דווקא בעיצומו של משבר הקורונה, מגיע המאבק בין עיריית הרצליה למועדוני הכדורגל מכבי והפועל הרצליה לשיאו. ביום שלישי השבוע הוציאה מהנדסת העירייה, אדריכלית חנה חרמש, מכתב למנהל האצטדיון יואב שטראוס, תחת הכותרת "איסור שימוש באצטדיון" ובו היא מורה לו לפנות את כל המבנים שמתחת ליציעים המזרחי, הצפוני והדרומי ואת המשרדים ביציע המערבי העליון.

גרים בשרון? תהיו היפר לוקאליים

במכתב ציינה: "בהמשך לבדיקה מעמיקה שנעשתה בנוגע להיתרי הבניה של אצטדיון הרצליה ולאור כך שלא נמצאו היתרי בנייה לחלקים מהאצטדיון, יש להפסיק שימוש במבני היציעים הבאים: דרומי, מזרחי, צפוני. במבנה היציע המערבי יש להפסיק השימוש בהתאם לתשריט המצורף כנספח א'. שימוש באצטדיון בחלקים שאינם בהיתר מהווה עבירה פלילית לפי חוק התכנון והבנייה. אבקש לפנות את המבנים בתוך 14 יום מפרסום מכתב זה".

לפי נספח א' הורתה המהנדסת על איסור שימוש בכל שטח היציע המערבי העליון, כולל במשרדים, עמדת השידור, מערכות המצלמות וכדומה, דבר שלמעשה יגרום לכך שהאצטדיון לא יוכל לעמוד לרשות הקבוצות הבוגרות באירוח משחקי בית. לגבי פינוי המבנים בשאר היציעים, המשמעות היא כי מחלקות הנוער יצטרכו לפנות את המשרדים, האפסנאות וחדרי ההלבשה המשרתים את מאות השחקנים הצעירים של שני המועדונים, דבר שכמובן יגרום לפגיעה אנושה בתפקוד המחלקות.

חשוב לציין ולהדגיש כי סוגיית היתרי הבנייה של האצטדיון היא לא דבר חדש. בנובמבר 2017, קצת יותר מלפני שלוש שנים, פירסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח על הרשויות המקומיות ובו קבע בין השאר כי היציע המערבי העליון והמבנים שהוקמו מתחת לשאר היציעים נבנו ללא היתר בנייה. עיריית הרצליה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה מסרו בתשובתן למשרד מבקר המדינה, כי לאור העובדה שנמצא היתר בנייה חלקי למתחם האצטדיון נעשים מאמצים לאתר את שאר ההיתרים. עוד מסרו בתשובתן כי אם לא יוסדר עניין ההיתרים והאישורים, לרבות אישורי בטיחות מהגורמים הנדרשים, ייסגר האצטדיון לשימוש.

אם כך, נשאלת השאלה, מדוע בחרה דווקא עכשיו העירייה להוציא את המכתב החד משמעי על פינוי המבנים שמתחת ליציעים המשמשים את מחלקות הנוער? במועדוני משוכנעים כי הסיבה נעוצה בשני גורמים: הסירוב של המועדונים להתאחד לקבוצה אחת כפי שפרסמנו ב"שרון און ליין" כבר בחודש יולי האחרון והעובדה שביום ראשון השבוע הגישו שני המועדונים ביחד עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בעקבות העובדה שהעירייה קיצצה כ-40% בתקציבי המועדונים בעקבות סירובם להתאחד.

העתירה נגד העירייה: חוסר שוויון ואפליה

העתירה לבית המשפט המחוזי בת"א, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, הוגשה על ידי מכבי הרצליה והפועל הרצליה נגד משה פדלון, ראש העירייה, עופר לוי, סגנו ומחזיק תיק הספורט, ועיריית הרצליה.

הדר פז טיפול נפשי באומנות

באמצעות עו"ד שי אליאס, דורשים המועדונים מבית המשפט שיורה על המשיבים להסביר מדוע לא יחדלו מהחלטות שרירותיות, פוגעניות ומפלות כלפיהן, רק בגלל שאלו סירבו לדרישה לאיחוד הקבוצות ומדוע לא יבטלו את החלטתם השרירותית להקטין את סכום התמיכות למועדונים לשנת 2021.

בעתירה טוענים שני המועדונים כי "עתירה זו מוגשת לאור בשל חוסר שוויון, אפליה, שנאת חינם, מניעים זרים, של עיריית הרצליה, ומנהליה, ואשר מונעים ממנה לקבל את ההקצבות המגיעות לה על פי כל דין ומבלי לקפח אותה אל מול ענף הכדורסל ואל מול ענפי ספורט אחרים".

מתוך העתירה: "המשיבה 3 (עיריית הרצליה) החליטה בצורה שרירותית ובאופן חד צדדי לפגוע בעותרות ומצאה דרך מקורית תחת אצטלה של איחוד קבוצות להביא לחיסול קיום העותרות תוך שאינה מותירה להם כל ברירה או לכפות עליהם "איחוד" קבוצות תוך פגיעה משמעותית ומהותית בתקציב שלהם וביתר הזכויות שלהם או לחילופים הפחתה עוד יותר קיצונית בגובה התקציב ונקיטת הליכי פינוי מאצטדיון הכדורגל, כל שהעותרות יחדלו מקומן".

המועדונים דורשים מבית המשפט כי יבטל את ההחלטה השרירותית שאינה נתמכת בנימוקים להקטין את סכום ההקצבה לעותרות לשנת 2021 ולהשיבה לסכום אותו קיבלו העותרות לשנת 2020. עוד דורשות לבטל לאלתר את ההקצבות המחולקות לאגודות הספורט בדרך עקיפה ולא דרך סל התמיכות ובהתאם לפסק דינה של השופטת דותן והוראות חוזר מנכ"ל משרד הפנים. עוד דורשות כי העירייה תשיב להן את סכומי ההקצבה שקוזזו מקבוצת הילדים והנערים שלא כדין.

ראשי המועדונים: "התנהגות מחפירה וחסרת תקדים"

ראשי המועדונים תקפו השבוע את העירייה על יחסה המפלה לטענתם כלפי מועדוני הכדורגל בשנים האחרונות. לטענתם, המכתב שהוציאה העירייה בא כתגובה ישירה לעתירה שהוגשה רק יומיים לפני כן. במועדונים גם מתנגדים לתוכנית שפורסמה לפני מספר חודשים לפיה העירייה רוצה להרוס את את האצטדיון ולהקים במקומו ארנה שתשמש לאולם כדורסל ושימושים נוספים, כאשר לא ברור בכלל היכן ומתי ייבנה אצטדיון חדש במקום הנוכחי.

אריאל שיימן, יו"ר מכבי הרצליה, אמר אתמול: "הכל נובע מנקמנות אישית בי ובאלי ג'מיל (יו"ר הפועל הרצליה – ש.י.). המהלך של העירייה לפינוי משרדים ואפסנאות זה פשוט לקחת את ילדי הכדורגל כבני ערובה במאבק הזה. העירייה רוצה לפרק את האצטדיון ולהקים ארנה ומתחילים מפירוק היציע המערבי העליון כדי שהאצטדיון לא יהיה מאושר למשחקים בליגה א'. האצטדיון נבנה לפני 35 שנים ואני אומר לך באחריות שהיו היתרי בנייה לאצטדיון ומעניין איך הם פתאום "נעלמו". גם אם נניח שיש בעיה של היתרים, מדוע לא לשפץ את האצטדיון ולהשמיש אותו? יש לנו הסכם עם העירייה שהם לא יכולים לפנות אותנו מבלי לתת לנו אצטדיון אחר. לצערי זאת התנהגות מחפירה וחסרת תקדים בכדורגל הישראלי ואני מקווה שכולם יתנהגו על פי החוק".

ניר שיטרית, מנכ"ל הפועל הרצליה, אמר: "יש בעירייה מנגינה של אנטי קבוצות הכדורגל ומחלקות הנוער. את עופר לוי מעניינים רק הילדים של בני הרצליה כי הוא מכהן כיו"ר דירקטוריון בני הרצליה. הילדם של מכבי והפועל הרצליה כאילו לא שייכים לעיר. אני מכיר את עופר 30 שנים, אבל לצערי הוא אכזבה גדולה ועוסק רק ביחצנות. לא היה מחזיק תיק ספורט שהתייחס בצורה כזאת גרועה לכדורגל. זאת בפירוש נקמה אישית בנו, ראשי המועדונים, על חשבון הילדים שנפגעים. הכל מתוך אינטרסים אישיים. ענף הכדורגל הוא עם הכי הרבה ילדים ובני נוער בהרצליה. ראש העירייה אמר בזמנו שאנחנו נותנים תפוקות וגם בא להצטלם לפני הבחירות. מה קרה עכשיו שרוצים להרוס הכל?"

העירייה: הפינוי יבוצע תוך איתור מקום חלופי לפעילות הילדים

למרות המכתב החד משמעי של מהנדסת העירייה, בתשובת לפניית "שרון און ליין" נמסר כי המשרדים והאפסנאות של מחלקות הנוער לא יפונו עד אשר יימצא מקום חלופי. יש לציין כי לאחרונה הוצבו חדרי הלבשה חדשים במגרשי המשק ובימים אלו נבנה יציע חדש במגרש הסינטטי הדרומי, הסמוך לספורטק. כמו כן, מקדמת העירייה תכנית להקמת חדרי הלבשה גדולים ומרווחים במקום היציע המזרחי של האצטדיון.

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית הרצליה פועלת לקידום הספורט בעיר בכלל והכדורגל בפרט. מבירור שערך מינהל הנדסה נמצא שחלקים ממבנה האצטדיון העירוני ניבנו ללא היתר. לכן הורה המינהל על פינויים תוך אישור שימוש בחלקי המבנה שהינם בהיתר. מהעירייה נמסר כי הפינוי יבוצע תוך איתור מקום חלופי לפעילות הילדים. בימים אלו שוקדים גורמי המקצוע בעירייה על הכנת תכנית בנייה למשכן מתקדם ומקצועי לפעילות מועדוני הכדורגל".

עופר לוי הוסיף: "המדיניות שלנו היא ברורה – שמים את הילדים והנוער (יחד עם משפחותיהם) לפני הכל. חשוב לנו להבהיר שאף אחד ממחלקת הנוער והילדים לא יפונה עד שנמצא חלופה ראויה. אנו משקיעים רבות במבנים יבילים חדשים ברמה גבוהה לטובת הנוער, יציעים חדשים למשפחות יגיעו בקרוב ואף מתוכנן למחלקות הנוער והילדים מועדונים חדשים עם חדרים, מקלחות, מועדון פנאי, מזנון ועוד. והכל ברמה הגבוהה ביותר. הטענות של ראשי המועדונים אליי הן חסרות כל שחר. כנראה שמחלקות הנוער והילדים לא בעדיפות ראשונה אצלם והם רואים את הקבוצה הבוגרת לפני כולם".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן