הרצליה ורמת השרון הן מהערים המבוקשות למגורים בישראל – שוכנות בלב העסקי הפועם של ישראל, דקות ספורות מתל אביב וגוש דן בדרום והשרון הכפרי בצפון. בשתי הערים הללו מתרחש בעשור האחרון תהליך מקביל ומרתק בו שכונות וותיקות, שהוקמו על ידי פועלים קשי יום הופכות במהלך בין דורי לשכונות "נכונות" וחדשניות לגור בהן ומהוות אבן שואבת למשפחות צעירות ממצב סוציואקונומי גבוה.

קחו לדוגמא את שכונת נווה עמל בהרצליה: איך הפכו הנכדים של מייסדי השכונה לבעלי נדל"ן מהמבוקש בישראל. נתחיל את מסענו בכמה מילים על השכונה. נווה עמל נמצאת בחלקה המזרחי של הרצליה. היא מצויה מדרום לשכונת יד התשעה (שביב) ומצפון לשטח מפעל תע"ש שברמת השרון. במערב גובלת השכונה בדרך ירושלים ובמזרח נמצא רחוב פורצי הדרך שנושק לפרדסי מושב גבעת חן וכ- 9% מכלל תושבי העיר גרים בה.

השכונה, שהוקמה במהלך שנות ה-50, נועדה לאכלס פועלים חסרי אמצעים שקיבלו מידי המדינה חלקות קרקע ששימשו לחקלאות, משק חי ולולים. במשך 3 עשורים נווה עמל הייתה שכונה חלשה מבחינה סוציואקונומית, בעלת צביון מסורתי-דתי.

המפנה החל בעשור הראשון של שנות האלפיים. ההזדקנות הטבעית של מקימי השכונה הביאה לכך שחלקם הורישו או העניקו בעודם בחיים את הקרקע לילדיהם וחלקם מכרו את הקרקע.

היורשים, שקיבלו את חלקת הקרקע לידיהם, הרסו את "בתי הוותיקים" הצנועים של הדור הקודם ובנו וילות גדולות על חלקות האדמה הנדיבות, לעיתים בעלות הבנייה בלבד או זיהו את הביקוש לפנינה הנדלני"ת המתהווה ומכרו את החלקה לזוגות צעירים ומשפחות שביקשו לקנות נכס קרקע באווירה, בלב הרצליה, אבל בשכונה בנויה, בעלת צביון כפרי.

מטבע הדברים, הדורות הממשיכים שונים מדור המייסדים. בעוד המייסדים היו פועלים בני המעמד הנמוך עם אוריינטציה חקלאית, השכונה מתאפיינת עתה באוכלוסייה מהמעמד הבינוני-גבוה אשר שמתגוררים בבית קרקע באווירה כפרית בתוך העיר.

וכך, מחירי הנדל“ן בשכונה זינקו תוך עשור ביותר מ-80% ומחיריהם כיום הם: דירת 3 חדרים: 1.8 – 1.9 מיליון שקלים, דירת 4 חדרים: 1.9 – 2.3 מיליון שקלים, בתים פרטים: 3.4 – 6.99 מילון שקלים, מגרשים: 2.49 – 3.5 מיליון שקלים.

העלייה החדה מבטאת את גודל החלקות הגדולות בעיר, אך גם גורמים נוספים כמו היעדר עתודות הקרקע בשכונה, שטחים הפתוחים והחקלאיים הסובבים את השכונה וכביש 531 החדש המקשר את השכונה במהירות לגוש דן בדרום והשרון בצפון.

כיום מתגוררת בשכונה אוכלוסייה הטרוגנית המשלבת בתוכה דתיים, חילוניים, מבוגרים וצעירים. בשכונה בעיקר בתים צמודי קרקע, בתי ספר איכותיים, פארקים ומרכזי מסחר קטנים וכן וועד שכונתי ורכזת קהילה פעילים מאוד ובעיקר חיים שוקקים ונעימים.

רוצים לשמוע עוד?

פנו אליי – טלי למדן 054-2221804


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן