כך עולה מסקר שערך מטה המאבק לבינוי שפוי בקרב כ-500 מתושבי הרצליה. במטה המאבק, המוביל את השארת שדה התעופה בהרצליה וצמצום תכניות הבנייה ברחבי העיר, משוכנעים כי הרצליה על סף אסון אורבני ותחבורתי ותשנה את אופייה לחלוטין עקב הקמת עשרות אלפי יחידות דיור. תוצאות הסקר המעניין בכתבה שלפניכם

שרון יונתן

אחת הסוגיות העירוניות בהרצליה הנמשכות על פני שנים הוא עתידו של שדה התעופה בהרצליה (בתמונה). זה החל בהגשת בג"צ בתחילת שנות האלפיים של הרשויות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו לפינוי השדה, נמשך עם בדיקת חלופות להעתקתו למקומות שונים בארץ ותכנון שכונה גדולה במקומו, תוך כדי התנגדויות שהוגשו לאחרונה. אם בעבר יותר תושבים בהרצליה טענו כי השדה מהווה מפגע בטיחותי, הרי שבשנים האחרונות קיימת מגמה הפוכה, כאשר תושבים רבים נבהלו מתכניות הבנייה המתוכננות על שטחו ומעוניינים בהשארתו של השדה.

יש לכם רגישות? תתחברו לאתר הרווחה והחברה של ישראל!

את המאבק להשארתו של השדה מוביל מטה המאבק לבינוי שפוי של תושבי הרצליה ושכונות צפון העיר, הפועל בשנים האחרונות לצמצום תוכניות הבנייה המאסיביות המתוכננות בעיר. כדי לקבל תמונה ברורה יותר ביצע מטה המאבק סקר דעת קהל בקרב תושבים בכל שכונות העיר. הסקר, שנערך בחודשים האחרונים על ידי מכון "מאגר מוחות", בניהולו של פרופ' יצחק כ"ץ, והקיף כ-500 מתושבי העיר בגיל 18 ומעלה, הראה כי רוב מוחלט של תושבי העיר סבורים כי יש לצמצם את תוכניות הבנייה בעיר ולהשאיר את שדה התעופה במקומו כחלק אינטגרלי והיסטורי של העיר ובטוחה מפני הבנייה המאסיבית המתוכננת ופגיעה בריאות הירוקות והשטחים הפתוחים בצפון העיר.

ממצאי הסקר העיקריים

מתוצאות הסקר עלו הממצאים הבאים: כ- 70% מתושבי העיר מעדיפים כי שדה התעופה יישאר במקומו ותוכניות הבנייה יצומצמו באופן דרמטי. כ- 90% מתושבי העיר סבורים כי יישום תוכניות הבנייה המתוכננות במקום השדה בהרצליה יובילו לכאוס תחבורתי, עומס אדיר על תשתיות, על מערכת החינוך, בעיות חניה קשות ועוד. 83% מהנשאלים אמרו כי שדה התעופה בהרצליה אינו מהווה עבורם מטרד. כ- 70% מתושבי העיר מעדיפים כי שדה התעופה יישאר במקומו ותוכניות הבנייה יצומצמו באופן דרמטי. 70% מתושבי העיר מודעים לכך שמתוכננים להקים במקום שדה התעופה 15 אלף יחידות דיור ועוד 23 אלף בשאר חלקי העיר. 73% מתושבי העיר היו רוצים לראות את ראש העיר עומד בחזית המאבק כנגד הבנייה ופינוי שדה התעופה.

ממטה המאבק נמסר: "מטה המאבק סיים לאחרונה מהלך רחב היקף של הגשת מאות התנגדויות לתהליך התכנון המתקיים בוועדה לתשתיות לאומיות. על ההתנגדויות חתמו מאות מתושבי העיר. התושבים טוענים כי תוכניות הבנייה המקודמות ברחבי הרצליה ובשטח שדה התעופה בפרט יכפילו למעשה את כמות התושבים בהרצליה וזאת ללא שום יכולת של התשתיות העירוניות לקלוט כמות כזו של תושבים".

במטה המאבק סבורים כי השינוי הוא מתבקש: "הרצליה על סף אסון אורבני ותחבורתי, העיר תשנה את אופייה לחלוטין עקב לחצים חיצוניים של משרדי הממשלה, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) וגופי נדל"ן המבקשים להקים בעיר עשרות אלפי יחידות דיור. ההתערבות הדורסנית של הותמ"ל לפינוי שדה התעופה יוביל לבניית 15,000 יחידות דיור במגדלי ענק וגושי בטון שיהפכו את העיר לפקק תנועה ארוך, לקריסה של התשתיות העירוניות, התחבורה, הניקוז לרבות מערכת החינוך ופגיעה בריאות הירוקות ובשטחים הפתוחים האחרונים שנותרו בהרצליה".

עוד ציינו במטה המאבק: "אנו קוראים לתושבי העיר להתעורר ולהצטרף למאבק על צביונה של העיר ואנו קוראים לראש העירייה, משה פדלון, לעמוד בראש המאבק ולהתנגד לפינוי שדה התעופה והבינוי המואץ. בכוונתנו להחריף את הפעולות בחודשים הקרובים ולפעול בחזית המשפטית והציבורית במטרה למנוע את תוכניות וועדות התכנון הממשלתיות".

יש לכם רגישות? תתחברו לאתר הרווחה והחברה של ישראל!

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן