הנושא יעלה בישיבת מועצת העיר, שתתקיים ביום ראשון הקרוב, בעקבות הצעה לסדר של חבר המועצה ירון גדות הדורש להתנות את הענקת פרס יקיר העיר לגאון בהתנצלותו על דבריו מהעבר ולבטל את הענקת הפרס בשלב זה

שרון יונתן

האם מועצת העיר תבטל את הענקת פרס יקיר העיר לזמר יהורם גאון עד אשר יתנצל על ראיון עיתונאי שהעניק לפני שלוש שנים? הצעה לסדר ברוח זו יעלה חבר המועצה ירון גדות וזאת בשל דבריו בראיון לעיתון מעריב לפני שלוש שנים. כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו ב"שרון און ליין" כי עצומה בנושא יצאה לדרך. השבוע פורסם כי בכוונת גאון להעמיד את מועמדותו לתפקיד נשיא המדינה.

גדות מסביר בהצעתו: "בישיבת המועצה האחרונה הובאה לאישור מועצת העיר המלצת ועדת יקירי העיר להענקת פרס יקירי העיר לחמישה תושבים עפ"י קריטריונים ובנוסף המלצת ראש העיר להענקת הפרס לזמר יהורם גאון שלא עפ"י המלצת הועדה וקריטריונים כלשהם. בעת ההצבעה על ההחלטה לא הייתה ידועה לחלק מחברי המועצה (למשל לי) התבטאות פוגענית וקיצונית של יהורם גאון כלפי תושבי העיר שפעלו ותמכו בהתנגדות לגרעין התורני שהתנחל בעיר וההשתלטות על בית הכנסת בר-יוחאי והקמת ישיבה במקום בניגוד לחוק. גאון השווה את פעילות התושבים דאז, חברי המועצה למדן וקלנר ופעיליהם ותנועת רמת השרון חופשית הא-פוליטית לפעילות נאצית ואמר שהפוסטים שלהם מזכירים לו את העיתון הדר-שטירמר הנאצי".

גדות מוסיף: "בין תושבי העיר שאליהם כוונו דברי גאון נמצאים ניצולי שואה וצאצאיהם אשר דברי גאון פגעו בהם. למרות הבטחות וסיכומים גאון לא התנצל ולא חזר בו עדיין מהתבטאויותיו. ההודעה על בחירה גאון ליקיר העיר עוררה מחאה של תושבים רבים, דבר שלא היה לו תקדים בשום בחירה כלשהיא עד כה. חברי המועצה קיבלו מכתב מנציג שמייצג עשרות תושבים אשר ביקש להתנות את מתן הפרס בהתנצלות על ההשוואה של תושבי העיר לנאצים. במידה ומועצת העיר לא תבטל או תתנה את הבחירה בגאון בחזרה בו מדבריו הרי שיהיה בכך משום איתות של הסכמה או אף עידוד שיח פוגעני וקיצוני שכזה, אשר דווקא בימים אלו חשוב שנציגי ציבור יצאו בקול ברור של התנגדות לפילוג ולהסתה ותמיכה בדיון וויכוח מכובד.

גדות ציין עוד בהצעתו כי: "אין בהתנגדות להענקת הפרס לגאון כל המעטה בתרומתו לזמר העברי ולתרבות הישראלית. אין בהתנגדות גם משום הגבלת חופש הביטוי של אזרחים בכלל וגאון בפרט להבעת דעותיהם. כיוון שנפלה שגגה בהצבעה ואישור ללא סייג של בחירת ראש העיר, על המועצה לתקן את החלטתה ולאשר הצעה זו".

גדות מסיים את הצעתו: "על המועצה להתנות את הענקת פרס יקיר העיר למר גאון בהודעה ברורה של חזרה בו מדבריו והתנצלות כלפי הנפגעים, לבטל את הענקת הפרס לגאון בשלב זה ולהביאו מחדש לאישור המועצה לאחר שיוסכם על כך שהתנצלותו/חזרתו בו מדבריו מאפשרת שוב הענקה לו של פרס יקיר העיר רמת השרון".

בתוך כך, קיבלו כל חברי מועצת העיר פנייה מיהודה תלמי, תושב העיר, שיזם את העצומה, ובה כתב: "מוגשת לכם בזאת, עצומה עליה חתמו למעלה מ- 150 תושבים הדורשים את התנצלותו הפומבית של הזמר והשחקן יהורם גאון על שהשווה את מאבקם של התושבים נגד פעילותו של הגרעין התורני ״ראשית״ עם התעמולה הנאצית. זאת כתנאי להענקת תואר יקיר רמת השרון למר גאון. חותמי העצומה מבטאים את תחושותיהם של רוב תושבי רמת השרון, בהם בנות ובנים למשפחות של ניצולי שואה ושל קורבנות השואה שנפגעו קשות מההשוואה הזו.  ולכן דורשים להתנות את מתן התואר בהתנצלותו על ההשוואה הנ״ל".

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים
ירון
חבר המועצה ירון גדות (מימין) – דורש את התנצלותו של יהורם גאון

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן