לפני מספר שבועות ביקשנו לדעת מהי עמדתו של ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, להפעלת תחבורה ציבורית בשבת וזאת על פ הודעתה של שרת התחבורה הנכנסת, מרב מיכאלי, על כך שכל רשות מקומית תהיה רשאית להחליט בסוגיה בתחומה.

בעל.ת עסוק, רוצה שיכירו אותך? לקבלת חשיפות שיא בשרון אונליין לחצ.י כאן!

תשובה, כידוע, לא קיבלנו, אבל יש להניח שעמדתו של פדלון תיחשף הערב בישיבת מועצת העיר, כאשר תעלה ההצעה לסדר של שמונה חברי מועצה: שבעת חברי האופוזיציה (מאיה כץ, יריב פישר, רונן וסרמן, יונתן יעקובוביץ', תמי גרוסמן, איל פביאן וגרי גוזלן) ודנה אורן ינאי מהקואליציה.

בהצעתם לסדר כותבים שמונת חברי המועצה: "כבר לפני מספר שנים הובילה הנהלת העיר את מערך התחבורה הציבורית העצמאית בשבת לחופי הים ובשנה האחרונה הרחיבה את הפעילות למרכזי הבילוי בהרצליה ובתל אביב. כעת, עם כניסתה של המדיניות החדשה של ממשלת ישראל אשר רואה בתחבורה הציבורית ככלי לתיקון חברתי וכצורך בסיסי של תושבי ישראל ובמסגרת החזון של שרת התחבורה מרב מיכאלי שבו לרשויות המקומיות יש אפשרות לקבוע את מדיניות התחבורה הציבורית בשבת, אנו מבקשים לקיים דיון בנושא הרחבת היקף פעילות התחבורה הציבורית בשבת ולהגדיל את הפעילות למרכזי המגורים ולא רק על מספר מצומצם של ציריים ראשיים ולהגיע אל  כל מרכזי הפנאי והבידור, ומרכזי הספורט ותנועות הנוער אשר פועלים בשבת".

חברי המועצה גורסים כי: "הרחבת הפעילות של התחבורה הציבורית בשבת תאפשר למשפחות רבות לבקר משפחה וחברים אשר מתגוררים בשכונות המרוחקות מהן ותאפשר נגישות משמעותית ורחבה יותר למקומות הבילוי ופנאי של תושבי העיר. היעדר תחבורה ציבורית בשבת מהווה תמריץ להגברת השימוש ברכב פרטי מגביל את יכולתן של אוכלוסיות  מוחלשות לבלות את שעות הפנאי, להגיע למקומות בילוי ונופש ולבקר משפחה. גרוע מכך, לאוכלוסיות אלה אין דרך להגיע בשבתות למוקדי רפואה דחופה ולמקומות חיוניים נוספים".

לפיכך, מציעים חברי המועצה כי: "מועצת העיר מחליטה כי עיריית הרצליה תרחיב את שירותי התחבורה הציבורית בשבת מתוך ראייה חברתית וסביבתית ותאפשר לתושבי העיר להתנייד מביתם לכל מקומות הפנאי, התרבות, חברה קהילה, ספורט ורפואה. מועצת העיר תבחר 3-5 נציגים אשר יהוו צוות לבחירת תוואי הנסיעה והתחנות תוך התחשבות בכל אוכלוסיות העיר".

ההצעה הוגשה ע"י חברת המועצה דנה אורן ינאי מהקואליציה ואליה הצטרפו כל חברי האופוזיציה. אורן ינאי אמרה ל"שרון און ליין": בהרצליה צריכה להיות תחבורה ציבורית בשבת, לא הסעות, לא שאטלים, לא בכאילו. תחבורה שמשרתת את כל האוכלוסיות בעיר, נגישה וזמינה בעלת תדירות טובה. יש לנו חלון הזדמנויות אדיר עם כניסתה של הממשלה החדשה ולצד המדיניות של שרת התחבורה מירב מיכאלי שבה היא מעניקה לרשות המקומית סמכויות כמעט מלאות לקביעת המדיניות בנוגע לתחבורה בשבת. קוראת לכל חברי מהסיעות הליברליות והחברתיות להצטרף להצעה המשותפת שתעלה היום.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

האופוזיציה: פדלון ניסה למנוע את קיום הדיון

לטענת חברי האופוזיציה, ראש העירייה ניסה למנוע את העלאת ההצעה לסדר בישיבת המועצה הערב בטענה כי היא לא נמצאת בסדר היום לישיבה. לטענתם, רק לאחר מכתב שהעביר חבר המועצה יריב פישר, בשם כל חברי האופוזיציה, ליועצת המשפטית של העירייה ובו טען כי ההחלטה לא חוקית ואינה נסמכת על שום נוהל משפטי באשר להצעות לסדר בישיבות המועצה, נסוג פדלון מהחלטתו והנושא יעלה היום לדיון.

במכתב ששיגר פישר לעו"ד ענת קרן בהרב, היועצת המשפטית של העירייה, הוא ציין: "החוק מאפשר עד 4 הצעות לסדר בכל ישיבת מועצה. הצעות לסדר עולות בהתאם לסדר הגעתן, כלומר- לזמן אשר נשלחו. ביום חמישי, בהתאם לזמני החוק, נשלחו הצעות לסדר. ביום ראשון הודיע חבר המועצה איל פביאן על הסרתו מסדר היום הצעה לסדר, ולפי החוק ההצעה הבאה עולה לסדר היום. לטענת מנכ"ל העירייה, הצעה זו לא לעלות לסדר היום כי סדר היום כבר נשלח, היא טענה מגוחכת, בניגוד לחוק, למנהל תקין ולהתנהלות השוטפת של מועצת העיר מזה מספר עשורים. אנו עומדים על כך כי תפעלו לפי החוק והמנהל התקין ותעלו את ההצעות בזו אחר זו בהתאם לסדר בו הן נשלחו. יתרה מזו הרי ברור שטענה זו משוללת כל יסוד שכן חומרים אחרים לסדר היום נשלחו היום ואתמול באמצעות המיילים".

פישר הוסיף: "תירוץ זה הינו מעורר תהיה כי פשוט אתם מתחמקים מהדיון בהצעה לסדר שעוסק בנושא תחבורה ציבורית בשבת, נושא חשוב על סדר היום העירוני. נציין ונוסיף כי ככל שתבחרו לא לעלות את ההצעה לסדר היום, ולא לפעול לפי מנהל תקין, נזמן ישיבת מועצה שלא מן המניין בעוד כשבוע ימים בהתאם לחוק נושא זה. אחר כך אל תאמרו שהאופוזיציה מטרטרת את העובדים בגלל חוסר רצונכם להתמודד עם סוגיות מורכבות בעיר".

עיריית הרצליה בחרה שלא להגיב לכתבה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן