את הנתון חשפה אמש העירייה בישיבת מועצת העיר בעקבות שאילתא שהגיש חבר המועצה יריב פישר. ממה מורכב הגירעון? כל הפרטים בכתבה שלפניכם

שרון יונתן

מאבק הורי הספורטאים הצעירים בעמותת בני הרצליה, שאותו סיקרנו בהרחבה ב"שרון און ליין", הסתיים לאחרונה בהצלחה לאחר שראש העירייה, משה פדלון, הבטיח כי לא תתבצע העלאת מחירים ואלו יושוו למחירי השנה שעברה. העלאת המחירים נבעה מהצורך לכסות על גירעונה הכבד של העמותה, העומד על 6.5 מיליון שקלים, נכון לסוף דצמבר 2019.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

את הנתון הזה חשפה העירייה בתשובה לשאילתא שהגיש חבר המועצה יריב פישר בישיבת המועצה אמש (שלישי). פישר כתב בשאילתא: "בישיבת המועצה האחרונה העלתי הצעה לסדר לגבי מחירי החוגים בבני הרצליה בדגש על ההתנהלות השוטפת של העמותה. הובטח לנו כי בתוך שבועיים ימים, קרי, היום, תובא בפנינו תוכנית חדשה לגבי המשך פעילותה של העמותה".

פישר ביקש לדעת מהו סטאטוס התוכנית ומהו המתווה הרעיוני המתגבש, מהו הגירעון שיש כיום בבני הרצליה וכיצד הוא נוצר. עוד ביקש לדעת פישר כמה מתוך הגירעון הוא גירעון אקטוארי (פנסיות, התחייבות לעובדים וכדומה) וכיצד מתכוונת העירייה לכסות את הגירעון.

העירייה השיבה כי הגירעון, נכון לסוף דצמבר 2019, עומד על 6.5 מיליון שקלים והוא נוצר משני חלקים: גירעון שוטף וגירעון אקטוארי. הגירעון השוטף בין השנים 2017 ל- 2019 עומד על סך 3.35 מיליון ונובע כתוצאה מהוצאות גבוהות מההכנסות. בנוסף, מרכז הספורט אפולוניה נושא גירעון בסך 1.63 מיליון שקלים בתקופה זו.

החלק השני הוא גירעון אקטוארי כפי שמסבירה העירייה: "הגירעון נובע מכך שלעובדים הוותיקים לא הפרישו לקופות עד להכלת חוקי חובה במדינת ישראל כתוצאה מכך שישנם עובדים וותיקים רבים בעלי יתרות חופשה גבוהות (55 ימי חופשה למספר גבוה של עבדים – התחייבות גדולה לחופשה) נכון לדצמבר 2019". פירוט גירעון זה, הנאמד ב- 3.75 מיליון: התחייבות חופשה – 1.5 מיליון, התחייבות לפיצויים – 2.25 מיליון. בשנת 2020 ישולמו 750 אלף שקלים לעובדים ככיסוי גירעון זה. העירייה סיכמה כי נעשית עבודת מטה לכיסוי הגירעון.

לגבי התוכנית החדשה השיבה העירייה: "לפי החלטת ראש העירייה וסגנו עופר לוי יוקם צוות שיבחן את כל נושא בני הרצליה כולל תוכנית לבניית העמותה מחדש עם הסתכלות למדיניות ומתווה עבודה עדכני. הצוות יפגש כבר בימים הקרובים עם הנהלת העיר ויחד יבחנו את דרך הפעולה על כל ההיבטים שלה על מנת לתת מענה מדויק לבעיות שקיימות בעמותה כבר שנים רבות.

יחד נדליק את האור. חנוכה 2023. פרטים על הדלקת הנרות והפעילוית בעיר, באתר ובפייסבוק של העירייה

חבר המועצה ודירקטוריון בני הרצליה, יונתן יעקובוביץ', ציין כי הגירעון החל עוד הרבה לפני שנת 2017 ואמר: "צריך לתת שאפו לראש העירייה ולעופר לוי על כך שהעירייה תספוג את הגירעון ותשחרר את העמותה מהלחץ שנמצא עלייה כבר עשר שנים. חשוב שתהיה עבודה שוטפת עם מנהלי הענפים בעמותה".

ראש העירייה, משה פדלון, אמר: "נעשה סדר ונתאים עצמנו למצב החדש. אני רוצה לבנות חברה לספורט. לא נשית את הגירעון על ההורים. אני רוצה לדעת כמה עולה לכל ענף. נקים צוות בלתי תלוי וחיצוני שיוכל להיפגש עם חברי מועצה שמעוניינים בכך. אנחנו נפעל לקידום עובדים, מיחשוב, יחסי גומלין עם ועד הורים. אני רוצה לעשות טיפול שורש ורה ארגון מחדש".

עופר לוי, סגן ראש העירייה ויו"ר בני הרצליה, אמר: "אני שמח שיריב העלה את השאילתא. כולם יודעים שהגירעון לא הצטבר רק בשנים האלו. בשנתיים שאני בתפקיד עשינו הרבה דברים טובים כדי לכסות גירעון ואם לא הקורונה היינו היום במצב הרבה יותר טוב. נעשו שינויים טובים בבני הרצליה שלא יכולנו להוציא לפועל בגלל הקורונה. התקציב בשנת 2021 יצטרך לעלות כי אי אפשר להחיות את בני הרצליה עם התקציב הזה. המטרה היא שכל ענף יתנהל עם התקציב שלו. עד היום אם נשאר עודף בענף מסוים זה הלך לכסות על כל מיני דברים אחרים. הצוות יבחן היתכנות לקחת על עצמו את כל ענפי הספורט שיש בעיר כדוגמת מה שנעשה ברמת השרון".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן