ההסלמה  האחרונה הבהירה, יותר מאשר בעבר, את הצורך במרחב מוגן דירתי לכל דירה, כאשר אזור השרון וגוש דן לא שונים במובן זה מאזור עוטף עזה, אשדוד ואשקלון.

בעוד כולנו נדרשים לתפוס מחסה מפני טילים, התאחדות הקבלנים בוני הארץ פרסמה נתונים על פיהם  ליותר מ- 60% מהדירות בישראל אין ממ"ד, מה שהופך את סוגיית היותו או היעדרו כחלק מהדירה לשיקול מרכזי במעבר דירה בימים אלה. וכך, רבים מאלה המתגוררים בדירות בלי ממדי"ם מחפשים דירות עם ממדי"ם ואלה הופכות יותר ויותר מבוקשות.

הממ"ד, מרחב מוגן דירתי, כשמו כן הוא: סוג של מקלט שנבנה בתוך מעטפת המבנה כאשר המטרה היא לספק מיגון בפני התקפות אוויר והתקפות טילים. "חוק ההתגוננות האזרחית" קובע כי מרחב מוגן ייכלל בכל בנייה חדשה וכן בכל תוספת בנייה וכי שטחו הפנימי יהיה 9 מ"ר לפחות.

בנוסף, יש לדאוג שלממ"ד יהיו שני פתחי איוורור ושהוא ייבנה כמקשה אחת, ללא עמודים או קורות. על הבטון להיות מזויין בעובי של 25 ס"מ לפחות בקירות החיצוניים, ועובי של 20 ס"מ לפחות בקירות הפנימיים, למעט הקירות בהם מותקן החלון. לממ"ד יכולים להיות עד 2 קירות חיצוניים בלבד היות ויש להתכונן למצבים של שהייה ממושכת בממ"ד צריך לדאוג שיהיו בו נקודות תקשורת וחשמל תקינות.

החוק מחייב את העוסקים בבנייה להתקין מרחבים מוגנים בכל בניין מגורים כך שהקמת ממ"ד נדרשת בעת בנייה חדשה או כאשר הבנייה היא בתוספת של מעל ל- 12 מ"ר לבניה המקורית. אחנו מוצאים ממדי"ם בדירות חדשות יחסית, בפרוייקטים חדשים בתהליך בנייה וגם בבתים ישנים יותר שהבעלים השקיעו בבניית הממ"ד.

מי שמעוניין להוסיף ממ"ד לדירתו צריך לקבל, כמו בכל תוספת בנייה אחרת היתר בנייה מהרשות המקומית  ואישורים של פיקוד העורף. חשוב לציין כי שטח הממ"ד (מינימום של  9 מ"ר, כאמור) נחשבים לשטח שירות ולכן, גם אם נוצלו כל אחזי הבניה, עדיין ניתן להוסיף לדירה ממ"ד. במידה והדירה בבית משותף, נדרשת הסכמת בעלי 60% מן הדירות כדי להתחיל את הבנייה.

שוק הנדל"ן לא עוצר לרגע, גם לא בתקופות מלחמה, וכך זה גם עכשיו, בתקופת ההסלמה האחרונה שעברנו בשבועות האחרונים. יחידים ומשפחות צעירות ממשיכים בחיפושים אחרי הדירה המושלמת בשרון, גם בימי המתיחות. אני חווה שינוי בשיקולים המובילים באשר למעבר הדירה.

בניית ממ"ד נעה סביב סכום של כמאה אלף שקלים, אולם, כמו בנושאים אחרים, ככל שמספר הדיירים בבניין יבנו ביחד כך יירד המחיר לממ"ד הבודד. בנוסף, כדאי לבדוק אילו הטבות ניתנות למי שבונה ממ"ד, הטבות דומות לאלו של תמ"א 38 והתחדשות עירונית.

למדינת ישראל אינטרס לחזק מבנים ישנים ובמקרים רבים החדר הנוסף הוא ממ"ד, כך שגם כאן ניתן להוסיף את השיקול העתידי לרווח כלכלי מהשכרת או מכירת דירה עם ממ"ד לצד הדבר החשוב באמת, שמירת הנפשות.

אם בשנה החולפת, שנת הקורונה, החיפוש אחר הדירה המושלמת למשפחה התרכזה במרפסות, דירות רחבות ומתחמים בתוך הדירה שיכולים להפוך למתחמי עבודה נוחים מהבית, בא סבב ההסלמה האחרון והפך את הממ"ד, או היעדרו, לשיקול מרכזי, במיוחד עבור משפחות שחוו הצטופפות במקלטים וחדרי מדרגות ולא מוכנים לחוות זאת שוב.

רוצים לשמוע עוד?

פנו אליי – טלי למדן 054-2221804

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן