תושבים בהרצליה הצעירה לא מבינים מדוע פרויקט פינוי בינוי של ארבעה בתים נמרח כל כך הרבה זמן. התושבים: "אנחנו כבר ממש מיואשים. הגיע הזמן שהעירייה תעזור לנו להוציא את הפרויקט לפועל כדי שנוכל לשפר את תנאי המגורים שלנו". העירייה: תוכניות הפרויקט עברו לאחרונה התאמות ושינויים אשר יוצגו בקרוב בועדה המקומית לתכנון בניה

שרון יונתן

עיריית הרצליה מתגאה שהיא מקדמת ביעילות ובמהירות את הטיפול בפרויקטים של פינוי בינוי, אבל יהיו לפחות עשרות תושבים שלא יסכימו עם קביעה זו. מזה שבע שנים מנסים 56 דיירים של ארבעת בניינים משותפים ישנים בהרצליה הצעירה (בתמונה: רבי עקיבא 9 – 11, בן יהודה 98, א.ד. גורדון 60) להוציא לפועל מהלך של פינוי בינוי (הריסה ובנייה מחדש), אבל הם נתקלים באין ספור בעיות בירוקרטיות ולא רואים את הסוף בקצה המנהרה.

תהליך של בחירת החברה המבצעת (מנרב פרויקטים) נמשך שנתיים, אבל גם מאז הדברים מתנהלים בעצלתיים כפי שסיפר אחד התושבים ל"שרון און ליין": "משהגענו ליעד הנבחר, החלה חברת מנרב לקדם תוכניות לפרויקט עם אדירכל מוכר בעיר, אשר מלווה באופן צמוד כמה וכמה פרויקטים בעיר. מכאן התחיל רומן ארוך ומתיש, שלצערי עד לרגע זה לא הבשיל להתקדמות משמעותית, מול גורמי התכנון והאדריכלות באגף הנדסה עיריית הרצליה. לצערי הרב, למרות שנים רבות ושעות ותכנון רבות, וכספים גדולים מאוד שחברת היזמות מנרב השקיעה בקידום הפרויקט, וכן שעות רבות שאני ונציגי הדיירים עשינו בעבודה מול העירייה, לא הצלחנו עד לרגע זה להגיע אפילו לשלב הראשון – אישור עקרוני של ועדה מקומית ושיתוף ציבור. עברנו מול עיריית הרצליה לפחות כבר 3 צוותי עבודה שונים. עברנו תקופת בחירות, החלפת ממשלות, מה לא, וכל זאת לא הצליח לקדם אותנו לשום מקום. היו לנו אין ספור שיחות ופגישות עם גורמי העירייה, לנו לנציגי הדיירים, לאדריכל, ליזמים, למשרד עורכי הדין. וכל הזמן אותה תוצאה, אנחנו רוקדים טנגו. צעד קדימה שניים אחורה".

הבניינים הישנים – מתי יהרסו ויבנו חדשים?

תושב אחר אמר: "לפני כשנה היה נראה כי יש התקדמות וגורמי התכנון בעירייה אהבו את התוכנית וזו הוכנסה לועדת מכינה ולא עברה בטענה שרוצים להמתין לסיום ערר של שכונה צמודה לנו, למרות שאין קשר בין שתי התוכניות. כל פניה לגורמי הרישוי לא הועילה, הדיון היה אמור להתקיים באפריל 2020, גם לאחר מועד זה דבר לא התקדם".

לטענת התושבים, גם כאשר בעירייה אהבו את התכנית עדיין נמשכו העיכובים השונים: "ככה זה נמשך ונמשך. כל פעם עם טענה אחרת. פעם בחירות, פעם אדריכל העיר מתחלף אז יש הדממה של חודשים, פעם מנהלת מחלקת התחדשות עירונית עזבה, אז יש עצירה חודשים, פעם יש "הערות קטנות" לתקן, שוב עצירה. והנה גם עכשיו, אחרי פגישת זום שנערכה בסוף יוני השנה, עם מהנדסת העיר וגורמי תכנון נוספים, הובטח לנו שהתוכנית תקודם במקביל לשיתוף ציבור, מיד אחרי שנגיש תיקונים קלים לתוכנית. אחרי שעשינו את כל שביקשו היינו צריכים להעלות לועדה לפני ראש השנה ושוב נדחנו בטענה של אנשים בועדת מכינה שביקשו עוד הבהרות ותיקונים קלים נוספים. אנחנו כבר ממש מיואשים ולא מבינים מדוע זה נמרח שבע שנים. התסכול שלנו נובע מכך שיש בעיר פרויקטים של פינוי בינוי שמתקדמים מאוד, למרות שהתחילו הרבה אחרינו, ואנחנו עדיין תקועים. הגיע הזמן שהעירייה תעזור לנו להוציא את הפרויקט לפועל כדי שנוכל לשפר את תנאי המגורים שלנו".

מהעירייה נמסר בתגובה: עיריית הרצליה מקדמת את נושא ההתחדשות העירונית במתחמים שונים בעיר. תכניות הפרויקט עברו לאחרונה התאמות ושינויים אשר יוצגו בקרוב בועדה המקומית לתכנון בניה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן