התושבים הגישו עתירה מינהלית נגד החלטת הות"ל וכן צו ביניים הדורש לעצור את הקמת מסילת דיור וחדרי מנוחה לנהגי הרכבת הקלה העתידית על גבי ריאה ירוקה הכוללת חורשת אקליפטוסים

שרון יונתן

המאבק נמשך: תושבי הרצליה פיתוח לא מוותרים על הריאה הירוקה הסמוכה לביתם. עשרות מהם, המיוצגים על ידי עורכי הדין ענת בירן ורון נבון ממשרד ענת בירן – עורכי דין, הגישו עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב ובקשה לצו ביניים עם דרישה חד משמעית, לעצור את העבודות המתוכננות של הקו הירוק של הרכבת הקלה בוואדי נחל גלילות (בתמונה), בסמוך לרחוב נעמי שמר בהרצליה פיתוח.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

לפני ארבעה חודשים פרסמנו לראשונה ב"שרון און ליין" על זעם התושבים, ברחובות הסמוכים למקום, בנוגע לכוונת המדינה להרוס את פארק "אהוד מנור". הנושא אף הגיע לדיון בוועדה המיוחדת לפניות הציבור בכנסת כתוצאה מפעילות התושבים בשיתוף פעולה עם יוראי להב הרצנו, חבר הכנסת מהרצליה.

העבודות, הכוללות הקמת מסילת דיור וחדרי מנוחה לנהגי הרכבת, יגרמו להריסה של הוואדי ופארק "אהוד מנור" הגובל בבתי התושבים, ולכריתת עשרות עצי אקליפטוס ולהשמדה של חורשה שלמה בת עשרות שנים. בעתירה נטען כי הוואדי מהווה מסדרון אקולוגי, אתר בעל חשיבות ארכיאולוגית, ופנינת טבע נדירה בנוף האורבני של הרצליה.

העתירה המנהלית הוגשה נגד החלטת הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), שאישרה את תכנון מסילת הדיור וחדרי מנוחת הנהגים על גבי החורשה, אלמנט קצה של הקו הירוק של הרכבת הקלה. בעתירה נכתב כי זו ההזדמנות האחרונה להציל את הוואדי ולמנוע בכך גם נזקים סביבתיים אדירים וגם פגיעה קשה בבתים הגובלים בוואדי. התושבים דורשים כי בית המשפט יורה לחברת נת"ע לבחון באופן אמיתי ורציני חלופות ולהימנע מביצוע התכנון השגוי.

הוואדי הירוק מהווה חיץ בין בתי המגורים לכביש שמעברו השני אזור תעסוקה. יש בו מגוון עצי אקליפטוס ותיקים בני 40 עד 100 שנה בחורשה עשירה בצמחייה, והוא מהווה פינת חמד נדירה בעלת ערכיות גבוהה וחשיבות עצומה לעיר ולתושבי המקום.

לדברי התושבים, "מסילת הדיור" ו"אלמנט הקצה" נולדו בחטא וכי חלק זה של תוואי הרכבת הושמט מפרסום ההודעה על העברת התוכנית להשגות הציבור ואף אינו מופיע במסמך הקרוי "הוראות התכנית". גם במפת תוואי הקו הירוק שבאתר נת"ע אין זכר להמשך המסילה מעבר לרחוב אבא אבן, כך שמדובר בקטע עלום של המסילה שלא הובא לידיעת הציבור במועד, זכות הציבור להתנגד לו נשללה, וכיום מוסדות המדינה מסרבים להפעיל שיקול דעת תכנוני על מנת לבחון מחדש את סבירותו ואת החלופות האפשריות.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

התושבים דורשים בעתירה לקבוע כי החלטת הות"ל ניתנה בחוסר סבירות קיצוני ולכן יש לבטלה, ולהורות לנת"ע לבצע בחינה מעמיקה וקפדנית של כלל החלופות האפשריות למיקום מסילת הדיור. צו הביניים שהוגש במקביל דורש לעצור כל עבודה או פעולה של נת"ע בחורשה עד להכרעה בעתירה.

עו"ד ענת בירן אמרה השבוע: "אנו מבקשים מבית המשפט לקבוע כי במאזן האינטרסים והנזקים מדובר כאן בהזדמנות חד פעמית למניעת פגיעה קשה בערכים החשובים של טבע, אקולוגיה, והיסטוריה, באזור המשמש את תושבי הרצליה כולה, ולשמר את אופי הוואדי באופן שישרת אינטרס ציבורי חשוב לא פחות מהאינטרס של הקמת אלמנט הקצה של הרכבת הקלה. כריתת העצים והשמדת החורשה תהיה בכייה לדורות והליך בלתי הפיך שנבקש למנוע אותו".

ענת בירן
עו"ד ענת בירן. מייצגת את התושבים. צילום: יח"צ

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן