במסגרת התכנית להקמת רכבת תחתית אמור אחד הקווים להגיע לרמת השרון והרצליה. עו"ד ענת בירן מסבירה מדוע לא שמעתם על כך ומציינת שנפתח חלון הזדמנות של חודשיים להגשת התנגדויות

שרון יונתן

צילום: נדב יהונתן כהן

פרויקט הקמת המטרו (רכבת תחתית) יוצא לדרך, אבל סביר להניח שרובכם, לא יודעים זאת ובטח שלא יודעים על אפשרותם המוגבלת להגיש התנגדויות לתוכנית הענק – 60 יום בלבד. המטרו (תוכנית תת"ל 103 בסמכות הוועדה לתשתיות לאומיות) הוא פרויקט תשתיות ענק העובר בכל רחבי גוש דן ומטרופולין ת"א וכולל 3 קווים שיעברו בלא פחות מ-24 רשויות שונות:

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

קו M101 – קו מצפון (כפר סבא ורעננה) לדרום (ראשון לציון, לוד ורחובות) דרך תל אביב.

 קו 102M – קו ממזרח למערב שיספק שירות מפתח תקווה, דרך רמת גן ועד תל אביב.

קו 103M – קו בצורת חצי טבעת שעובר דרך בת ים, אזור, אור יהודה קריית אונו, רמת השרון ומגיע עד הרצליה, עם זרוע המתחברת לנתב"ג. לרמת השרון תגיע רכבת התחתית מכיוון מערב (כביש 5) ותתעקל צפונה לרחוב סוקולוב ומשם תמשיך לרחוב בן גוריון בהרצליה.

עו"ד ענת בירן (בתמונה), בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום המקרקעין והתכנון והבנייה, מסבירה כי ההשלכות על בעלי נכסים שבתוואי המטרו יהיו מרחיקות לכת, החל מסגירת הרחובות ומתחמים שלמים, מה שעלול לגרום לקריסה של עסקים וחנויות כפי שראינו בעבודות הרכבת הקלה, דרך הריסת מבנים שמפריעים למסלול ועד לשינוי כללי של כל הנוף האורבני בערים אלה.

לדבריה, הציבור לא מודע לכך, אך קווי המטרו משפיעים על גורלם של אלפי בניינים ומגרשים, הם עוברים על מגרשים בנויים ועל מגרשים עם זכויות בנייה, הם מאפשרים למדינה להפקיע נכסים, הן בתת הקרקע והן מעליה, והם מגבילים את אפשרויות התכנון והניצול של נכסים רבים, כולל כאלה המיועדים להתחדשות עירונית. המגבלות שמטילות תוכניות המטרו על ניצול מקרקעין חלות כבר עכשיו, הביצוע עשוי לקחת עשרות שנים, אם בכלל.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

עו"ד בירן גורסת כי מן הראוי היה שהמדינה תיידע באופן ברור על כוונתה להחל בתוכנית בסדר גודל שכזה ותאפשר לציבור מספיק זמן להביע את דעתו עליה – בצורה של הגשת התנגדויות. אבל תתפלאו, או שלא, למרות ההשלכות הדרמטיות של התוכנית, אין חובה לשלוח לבעלי הנכסים הודעות, כך שמי שלא בודק ביוזמתו עלול למצוא עצמו יום בהיר אחד עם קו מטרו מאושר העובר על החלקה שלו או מתחתיה. המדינה רק תלתה שלטים קטנים ברחובות ופרסמה מודעה קטנה בעיתון – האדם הסביר לא רואה את אלה.

בימים אלו מתפרסמות להשגות הציבור בזו אחר זו תוכניות קווי המטרו והשבועות הקרובים הם חלון ההזדמנויות להגשת השגות לתוכנית. כל אדם הרואה עצמו נפגע מהתוכנית רשאי להגיש לה השגה תוך 60 יום מפרסומה להשגות. בשלב זה פורסמו להשגות קווי המטרו 101M  מקטע דרומי ו-M 103 , המתייחסת לרמת השרון והרצליה.

עו"ד ענת בירן: "ככל שהתוכנית גדולה יותר, כך הפרסום שלה יותר גרוע, אנשים אפילו לא יודעים איפה לחפש. אם השכן שלך מבקש הקלה של 10 ס"מ אתה מקבל הודעה הביתה. אם בונים לידך פרויקט, אתה תראה מודעה. אבל תוכניות ענקיות? כלום. ומה קורה עם אנשים שלא הולכים ברחוב? אין באמת פרסום לציבור ובטח שלא פרטני לטובת אלה שעלולים להיפגע מהמטרו. נצלו את זכותכם להתנגד לתוכנית ועשו זאת עכשיו, כי אחר כך כבר יהיה מאוחר מדי".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן