בתום ישיבת מועצה סוערת אמש (שלישי) לא התקבלה החלטה האם מינויו של דני לביא לתפקיד סגן ראש העירייה מאושר ובמקומה התקבלה ברוב קולות הצעת הפשרה של חבר המועצה גיא קלנר לפיו ימונה שופט בית משפט בדימוס שייתן חוות דעת משפטית בנושא.

ישיבת מועצת העיר התכנסה בעקבות דרישת שישה חברי מועצה מהקואליציה לבטל את מינויו של חבר המועצה דני לביא לתפקיד סגן ראש העירייה, בהתאם להסכם הרוטציה בין הסיעות, וזאת לאחר שעלו טענות כי קיימות לכאורה בחריגות בנייה בביתו של לביא.

כזכור, בשבת האחרונה הגיב לביא לראשונה על הטענות לפיהן יש בביתו חריגות בנייה. למחרת פירסמנו את ההתבטאות היוצאת דופן בחריפותה של צחי שריב, יו"ר סיעת "רמת השרון חופשית" והתגובה בעקבותיה של חבר המועצה מיכאל דורון.

את ישיבת המועצה פתח ראש העירייה אבי גרובר  כשאמר דברים קשים וחריגים: "ההסכם הקואליציוני, עליו חתמנו, אמור לשקף מלבד חלוקת התפקידים והרוטציה, גם יחס של כבוד, והבנה שניתן ללבן נושאים שונים ולהגיע לפשרות. איזושהי הדדיות. יש בחדר הזה פערים אידאולוגים, אין ספק, אבל על הפערים האלה יכולנו לגשר בהידברות. זה לא קרה. המועצה הזאת מכל צדדיה רבה שוב ושוב. עוד ועוד הצעות ושאילתות מוגשות האחד כנגד השני. לציבור הישראלי והרמת שרוני נמאס מכל הפלגנות הזו. השיח פה במועצה וברשתות הוא נורא".

גרובר המשיך ותקף את חברי הקואליציה שעמדו מאחורי הגשת ההצעה: "כשאנחנו ישבנו שעות אין סופיות במשל"ט במבצע שומר חומות, חברי מועצה היו עסוקים בלשלוח חוקרים פרטיים ולהפעיל פרופילים מזויפים האחד נגד השני. אין אדם אחד ברמת השרון שחושב שחריגות הבניה בביתו של דני לביא עולות פה הערב מתוך דאגה לעבריינות הבניה בעיר, או מחשש לפגיעה בשלטון החוק. הן עלו כדי לסכל את הרוטציה. אין היתממות או גלגול עיניים שיכסה על העובדה הזאת".

גרובר: "היום הזה לא מוסיף כבוד למועצה"

גרובר המשיך בנאומו התקיף וביקש מחבריו לקואליציה להסיר את ההצעה: "אני עומד בפני הציבור הרמת שרוני ומבקש מכם חברי המועצה, להסיר את ההצעה הזאת מסדר היום, לכבד את ההסכם כלשונו. הסכם שחתמתם כשידעתם בזמן שחתמתם עליו את כל מה שאתם יודעים עכשיו. מי שלא מכבד הסכמים, לא יוכל לדרוש מאיש לחתום איתו על כלום בעתיד. ואם בעתיד יתגלה שאכן נעשו דברים בעייתיים אנחנו נדאג לטפל בכל דבר בעיתו. המועצה היא לא גוף חוקר. יש פרקליטות ויש בתי משפט".

יש לכם רגישות? תתחברו לאתר הרווחה והחברה של ישראל!

גרובר הסביר מדוע אינו יכול להצביע: "אני לא אוכל להצביע היום. כי מי שמדבר במילים כל כך גדולות על שלטון החוק, דרס ברגל גסה בתכסיסים ותרגילים מעין משפטיים את זכות היסוד הבסיסית שלי לחופש הביטוי. על פי סעיף 125 לפקודת העיריות לחבר סיעה אסור להצביע בניגוד לעמדת הסיעה כאשר מדובר במינוי סגן ראש עיר. מצב כזה עלול לסכן את המשך כהונתי כראש עיר, אבל אם יכולתי להצביע הייתי מצביע בעד הרוטציה. היום הזה הוא לא יום שמוסיף כבוד למועצה".

גרובר פנה לסגנו יעקב קורצקי ואמר לו שהוא נאלץ לעזוב את הישיבה ועליו לנהל אותה: "יעקב, אני דורש ממך לכבד את הדעות השונות של כל החברים פה בחדר ואני מפציר בכם להתנהג בכבוד אחד כלפי השני בהמשך הישיבה"

ירון גדות התפרץ לדבריו של גרובר ואמר לו: "אתה פחדן ושפן, עושה יד אחת עם מי שיפסיד. ככה לא מתנהג ראש עיר". גרובר ענה לו: "אתה מת שאצביע ואז תמשכו אותי לבית משפט. הבטיחו לי שייקחו אותי לבית משפט עם הסיפור הזה. זה תרגיל מסריח ומגעיל וככה לא עושים".

ראשון הדוברים היה רוני בלקין, יו"ר האופוזיציה, שהמליץ לששת חברי המועצה להסיר את ההצעה מסדר היום. נטע זיו אמרה שהיא מזדהה עם דברי גרובר וציינה כי המהלך הזה נועד לטרפד את הסכם הרוטציה וזוהי נקודת שפל בפוליטיקה ברמת השרון ולכן היא תתמוך בקיום הרוטציה.

גיא קלנר אמר: "מוטלת עלינו חובה לקיים הסכמות פוליטיות גם ברמה המוסרית כי זה מפתח להתנהלות פוליטית נכונה. צריך לפעול לפי תקנות וחוקים ואסור לנו כמועצת העיר לקח לעצמנו את התפקיד הזה. כולנו מרגישים לא טוב עם הישיבה המיותרת הזאת. הציבור חושב שאנחנו מתעסקים בענייני זוטות ופוליטיקה מקומית. אני מציע לחברי למשוך את ההצעה. אני מעריך שאין לה רוב ולכן לא יהיה לה הישג פוליטי. האמירה נאמרה והסוגייה על השולחן. הציבור ישפוט או בית המשפט". רמי בר לב אמר: "אין לי דבר אישי נגד דני והייתי שותף ליצירת ההסכם הקואליציוני. אני ממליץ לו לקחת פסק זמן, יסיים את מה שצריך".

עידן למדן אמר: "אני מצר שהגענו למצב הזה. השימוש במונח לינץ' היה מקומם ולא במקום. יש כאן משחק פוליטי עם תרגיל פוליטי מלוכלך ולא נכון. זה לא המקום ולא הזמן, לא השעה. אין כאן שום דבר ולכן מצטרף לקריאה למשוך את ההצעה ולתת לדני להתחיל לכהן. יש הסכם וכך נכון וראוי לעשות".

וייזר: "ב- 20 ביוני אני מסיימת את תפקידי"

מנגד הסבירו חברי המועצה שהגישו את ההצעה מדוע לדעתם אין לאשר את מינויו של דני לביא לסגן ראש העירייה. מיכאל דורון אמר: "הסכם הרוטציה צריך להתקיים אבל לשיטתנו הוא לא יכול להתקיים עם מי שצריך לבא במקומה של דוברת. אם הייתי צריך להתמנות לסגן ראש עירייה והיו טענות נגדי לחריגות בניה לא הייתי מתמנה. צר לי על דני לביא. הוא איש נעים הליכות אבל כשל בכשל ערכי דווקא בסיעה שחרטה על עצמה טוהר מידות. קשה לי להאמין שהוא לא בדק ולא ידע על חריגות הבנייה בביתו. היו לו שנתיים וחצי ולא עשה דבר. הוא ידע שהוא על הכוונת ולא עשה כלום להכשיר את החריגות. הוא והסיעה פתחו במתקפה צדקנית כאילו העיר רשומה על שמם בטאבו".

דוברת וייזר אמרה: "שלחתם בשעות הצהריים חוות דעת שניתן למנות סגן ראש עירייה עם חריגות בנייה וזה מוזר לי כי עד עכשיו אמרתם שאין חריגות בנייה. מחר נספק חוות דעת משפטית מדוע סגן ראש עירייה לא יכול לכהן כאשר יש לו חריגות בניה. אני לא מחפשת שררה וכבוד. אני מודיעה כאן כי ב- 20 ביוני אני מפנה את תפקידי ומפסיקה לכהן כסגנית ראש העירייה. כל השאר זה פופוליזם ופייק ניוז. אני מציעה לדני לקחת פסק זמן, לתקן את מה שמצריך תיקון ואז הוא ייצא גדול. איך ירגישו תושבים שיש להם חריגות בנייה כאשר יש סגן ראש עירייה החשוד בחריגות בנייה? בחרתם במנעמי השלטון במקום בשלטון חוק". רמי בר לב אמר: "אין לי דבר אישי נגד דני והייתי שותף ליצירת ההסכם הקואליציוני. אני ממליץ לו לקחת פסק זמן, יסיים את מה שצריך".

באצ'י אלקובי: "נעשה כאן תרגיל פוליטי מלוכלך ביותר"

בסיעת "רמת השרון חופשית" תקפו את הטענות שהציגו חברי המועצה. באצ'י אלקובי אמרה: "אני מצרה שהתכנסו הערב להתעסק בעניין הזה. יש תושבים רבים שכועסים מאחר ואנחנו מתעסקים בזוטות במקום בענייני העיר. נעשה כאן תרגיל פוליטי מלוכלך ביותר. אין פה סיפור על משפט ועבירות בנייה. פוליטיקאים שלא מוכנים לקיים את הרוטציה. חיפשו שנתיים איך לצאת מהסכם הרוטציה. אין סמכות למועצה לדון האם יש חריגות בנייה כי זה לא חלק מתפקידנו. אין כזה תושב שהתלונן. זה פייק. הוא לא תושב רמת השרון. מסתמכים על בן אדם שלא קיים ברמת השרון. אין בן אדם יותר ראוי מדני לכהן בתפקיד הזה".

דני לביא אמר: "זהו מהלך מתוזמן ומתוכנן של חברי מועצה שרוצים לחבל בהסכמים עליהם חתמו ומקימים בית דין שדה. אותם אנשים לא רוצים את "רמת השרון חופשית" במועצה ולא אותי כסגן ראש עירייה. בשנה האחרונה הופעלו אחרי מעקבים, הועלו רחפנים, חדרו אליי לפרטיות. יש מי ששופך הרבה כסף כדי שלא איכהן כסגן ראש עירייה, מבלי שהוגש נגדי כתב אישום. לפי ייעוץ משפטי שקיבלתי, ההצבעה נעשית ללא סמכות. רכשתי את הבית לפני 18 שנים ומעולם לא זומנתי לתת דין על חריגות בניה ולא הוגש נגדי כתב אישום. אני עורך את כל הבירורים הנדרשים. נודע לי מהאינטרנט שהגיעו חוקרים לעירייה כדי לקחת מסמכים שקשורים אליי. אני מוכן לכל בדיקה בנושא ואם יתגלו חריגות בניה אפעל להסדירן".

צחי שריב אמר: "מי כמוני יודע מה דני עובר כי אני עברתי תהליך כזה בשנה שעברה. מסמכים שנחשפו מבלי שידעתי על קיומם. גם עליי היו רחפנים ומעקבים. אתם רוצים לעשות לדני משפט שדה, הוא לא נחקר בשום דבר ולא מואשם בשום דבר ולכן אין מניעה שהוא יהיה סגן ראש עירייה". ענבל דדון הוסיפה: "אנחנו לא בשלב הסיכומים אבל הגענו לשלב תקיעת הסכינים".

הצעת הפשרה של גיא קלנר

לאחר שכל חברי המועצה אמרו את דברם, גיא קלנר הציע כי ששת חברי המועצה ימשכו את הצעתם ובמקום זאת ימונה שופט בית משפט מחוזי בדימוס שיישכר על ידי העירייה. אותו שופט בלתי תלוי יביא את חוות דעתו המשפטית על סמך הנתונים הקיימים לאחר שישמע את עורכי הדין של שני הצדדים. קלנר הסביר: "במידה שהשופט יקבע כי דני לביא יכול להתמנות לא נחזור למועצה ואם יקבע שדני לביא לא יכול להתמנות נחזור למועצה". הצעת הפשרה עברה ברוב קולות, כאשר תשעה חברי מועצה תמכו בה (קלנר, עידן למדן, רמי בר לב, מיכאל דורון, דוברת וייזר, נטע זיו, יעקב קורצקי, עופר קליך ורביד פלד), חמישה התנגדו (צחי שריב, דני לביא, באצ'י אלקובי, ענבל דדון וירון גדות) ואחד נמנע (בלקין).

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן