המחירים המאמירים של השכירות בתל אביב, עבודות הרכבת הקלה, והקושי לעמוד בנטל הכלכלי שמציעה "העיר היקרה ביותר בעולם", כל אלה מתחילים לתת את אותותיהם כשמתרבים תושבי העיר שמחליטים לעזוב את העיר לטובת ערים קצת פחות יקרות ופחות תובעניות. אחד מהם הוא אושיה תל אביבית ידועה, דוד ורטהיים, עורך וואלה ברנז'ה ושדר ב-103 אף-אם, שעשה את המהלך הדרמטי ועזב לאחרונה את תל אביב לטובת רמת השרון, השכנה הצפונית והרגועה יותר. את המעבר הוא מלווה במעין יומן אישי שהוא מפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הוא מפרט בדרך משעשעת את התובנות שלו מהמעבר הדרמטי.

הדר פז טיפול נפשי באומנות
יומני רמה"ש. פוסט בפרופיל הפייסבוק של דוד ורטהיים

יומני רמה"ש. פוסט בפרופיל הפייסבוק של דוד ורטהיים

דוד, איך זה קרה לך?

"האמת שהדבר הגיע מסוג של 'הכוכבים הסתדרו' –  שילוב נסיבתי וגם סיבתי. העניין האישי הוא שעשיתי ילד בהורות משותפת, אמא שלו עברה לגור בהוד השרון ושלוש פעמים בשבוע הייתי צריך לנסוע להוד השרון. עדיין, לא הייתי עושה את המעבר אם הייתי מקבל בתל אביב תמורה לכסף שלי, אבל, במיוחד בשנה האחרונה עם עבודות הרכבת הקלה, הגעתי למסקנה שאלה לא שנים שטוב לחיות בהם בתל אביב, ועוד לא דיברתי על כסף".

ורטהיים ובן זוגו הירהרו על המעבר במשך שנתיים. "זה כמו ניתוח לשינוי מין" הוא צוחק, "אני מאוד מזוהה עם תל אביב, גר בה מגיל 21 חוץ משני ברייקים. חלק מהעניין  והחיבור שלי לעיר הוא שאני  גיי – זה וייב ואופי ותחושה של עיר שיש לתל אביב שאני מאוד מזדהה  ומזוהה איתה, לכן דיברתי על זה הרבה בפייסבוק והחצנתי את זה כי זה היה תהליך מאוד משמעותי עבורי. זה להגיע למצב של כמעט שנאה לתל אביב".

דוד ורטהיים. צילום: יח"צ

דוד ורטהיים. צילום: יח"צ

בתוך התהליך הזה הסתיים לו החוזה בדירה בתל אביב. "כל חלופה אחרת הייתה כרוכה בשאלה 'האם שווה לשלם את הסכומים המטורפים האלה?'", מספר ורטהיים, "בשנה אחרונה, דירת 3 חדרים, לא דירת יוקרה הגיעה ללפחות 9 -10 אלף, אם לא יותר, לעומת המחירים מחוץ לתל אביב  שהיו נמוכים בעשרה או עשרים אחוז לפחות. עם הזמן ראיתי איך כל יוקר המחייה זולג גם לכיוון הפריפריה של תל אביב ומגיע גם לרמת השרון, וחששתי שבסוף אצא קירח מכל הכיוונים. גם המחירים ברמת השרון הם גבוהים, וזה לא שעברנו לבית עם בריכה. רמת השרון היא סוג של סניף גדול של הצפון הישן".

השילוב של שני הדברים הן ברמה האישית והן ברמה הכלכלית הובילו להחלטה לעזוב את תל אביב. "ברגע שהתקבלה ההחלטה שעוזבים את תל אביב השאלה הייתה לאן", מספר ורטהיים, "האם לעבור לערי הלוויין של תל אביב –  כמו גבעתיים שגם הפכה להיות יקרה, רמת גן, חולון או בת ים,  או לרמת השרון, השיקול האישי היה שצריכים להתקרב לילד שלנו. מצד שני גם לי יש את הגבולות שלי. הוד השרון רחוקה לי מדי גם מנטלית. גם רמת השרון הרגישה לי כמו עייריה קטנה, אבל בסופו של דבר זאת הייתה ההחלטה הכי פרקטית –  מצד אחד היא מאפשרת לנו להישאר קרובים לתל אביב ומצד דני גם קרובים להוד השרון, זה בדיוק באמצע. עברו בקושי עשרה ימים מאז שעברנו לכאן והתחושה היא שעשינו את הדבר הנכון".

קיץ מוגזם בהרצליה יולי אוגוסט 2022. לחץ לכל האירועים בעיר
דוד ורטהיים. צילום: פרטי

דוד ורטהיים. צילום: פרטי

איזה תגובות קיבלת על המעבר?

"התגובה הראשונה הייתה 'אתם תוך שבוע חוזרים לכאן עם הזנב בין הרגליים'.  תביני, זה לא שאני בליין או בגיל של בילויים, ההפך הוא הנכון אבל אני בן אדם מאוד שכונתי, רוב הנסיעות שלי הן על קורקינט ולכן אני מאוד מזוהה עם תל אביב. התגובות השניות היו – 'אתם הולכים לשאול את עצמכם למה חיכיתם  עד עכשיו?', ואני אומר לעצמי – האמת היא כנראה באמצע. לא חשבתי שזה הולך להיות מדהים, הייתי מאוד מפוכח, התבשלנו עם זה שנה שנתיים ובסופו של דבר זאת ההחלטה שלקחנו ואנחנו שלמים איתה".

והוא מוסיף: "בתוך הדבר הזה מרגיש שזה נכון. לתחושתי אלה שנים שלא טוב לגור בהן בתל אביב. רואים את היקף ההגירה מתל אביב, רואים את הזעם שיש כלפי ראש העיר, גרתי בפנקס וכל החלק המערבי של הבית שלי נחסם בגלל עבודות הרכבת הקלה. כל הצמתים נחסמו. לא עשיתי גלורפיקציה למעבר. ידעתי שיהיו חסרונות – רמת השרון זה מקום יותר הומוגני, יותר שכונתי, מקום יותר מכונס, אבל ידעתי שיהיו יתרונות. שנוכל לקבל דירה יותר מרווחת תמורת אותה שכירות. הרבה פעמים אומרים לי 'השתדרגתם' או 'התברגנתם', אבל הם לא מבינים וזאת אולי ההזדמנות להגיד שלא עברנו כי החלטנו 'להתברגן', או 'להתבסס', עברנו כי כי תל אביב דחקה אותנו החוצה. לא קניתי פה בית, זה אזור יקר אבל השכירות פה יותר זולה מתל אביב ותמורת אותו כסף אתה מקבל דירה ראויה למגורים כולל חנייה. בתל אביב זה לא יכול לקרות".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן