הקו, שאורכו 40 ק"מ, יחל באזור התעשייה הרצליה ויעבור בשולי רמת השרון לכיוון ערי גוש דן עד בת ים עם שלוחה לכיוון נמל התעופה בן גוריון

שרון יונתן

בתמונה: אזור התעשייה הרצליה. תחילת קו המטרו

בעוד שלאחרונה הוגשו התנגדויות על ידי תושבי הרצליה ורמת השרון ושתי העיריות בנוגע לתוואי קו הרכבת התחתית (מטרו) M1 צפון, שיעבור במרכזי ערים אלו, הוועדה לתשתיות לאומיות, בראשות מנכ"ל משרד הפנים, החליטה השבוע להעביר לאישור הממשלה את התוכניות לקו המטרו M3 שיחל באזור התעשייה של הרצליה ויסתיים בבת ים.

אורכו הכולל של קו M3 הינו 40 ק"מ והוא כולל 25 תחנות. הקו מתחיל בחלקה המערבי של הרצליה, עובר בחלקה המערבי של רמת השרון לכיוון מתחם גלילות, ומשם לכיוון פתח תקוה, גבעת שמואל, קריית אונו, רמת גן, אור יהודה, אזור, חולון ומסתיים בבת ים. כמו כן, הקו כולל שלוחה לנתב"ג מאזור התעסוקה הדרומי המתוכנן באור יהודה.

מערכת הסעת המונים במטרופולין תל אביב
תוואי קו M3 – הקו הוורוד

הקו יעבור במוקדים מטרופוליניים חשובים בהם: בית החולים אסותא רמת החייל, בית החולים בלינסון פ"ת, בית החולים שיבא תל השומר ובאזורי התעסוקה בהרצליה פיתוח, רמת החייל, קריית אריה, חולון מזרח, וניסנבוים בת ים, ובשדה התעופה בן גוריון.

הוועדה החליטה לבצע בתוכניות שינויים מסוימים, ביניהם שינויים פרטניים כגון שינוי במיקום כניסות, תוספת פירים ושינויים מסוימים בהתוויה שנבעו מקבלת חלק מההשגות. כמו כן, הוועדה החליטה על צמצום של הגבלות הבנייה בתחום המטרו, זאת על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בקניין. בהתאם לכך, תוקנו גם הוראות התוכנית ביחס למגבלות הבנייה של המטרו, באופן שמרחיב את אפשרויות הבניה מעל למנהרת המטרו והמרכיבים התפעולים שלו. 

במינהל התכנון מסבירים כי תכניות המטרו במטרופולין ת"א מקודמות באמצעות חברת נת"ע ויהוו מענה נוסף ועיקרי להקלת הגודש בכבישים והגדלת ההשקעה בתחבורה הציבורית, ולקיצור מרחקי הנסיעה למרכזי התעסוקה במטרופולין. אורך רשת קווי המטרו הינו 150 ק"מ והיא כוללת 109 תחנות ב-24 רשויות. המטרו צפוי לשרת כ-2 מיליון נוסעים ביום. כזכור, באפריל 2019, החליטה הוועדה לתשתיות לאומיות לפרסם את דבר הכנתן של 4 תכניות עבור 3 קווים ובמהלך שנת 2020 החליטה הוועדה על פרסום התכניות לקווי המטרו להפקדה. רשת קווי המטרו עתידים לחבר את כלל מטרופולין תל אביב, החל מלוד, רמלה ורחובות בדרום ועד רעננה וכפר סבא בצפון, ופתח תקווה במזרח.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן