ענת אזרי סורקיס, בת 53 תושבת רעננה, היא הקצינה הראשונה שהועלתה לדרגת אלוף-משנה בחיל הים. גם במרבית התפקידים שלה במהלך שירותה בצה"ל היא הייתה האישה הראשונה שכיהנה בהם והייתה גם הקצינה הראשונה מחיל הים במכללה לביטחון לאומי.

קיץ מוגזם בהרצליה יולי אוגוסט 2022. לחץ לכל האירועים בעיר

סורקיס נולדה למשפחת ניצולי השואה מצד אמה ונצר למשפחה ממגורשי ספרד המתגוררת דורות רבים בישראל, מצד אביה, יוסף אזרי. היא גדלה והתחנכה בחיפה, וסיימה את לימודיה בתיכון עירוני ג' בשכונת נווה שאנן. בשנת 1987 התגייסה לצה"ל.

את שירותה הצבאי העבירה במספן מודיעין בחיל הים, שם מילאה שורה ארוכה של תפקידים במחקר, באיסוף ובביטחון שדה במפקדת חיל הים ובבסיס חיפה, ובמרביתם כקצינה הראשונה שכיהנה בתפקיד. במהלך שירותה עברה מגוון גדול של קורסים ובהם קורס קמ"נים (בסיסי ומתקדם), קורס קציני פרויקטים בתחום הטכנולוגי, קורס פיקוד ומטה (פו"ם) וקורס בין-שירותי בכיר של קהיליית המודיעין. בשנת 2010 סיימה את לימודיה במכללה לביטחון לאומי (מב"ל).

ב-2011 נהייתה לקצינה הראשונה בחיל הים שהועלתה לדרגת אלוף-משנה, כשמונתה לתפקיד ראש מחלקת מחקר במספן מודיעין. לאורך השנים ליוותה עשרות רבות של מבצעים, בהם מורכבים ורגישים, שנותרו רובם ככולם חשאיים. בין השאר ליוותה את מבצע תיבת נוח לתפישת אוניית הנשק "קארין איי", את מבצע חשיפה מלאה שבמהלכו נתפסה האונייה "קלוס-סי" ואת מבצע צוק איתן. היא השתחררה מהצבא בשנת 2016.

מאז שחרורה מצה"ל עוסקת סורקיס במגוון תחומים, ביניהם – שימשה כעמית מחקר במרכז לאסטרטגיה ימית באוניברסיטת חיפה, פעילה בהנהלות בעמותות שונות, ובכלל זה חברה בהנהלת עמותת בוגרי המכללה לביטחון לאומי. מרצה על התווך הימי במסגרות שונות ובהן אוניברסיטת בר-אילן והמרכז הבינתחומי הרצליה. חברת כבוד של מועדון רוטרי רעננה ויושבת ראש ועדת השיפוט שם. חברה במועצת הנשים של רעננה. פעילה בהנהגת הורים בתחום החינוך ברעננה. מעבירה הרצאות וסדנאות בתחום העצמה בעיקר של בני נוער ופיתוח נשים לתפקידים בכירים חברה ב"פורום דבורה" ונמנית עם מאגר המומחיות שלו. מנטורית לנשים/מנהלות. מנטורית למנכ"לים במיזם "מנט-אור". בשנת 2016 סיימה סורקיס קורס דירקטורים.

סורקיס מתגוררת ברעננה, נשואה מאז 1993 לאודי סורקיס, כיום מנכ"ל חברת "טלרון", ואם לשלושה.

טברנה יוונית במרינה הרצליה. 6-7 ביולי 2022. 18:00-23:00 דוכני מזון, הופעות לייב. הכניסה חופשית. היווניה 06.06. יוניסיס ולהקתו 07.07

בשנת 2011, לאחר שהועלתה לדרגת אלוף-משנה, הוענקה לסורקיס תעודת "פורצת דרך" מטעם ארגון ויצ"ו בטקס שהתקיים בסניף חיפה.

ענת אזרי סורקיס בזמן שירותה הצבאי. צילום:פרטי

ענת אזרי סורקיס בזמן שירותה הצבאי. צילום:פרטי

מה את עושה בימים אלה?

"יש לי כמה כובעים", מספרת סורקיס ל"שרון אונליין", "והראשי שבהם הוא שאני עושה מנטורינג למנהלים ומנהלות בכירים. בנוסף,  אני חברה בפורום 'דבורה' שזה פורום של נשים מומחיות העוסק במערך החוץ והביטחון של המדינה. אני עושה לא מעט מילואים. זה עתה סיימתי חודש מילואים תרגיל מלחמה. אני נמצאת בהנהלה של עמותת בוגרי המכללה לבוגרי לביטחון לאומי שלומדים בה קצינים בכירים בדרגות אלוף משנה ומעלה, בכירים של המוסד, השב"כ ושאר הקהילה הביטחונית. אני עושה עוד דברים רבים נוספים בהתנדבות  – אני חברה בארגון רוטרי ויושבת ראש ועדת השיפוט שלהם, אני חברה במועצת הנשים של עיריית רעננה, אני עושה מנטורינג בשתי מסגרות בהתנדבות שאחת מהן היא 'מנט-אור' שהוקם בראשית הקורונה כדי לסייע לארגונים שנקלעו למצוקה בעקבות הקורונה והתפתח מאוד".

בעקבות החלטה שקיבלה אחרי הפרישה מהצבא, היא לא מקבלת על עצמה עיסוק מלא ומחייב במקום אחד. "החלטתי שאני לא נכנסת להצעות מאוד כבדות שקיבלתי מכל מיני חברות וארגונים", היא מספרת, "הייתי על סף חתימה בשני מקומות אבל קיבלתי החלטה שאני לא נכנסת למערכת שכובלת אותי מהבוקר עד לבוקר למחרת. החלטתי שאני בוס לעצמי".

כל השנים בצבא הייתה סורקיס במודיעין. "בתפקיד האחרון הייתי ראש מחלקת מחקר במודיעין של חיל הים", היא מספרת, "זה אומר קצינת המודיעין של מפקד חיל הים. במסגרת התפקיד, הייתי אחראית על מחקר של כל ציי ערב השונים ועל התווך הימי בארגוני הטרור – גם חיזבאללה, גם חמאס, סוריה, איראן, וכמובן גם על הכנת המודיעין למבצעים של כל יחידות החיל. זאת אחריות כבדה על חיי אדם בזירות הפעולה השונות. היו תחתי הרבה מאוד פקודים בדרגים השונים".

אהבת את השירות הצבאי?

"אהבתי מאוד את השירות. היה לי שירות מרתק, מגוון עם הרבה מאוד אתגרים, אם כי היו מצבים לא פשוטים בשילוב של בית וגידול ילדים עם כל הקריירה הצבאית. זה היה מאתגר, חלק ניכר מהזמן במיוחד משום שברוב התפקידים שעשיתי הייתי האישה הראשונה בהם, ביחידה מאוד אינטנסיבית ומאוד תובענית. ג'ינגלנו רבות בין מטפלות ועזרה של סבתות. היה מאתגר. בעלי מנכ"ל של חברה בתחום הרכב כך שגם לו יש ערוץ קריירה לא פשוט משל עצמו. נאלצנו לתמרן וצלחנו את זה".

לסורקיס יש שלושה ילדים – יובל בת 27, דור בן 25, ועדי בת 12. "הבת הגדולה שלי שירתה בחיל הים בשייטת 13", מספרת סורקיס, "היא מוכשרת בפני עצמה ומסיימת עכשיו לימודי תעשייה וניהול וכבר עובדת בחברת הייטק, הבן שלי היה בצנחנים ועכשיו לומד הנדסת מכונות והקטנה משאירה אותנו צעירים".

מתי הגעתם לרעננה?

"רעננה נבחרה באורח מקרי לחלוטין כבר לפני הרבה מאוד שנים, 20 שנה בערך. אני חיפאית במקור, בעלי מאזור רמת אפעל. אני שירתתי בקרייה רוב השנים והיינו צריכים למצוא משהו במרחק גיאוגרפי נוח. הגענו לרעננה והתאהבנו בה מהרגע הראשון על כל יתרונותיה המרובים – עיר ירוקה, שרואה את האזרח והתושבים מעל הכל. זאת התחושה שאני מקבלת לאורך השנים. האוכלוסיה מאוד איכותית, מערכת חינוך מאוד מתקדמת, פעילויות על כל הקשת במגוון תחומים, ומעורבות של תושבים בעשייה מאוד נרחבת בעיר".

סורקיס גרה בשכונת לב הפארק ברעננה. "זאת שכונה מדהימה", היא אומרת, "יש פה ממש תחושה כמו של קהילה קיבוצית. יש כאן ועד לשכונה שדואג מאוד ועושה פעילויות. זה מאפיין מאוד ייחודי לשכונות ברעננה ובמיוחד בשכונה הזאת. השכונה מאוד קרובה לאזורים הפתוחים, לפרדסים ולשטחים הירוקים ומבחינתי זה מאוד חשוב. יש בשכונה את כל מרכזי הספורט, טניס, בריכה, כדורגל, והכל במרחק הליכה מהבית. השכונה בעיר אבל היא מחוץ לעיר, ככה אני מגדירה אותה תמיד".

ספרי על הפעילות במועצת הנשים העירונית.

"בכל עירייה יש מועצת נשים. זאת  מועצה של נשים שכל אחת היא עולם ומלואו. מקבץ של נשים עם רקורד מפואר ומרשים שהתכנסו יחדיו על מנת לראות איך אפשר לקדם סוגיות בתחום המגדר. אנחנו מקיימות כל מיני ערוצים בתחום הזה. הכוונה לפתח ולטפח נשים, ולדחוף אותן גם בתחום המקצועי, גם אם הן נמצאות במצוקות שונות, לדרבן ולעודד את המגזר הנשי והכל בתמיכה ותחת החסות של העירייה".

מה את עושה בשעות הפנאי?

"קודם כל אחרי כל השנים שלא הייתי בבית והילדים גדלו ממטפלת למטפלת אז עכשיו הקטנה נמצאת בעדיפות העליונה שלי. מה שלא עשיתי כל השנים אני עושה עכשיו בדברים הכי בסיסיים כמו לאכול צהריים ביחד,  להסיע לחוגים וליהנות מזה לפני שזה פורח לי. דבר שני זה ספורט – אני משתדלת כל בוקר לפתוח בספורט – ספינינג, פילאטיס, שיעורי עיצוב.  סוג של התמכרות. אחרי שרציתי כל השנים ולא הצלחתי עכשיו זה מאוד חשוב לי. יש לי תחביב נוסף שהוא תשבצי היגיון. יש לי אובססיה לזה.  הגדרה שאני לא מצליחה לפתור יושבת לי בראש אפילו שבוע ימים. דבר נוסף זה הרבה טיולים בארץ ובעולם. הארץ זורמת לי בעורקים ואני מנחילה לילדים את אהבת הארץ כמה שיותר".

מוטו לחיים?

"תנסו להפתיע ולהמציא את עצמכם כל יום מחדש".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן