ישיבת המועצה אמש הפכה לסוערת במיוחד בשל הצעה לסדר שהעלה סגן ראש העירייה, עופר לוי, בעניין זכויות זוגות להט"בים. הדיון עלה לטונים גבוהים, הופסק ולבסוף ראש העירייה נחל הפסד בהצבעה וההצעה אושרה. פדלון אמר: "ממחר תהיה כאן עירייה חדשה" וזרק את העקיצה שבכותרת לעבר סגנו. האם הוא יפטר את עופר לוי? ימים יגידו. השניים סירבו להגיב לכתבה

שרון יונתן

סערה גדולה בישיבת מועצת העיר הרצליה אמש בעקבות הצעה לסדר שהעלה עופר לוי, סגן ראש העירייה מסיעת מרצ.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

לוי העלה לסדר הצעה נפיצה בנושא יחסי דתיים חילוניים שדיברה על הצורך בהכרה בזוגות שאינם נשואים בעיר המנהלים משק בית משותף, ורישום הזוגיות בהנפקת תעודת זוגיות עירונית או כל מנגנון אחר שיוחלט עליו וזאת בכדי לאפשר לזוגות החיים יחד ומקיימים משק בית משותף כידועים בציבור אך אינם רשומים כנשואים במשרד הפנים לקבל את אותם זכויות וחובות הניתנים מטעם העירייה לזוגות נשואים ושניתן להעניקם לידועים בציבור .

לוי הציע בהצעתו כי "מועצת העיר תקבל החלטה לפיה היא מכירה בזוגות לא נשואים המוכרים כידועים בציבור, ותאפשר רישומם בעירייה ככאלה , בהתאם למנגנון ותנאים שתקבע העירייה, וזאת לצורך קבלת זכויות וחובות המוקנים ע"י העירייה לזוגות נשואים ושניתן להקנותם לידועים בציבור".

מדובר בהצעה שעולה לדיון במועצה בפעם השלישית, לאחר שבשתי הפעמים האחרונות שהועלתה על ידי האופוזיציה היא נדחתה.

בעקבות הצעתו אמר חבר המועצה אלעד צדיקוב (סיעת גשר) כי הוא מופתע שההצעה עלתה על סדר היום ללא תיאום והוסיף בזעם שהוא מתבייש להיות חלק מקואליציה שמובילה מהלך שכזה. הדיון עלה לטונים גבוהים תוך חילופי דברים קשים מאוד בין מספר חברי מועצה. לאחר שמספר חברי מועצה דתיים עזבו את אולם הישיבות הוחלט על הפסקה בדיון למספר דקות, כאשר ביציאה להפסקה נראה ראש העירייה זועם כלפי עופר לוי.

לאחר הפסקה הקצרה חודש הדיון והנושא הובא להצבעה ועבר ברוב קולות, כאשר מלבד לוי וחברת סיעתו, דניאל אייזנברג צדיקים, תמכו בהצעה גם שבעת חברי האופוזיציה (יריב פישר, רונן וסרמן, איל פביאן, מאיה כץ, תמי גרוסמן, גרי גוזלן ויונתן יעקובוביץ') וחברת המועצה מהקואליציה דנה אורן ינאי. נגד ההצעה הצביעו ארבעת חברי סיעת ראש העירייה: משה פדלון, איה פרישקולניק, עפרה בל ואיתי צור. חמישה חברי מועצה לא חזרו לאולם הישיבות ולכן לא הצביעו: אלעד צדיקוב, ירון עולמי, משה ועקנין, צבי וייס ויוסי קוממי. יהונתן יסעור ואורן אוריאלי לא נכחו בישיבה.

בהרצליה קונים מעסקים מקומיים

תוך כדי ההצבעה אמר ראש העירייה, משה פדלון, לאהוד לזר, מ"מ מנכ"ל העירייה, כי ממחר "תהיה כאן עירייה חדשה", כאשר הוא רומז על כך שהוא שוקל לפטר את עופר לוי מתפקיד סגן ראש העירייה. לקראת סופו של הדיון, כאשר עופר לוי עזב את שולחן הישיבה אמר פדלון, שנראה נסער במיוחד: "שיחפש עבודה אצל ניצן הורבויץ". לוי לא הגיב לאמירה זו, עזב את אולם הישיבות ולאחר מספר דקות הישיבה הסתיימה. יחד עם זאת, גורמים במועצה, מעריכים כי מדובר בצעד שלא ייצא לפועל כי אם שלושת חברי המועצה ממרצ יעברו לאופוזיציה, לפדלון יהיו בקואליציה 11 חברי מועצה בלבד מול 10 חברי מועצה באופוזיציה, רוב שברירי מאוד ששום ראש עירייה לא מעוניין בו.

באופוזיציה בירכו על ההחלטה שהתקבלה

באופוזיציה בירכו את סיעת מרצ במועצה ושמחו על העברת ההצעה. חבר המועצה יריב פישר: "אנחנו מברכים את מרצ ושמחים שההצעה שהעלינו כבר פעמיים במועצת העיר אושרה היום. מזל שיש בחירות בהם מרצ מגלה פתאום שיש לה עמוד שדרה, אך מעבר לחשיבות ההחלטה, ראינו היום במועצת העיר שהמלך הוא ערום, ככה לא מנהלים קואליציה, וככה לא מנהלים עיר".

רונן וסרמן: "ההתנהלות של הישיבה הייתה קרקס. דקה לפני הדיון אושרה החלטה להאריך הקצאה של מבנה של עמותה דתית והקואליציה הצביעה בעד פה אחד. אבל ברגע שמדובר על החלטה שמיטיבה עם הרוב הדומם, פוצצה הישיבה. האלימות המילולית שננקטה בישיבה מתרחשת שוב ושוב ולצערי הנהלת העירייה מתקפלת בכל פעם מחדש כשזה קורה".

איל פביאן אמר: "ככה זה כשהרוב הליברלי, החופשי הגדול והברור  בהרצליה רוקע ברגליים. העליתי את ההצעה בפעם הראשונה בבחירות לראשות העיר בסוף 2018 כיוזמה חדשה וכהבטחת בחירות לציבור ההרצלייני. העליתי אותה פעמיים במועצת העיר יחד עם סיעת "יש עתיד בהרצליה" וביולי שעבר יחד עם כל 7 חברי האופוזיציה ו-3 הסיעות יחדיו. אני מברך את מרצ על כך שהיום העלתה את אותה ההצעה וסייעה לה לעבור במועצת העיר יחד עם "דרך חדשה". מדובר בהחלטה נאורה, משמעותית שנותנת מענה למאות אלפי ישראלים ולרצונם של רוב הישראלים. החלטה של שוויון זכויות וצדק חברתי. מצער היה לראות את ראש העירייה מתנגד יחד עם סיעתו להצעה וכיצד לא הצליח לנהל קואליציה עירונית במועצת עיר עם רוב ברור. מתברר ש"המלך הוא עירום". ככה לא מנהלים עיר, ההתרחשויות בישיבת המועצה היו מצערות".

צדיקוב תוקף: "עופר לוי מנסה לשנות את זהותה היהודית של המדינה"

אלעד צדיקוב אמר הבוקר ל"שרון און ליין": "סגן ראש העירייה, עופר לוי, שוב מנסה להיות קטליזטור של הקרן לישראל חדשה ולשנות את זהותה היהודית של מדינת ישראל באונס הזירה המוניציפאלית, מאחר, שבכנסת אין רוב לכך. לא כל שכן, שההחלטות עומדות בניגוד לחוק ולתקינה הפוליטית. הן חסרות כל סמכות תכליתית והן נועדו רק למטרה דקלרטיבית ולכותרות בעיתון.

מתק השפתיים כאילו מדובר בהנחות לחוגים למשפחות חד הוריות הינו מסך עשן להסתרת המטרה העיקרית – שהיא כפי שאמר יריב פישר מיד אחרי ההצבעה: 'בקרוב חתונות אזרחיות בבניין העירייה'. קואליציה עירונית מנהלים מתוך שותפות ואחריות הדדית. כשם שאנו תומכים בפעולות הקואליציה גם בנושאים שאינם בבת עיננו, ההתנהלות התקינה היא לנהל שיח קואליציוני והחלטות מוסכמות לדיון במועצת העיר לשינוי מדיניות.

קל וחומר בנושאים נפיצים, שמשנים את זהותה היהודית של ישראל, ואף מהווים קמפיין למרצ, בדיוק לקראת הבחירות שבוע הבא. ניהלתי עם עופר לוי שיחה ארוכה אמש וביקשתי שהנושא יובא ראשית לדיון קואליציוני, אך לצערי הרב הוא סירב בעקשנות. חבל שבמקום לנהל חיים קהילתיים הטרוגניים שלווים ומכבדים, חברי מועצה מחליטים להיות כלי שרת למניפולציות פוליטיות והתערבות קרנות זרות להרס הזהות היהודית של ישראל".

הקואליציה מונה גוש 5 מנדטים חזק, של ציבור מסורתי דתי וחרדי. אי אפשר לנהל את העיר איתו לכל עניין, ולדלג מעליו ולשתף פעולה עם האופוזיציה כדי לפגוע בתורת ישראל. יש ציבור ענק בהרצליה, שמכבד את היהדות ולא מוכן שיירמסו אותה. בטח לא בשביל גחמות פוליטיות ריקניות. אני קורא לראש העירייה לעמוד בפרץ, להיות ראש עירייה חזק כפי שרק הוא יודע ולנווט את העיר בחכמה, במתינות ובערבות הדדית בין גווני הציבור השונים".

חבר המועצה משה ועקנין מש"ס אמר: "צר לנו מאוד שסגן ראש העירייה, עופר לוי, הגיש הצעה לסדר פופוליסטית ערב בחירות בהוראה מפורשת של ראשי מרצ. להחדיר את תפיסתם והשקפתם דרך הרשויות המקומיות , גם מבחינה משפטית ההליך אינו אפשרי ואינו חוקי ובנוסף מדובר בפגיעה בזוגות יותר מאשר תועלת ,שכן חד הורי זכאי להנחת 20 אחוז בארנונה וברגע שהוא מצהיר על בן זוג אוטומטי הוא מפסיד את ההנחה ואת הסיוע הגדול וההומניטרי שמעניקה עיריית הרצליה למשפחות חד הוריות. בנושא התורני יש פגיעה קשה בסטטוס קוו שנשמר במדינת ישראל וכאן החדירה היא מסוכנת וגורמת לשנאת חינם מיותרת במיוחד בתקופה זו שהעם מפולג ומפוצל לצערי. עופר לוי היה חייב להעלות את הנושא לישיבת קואליציה .
אין ספק שאתמול הציבור המסורתי הצורני גילה את פרצופה האמיתי של האופוזיציה במלוא מערומיה".

ראש העירייה, משה פדלון, וסגנו עופר לוי, סירבו להגיב לכתבה.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן