סערה בחוגים הפוליטיים בהרצליה בעקבות הגיבוי שהעניק אתמול חבר המועצה אלעד צדיקוב למנהל בית הספר המדעי תורני אמית כפר בתיה ברעננה שתועד מיידה אבנים לעבר תושבים ערבים בלוד.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

פרסום דבריו של צדיקוב אתמול ב"שרון און ליין" יצר גל של תגובות חריפות בקרב חברי מועצת העיר הרצליה. הראשונה הייתה חברת המועצה דנה אורן ינאי מהקואליציה ששיגרה זמן קצר לאחר פרסום הכתבה אצלנו מכתב חריף לראש העירייה ובו דרשה שיגנה את דבריו של צדיקוב כתנאי להישארותה בקואליציה.

במכתבה ציינה דנה אורן ינאי: "המשמעות של חברותו של צדיקוב בקואליציה ובהנהלת העיר היא שיש לו את הכוח והאפשרות להשפיע על אופייה של העיר ועל החינוך בעיר. דרך האלימות היא אינה דרכה של הרצליה, היא אינה דרכי ואני יודעת שהיא גם אינה דרכך. לצערי הרב, בתום כשנתיים של חברות ועשיה בקואליציה, שנתיים בהם הייתה לי הזכות לעבוד ולפעול לצידך למען תושבי הרצליה ולצד הנהלת העיר בעצב רב ובכאב גדול אני מודיעה שלא אוכל לשבת עוד בקואליציה שנותנת יד למנהיגות קיצונית ואלימה. כידוע, זאת איננה הפעם הראשונה בה צדיקוב מתבטא בצורה שמעודדת שנאה ואלימות כלפי האחר. כזכור, בשנת 2017 הוא אף ניסה לעצור תוכניות שמסיעות לנוער להטב"י ולהכרה בזכויות הקהילה, ועכשיו הוא למעשה מעודד התנהגות אלימה והמילים עת עת הופכים למעשים. זאת העת לבחור האם דרכה של הקואליציה היא דרך של שלום או דרך של אלימות, דרך שבה אנו מוצאים את הפתרונות לגשר ולקבל את האחר או לזרוק אבנים גם שהמצב קשה ומפחיד".

אורן ינאי דרשה מפדלון תגובה תקיפה לגבי דבריו של צדיקוב: "אני פונה אליך וקוראת לך לגנות בשם כל מועצת העיר את האמירה האומללה ולהצהיר שדרכה של הקואליציה היא איננה דרכו של צדיקוב ואין מקום בעיר להתבטאות ולפעילות מהסוג הזה. אשמח מאוד שדרך השלום, החברות והסבלנות תהיה נר לרגלנו ולא הדרך בה צועד צדיקוב. זהו לא האדם אשר ראוי להיות חלק מהנהגת העיר הרצליה, עיר שחרטה על דגלה סובלנות וקבלת האחר".

אורן ינאי אמרה ל"שרון און ליין": "אני פונה לראש העירייה לסיים את תפקידו של צדיקוב כדירקטור בחברה למרכזים קהילתיים וכמחזיק תיק התרבות התורני, תרבות וחינוך בעיר ולא משנה מאיזה חברה ומגזר אסור שיהיו מונהגים על ידי חברי מועצה שתומכים ומעודדים אלימות".

זמן קצר לאחר שקיבל את פנייתה, פירסם משה פדלון פוסט בפייסבוק, תוך שהוא נמנע מהזכרת שמו של צדיקוב: "גל העימותים האלימים ששטף את המדינה מעמיד בסכנה את מרקם יחסי הדו קיום שטיפחנו במהלך שנות המדינה. אנחנו בשעת מבחן קשה לחברה הישראלית. תפקידנו כנבחרי ציבור הוא לפעול להרגעת הרוחות ולטעת תקווה בקרב האוכלוסיות השונות. הצטערתי לשמוע על התנהגותו האלימה של מנהל בית הספר התורני מרעננה שלקח את החוק לידיים. התנהגות אלימה שגם הוא כבר הספיק להתנצל עליה. הצטערתי עוד יותר לקרוא את הודעת החיזוק שנכתבה על ידי חבר מועצת העיר שלנו. אני מגנה בחריפות אלימות זו ומבקש מכל נבחרי הציבור בעיר לפעול להרגעת הרוחות, בכל מגזר ובכל קהילה".

בעל.ת עסוק, רוצה שיכירו אותך? לקבלת חשיפות שיא בשרון אונליין לחצ.י כאן!

בעקבות דבריו של פדלון אמרה דנה אורן ינאי: "בשל חומרת האמירה של צדיקוב, בשלב זה אני אמשיך לשקול את המשך צעדיי. לא אתן יד לגורמים מסיתים ואלימים להיות חלק מהנהלת העיר".

ביקורת נוספת כלפי צדיקוב בקואליציה ובאופוזיציה

בעקבות פנייתה של אורן ינאי שיגר אלעד צדיקוב מכתב לפדלון ובו כתב בין השאר: "למען הסר ספק, הנני מוקיע כל פעילות של אלימות יזומה כגון הלינץ' המזעזע בבת ים. דרכנו אינה זאת. מאידך, חובתנו להבדיל בין אלימות יזומה להגנה עצמית. עם ישראל לא שב לארצו אחר אלפיים שנה כדי לשהות חסר אונים, אל מול שכניו לבניין המסמנים את דירתו ורכושו כיעד להצתה, על ילדיו וחייו. רוב כוחות המתנדבים להגנה עצמית על תושבי לוד אינו חמוש. הם מבקשים לשמור בגופם על חיי אדם, בתים עם ילדים ובתי כנסיות בידיים חשופות או באמצעים מאולתרים – זוהי גאווה לאומית לראות את כלל ישראל במפגן אחדות של מאות מתנדבים מכל חלקי הארץ".

צדיקוב הוסיף: "אני מזמין את הגב' ינאי וכן את שאר חברי מועצת העיר הרצליה החפצים, לסיור בלוד העתיקה – רמת אשכול כדי לעמוד מקרוב על המציאות עצמה, ללא הטיה והטעייה".

הביקורת כלפי דבריו של צדיקוב הגיעה מסיעות נוספות בקואליציה ובאופוזיציה. עופר לוי, סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת מרצ, אמר: "אני מגנה בכל תוקף את הגיבוי של חבר המועצה צדיקוב למנהל בית הספר שזרק אבנים. בימים קשים אלו בהן השיסוי והפילוג שוטפים את הרחובות אני קורא לכולם במיוחד לנבחרי הציבור ואנשי החינוך של ילדינו להתנהגות מכבדת ומכובדת ולגנות כל קריאה לאלימות ללא הבדל לאום גזע או דת. אני מקווה שצדיקוב יתנצל".

בעקבות האיום של דנה אורן ינאי לעזוב את הקואליציה, ציין עופר לוי כי בתחילת השבוע תקיים סיעת מרצ ישיבת חירום עם הנהלת מרצ בהרצליה ולאחריה יתקבלו החלטות בנושא.

חבר המועצה יריב פישר מהאופוזיציה, יו"ר סיעת "יש עתיד", אמר: "אני גאה בך" – אשכרה זה מה שלחבר מועצת עיריית הרצליה היה לומר על מנהל בית ספר שנסע במיוחד ללוד לזרוק אבנים על ערבים. כן, זה נציג ציבור בהרצליה, פשוט אבדה הבושה. במועצת העיר הקרובה נעלה הצעה לסדר הקוראת לגינוי ולהוקיע קולות שכאלה מהשיח הציבורי. הרצליה חרטה בעבר על דגלה חינוך לדמוקרטיה (הדבר הראשון שפדלון עשה שנבחר היה לבטל זאת). אני קורא לכל הנהגת העיר להוציא מיד הודעות גינוי חמורות למר צדיקוב".

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן