסופ"ש, מהערים המובילות בארץ, ומרצ הייתה חלק מהעשייה הזאת. במידה ושרת התחבורה תוביל מהלך רשמי, אז נדון בכך בכובד ראש".

דנה אורן ינאי עוזבת את הקואליציה

בסיום ישיבת המועצה הדהימה חברת המועצה דנה אורן ינאי, כאשר הודיעה שהיא עוזבת את הקואליציה. בכך גדל מספר חברי האופוזיציה לשמונה לעומת 13 חברי קואליציה. כזכור, אורן התריעה כמעט לפני חודשיים כי תעזוב את הקואליציה בעקבות תמיכתו של חבר הקואליציה אלעד צדיקוב במנהל בית הספר מרעננה שיידה אבנים על ערבים במהומות בעיר לוד.

אורן ינאי אמרה לחברי המועצה בסיום הישיבה: "בשלוש השנים האחרונות הייתה לי הזכות לקדם מספר רב של פרויקטים, תכניות וקמפיינים בעיר, חלקם יצאו לפועל, חלקם עוד בתכנון ותקצוב וחלקן נמצאות מאושרות במגירת העבודה אצל הצוותים המקצועיים. עם היבחרותי למועצת העיר בחרתי להיות חברה בקואליציה בראשות ראש העיר משה פדלון, הקואליציה הנוכחית מורכבת מסיעות רבות בעלות אינטרסים שונים ואינם זהים ואף מנוגדים בעיצוב דמותה העתידי של העיר הרצליה".

אורן ינאי הסבירה את המהלך שעשתה: "לצערי הרב, על אף ההערכה הרבה שיש לי לראש העירייה ולצוות המקצועי בעירייה, אני חשה כי כבר הערכים והפעולות הליברלים, הירוקים, מרחב המחייה, החדשנות והחידושים, קידום הרצליה הישנה והוותיקה מול הרצליה החדשה אינו עולים בכנה אחד עם רצון התושבים ועם סל הערכים שלי. עצם שתיקתם של רבים מאנשי הקואליציה על מדיניות שפוגעת בציבור הליברלי, על התנהלות של סגירת חשבונות, על אלימות ודברי הסתה, על תמיכות שאינן שקופות ועוד, איננה מאפשרת לי עוד להמשיך ולהצביע בצורה אוטומטית עם הקואליציה. החל מהיום לא אהיה עוד חברה רשמית בקואליציה. אני אפעל רק בהתאם לצו מצפוני, בהתאם למוסר שאני מאמינה שבצילו יש להוביל את העיר, לא אשתוק אם עירי תשנה את פניה ולא אנוח כאשר המדיניות התקציבית תשנה את האופי של העיר. מערב זה אני אמשיך ואפעל ככל יכולתי למען הרצליה טובה יותר, ליברלית יותר, וירוקה יותר. אדוני ראש העיר, תודה על שיתוף הפעולה בשלוש השנים האחרונות, אני אשמח להיות לרשותך בכל עת".

דנה אורן ינאי. שמירה על הרצליה חילונית צילום: תמי שלף

דנה אורן ינאי. עוזבת את הקואליציה. צילום: תמי שלף


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן