ליעד סואץ קרני, כדורסלנית עבר שזכתה בתארים עם קבוצות בנות הרצליה וא.ס. רמת השרון, הצטרפה לקמפיין שרץ ברשתות החברתיות בעקבות הכינוי "בחורילה". ליעד מסבירה כיצד התמודדה עם הערות פוגעניות בהיותה נערה צעירה, כיצד עוזרת כיום לנערות בתחילת דרכן וסבורה שכל המהומה תורמת להעלאת המודעות

שרון יונתן

צילום: עודד קרני, מינהלת הליגה

מילה אחת שאמרה ליטל סמדג'ה בתוכנית הישרדות הצליחה לעורר בימים האחרונים סערה ברשתות החברתיות. זה קרה כאשר כינתה את ירדן ג'רבי, הג'ודאית לשעבר והמדליסטית האולימפית, במילה "בחורילה". בתגובה, מספר ספורטאיות מובילות יצאו בקמפיין כנגד הכינוי.

אחת מהן היא ליעד סואץ קרני (בתמונה), כדורסלנית העבר, שסיימה את הקריירה בקבוצת בנות הרצליה, אבל בתחילת דרכה שיחקה מספר עונות גם במדי א.ס. רמת השרון. ליעד, שחגגה לאחרונה יום הולדת 39, היא אחת מהכדורסלניות הישראליות המובילות בשני העשורים האחרונים. היא שיחקה בנבחרת ישראל מגיל 16 עד גיל 37 (עם הפסקות) ובמשך שלוש שנים אף שימשה קפטנית הנבחרת. במאזנה שלוש זכיות באליפות המדינה (כולן במדי רמת השרון) ושלוש זכיות בגביע המדינה (במדי הרצליה, רמה"ש ורעננה).

כמו ספורטאיות עבר אחרות, הכינוי "בחורילה" הצליח לעצבן גם את ליעד ואתמול היא כתבה פוסט נוקב שמסביר הכל. "האמת שמאז ומתמיד אהבתי את השרירים שלי. יותר מזה תמיד התבאסתי כשהייתי עוברת פציעות, הריון או פרישה שהם יורדים בנפח שלהם", פתחה ליעד והוסיפה: "הקושי שלי היה תמיד להתחבר לצדדים האחרים שלי, אני זוכרת שבטסט איפור שלי לחתונה התחלתי לבכות שראיתי את עצמי במראה כי לא הכרתי את עצמי במראה. המאפרת שלי אמרה לי, בואי אני אוריד לך קצת מהאיפור הכבד של אירוע ותנסי איפור בקטנה ותשאירי אותו להמשך היום".

ליעד מספרת: " לאט לאט התרגלתי ואני מודה לה על התהליך הזה עד היום. בימים האחרונים עלה לכותרות הסיפור עם הבחורילה. אני הייתי צריכה להתמודד עם הערות כאלה כל החיים, בתור שחקנית כדורסל, בתור מישהי שאוהבת ללבוש בגדי כדורסל גם ביום יום ולא רק באימון, הגובה שלי תמיד היה נושא לבלבול והערות. זה מאוד הפריע לי בתור ילדה, אבל בתור בוגרת אני מאוד אוהבת את הגובה שלי, השרירים שלי ואת כל הצדדים שלי, אלו שבאו לי יותר בטבעיות ואלו שלא".

לליעד אין טענה מיוחדת כלפי ליטל סמדג'ה, כפי שהסבירה היום בראיון לאתר "שרון אונליין": "נכון שליטל אמרה את המילה בחורילה, אבל זה למעשה טריגר למה שחלק גדול בחברה שלנו חושב. גם ירדן ג'רבי דיברה על כך שליטל מייצגת הבנייה חברתית מסוימת, של מה מותר ומה אסור ומהו אידיאל יופי. למשל, בארצות הברית כדורגל נשים נחשב ענף נשי ואצלנו זה מעוז הגבריות".

ליעד, איך את רואה זאת מנקודת מבטך?

"המון דברים השתנו עם השנים, גם כתוצאה ממהפכה ה"מי טו". כללי המשחק השתנו בכל הקשור להבניות חברתיות שוביניסטיות. אני יודעת שבעבר ספורטאיות לא רצו להיכנס לחדר כושר כדי לא להיות מאוד שרירית".

את גבוהה מאוד יחסית לאישה. איך זה הפריע לך בעבר?

"נכון. הגובה שלי 1.87 מ' וכבר בכיתה ז' הייתי בגובה של 1.80 מ'. בתור ילדה ונערה נכנסתי לסרטים בגלל זה כי היו הערות פוגעות. זה גיל שאתה בקושי מסתדר עם עצמך אז בטח שזה לא כיף לקבל הערות מהצד, במיוחד שתמיד הייתי עם בגדי ספורט. הכדורסל מאוד עזר כי הסתובבתי תמיד ליד אנשים גבוהים. אחי הגדול היה יותר גבוה במשפחה, ככה שזה לא היה לי היה מוזר. אני זוכרת את הקושי בגיל 15 למצוא איזון בין הספורט לנשיות ועוד צדדים. הבת שלי מגיל 0 רוצה שמלות, אצלי זה היה ענין אחר. לי לא הייתה בעיה עם היותי שרירית כי ידעתי שזה חשוב למען הצלחתי ככדורסלנית שמבחינתי היה הדבר הכי חשוב בעולם, ככה שאצלי זה לא היה אישיו בכלל. בנות שהיו יותר מחוברות לצד הנשי שלהן, להן יותר קשה להתמודד עם תגובות כמו נוסח בחורילה. כשהיו אומרים לי שאני צריכה להיות יותר נשית, פשוט לא הייתי עונה ומתעלמת כי לא ידעתי מה להגיב על זה. היום כמובן שזה כבר לא פוגע בי והתגובות, בעיקר של פולניות מבוגרות, על איך מזג האוויר שם למעלה, אפילו די משעשעות אותי. אגב, אני מאוד יעילה בסופר ויכולה להוריד הרבה דברים ממדפים גבוהים, שאחרים לא מגיעים אליהם".

מה המסר שרצית להעביר בפוסט?

"המטרה הייתה לעלות את המודעות כדי שאנשים, רגע לפני שאומרים לבחורה שהיא נראית כמו גבר, שיחשבו רגע שאולי הבת שלהם שומעת את זה ויכולה בגלל זה להפסיק לעסוק בספורט שמבחינתי זו הדרך הכי טובה לגדל מנהיגות צעירות ונשים חזקות ולא להיכנע לאידיאל יופי כלשהו".

איך את מעבירה את המסר הזה?

"במסגרת אתנה אני עושה הרצאות ומדברת בבתי ספר על הנקודה הזו. אני גם מרצה לנבחרות צעירות ומנטורית לשחקניות צעירות. להן אני אומרת תמיד להיות מי שהן ולא לתת לסביבה להשפיע על מי שהן ושיחיו בשלום עם הגוף שלהן".

נראה שבדיעבד האמירה הזאת עשתה רק טוב להגברת המודעות.

"חד משמעית. אחת הטעויות שנתקעים על אמירה של בחורה שהיא לא בדיוק פרופסורית באוניברסיטה. היא זרקה לאוויר משהו כללי וצריך להודות לה שהעלתה את הנושא למודעות וכך אנחנו, ספורטאיות מובילות, יכולות לדבר על זה וילדות יבינו שזה בסדר לרצות שיהיו לך שרירים ולא ליפול לאידיאל יופי שהחברה מכתיבה. הכי חשוב שיעסקו בספורט ושיעשו מה שהן אוהבות".

ליעד סואץ קרני. לעסוק בספורט ולהצליח
צילום: נועה פוירשטיין

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן