כך אומרים במשרד התיווך הוותיק ברמת השרון, שי נכסים, הפועל כבר 50 שנים. בני משפחת מיכאל מספרים על שוק הנדל"ן בתקופות הקורונה ומקווים שמעתה הכיוון יהיה רק חיובי

שרון יונתן

"בשבוע האחרון אנחנו מרגישים ששוק הנדל"ן בעליה", כך אמרו היום (שלישי) במשרד התיווך המשפחתי "שי נכסים" הנמצא בשדרות ויצמן ברמת השרון. למי שאינו מכיר, ובטח אין רבים כאלו, נספר שמדובר במשרד התיווך הראשון ברמת השרון, שנוסד כבר לפני 50 שנים, על ידי אלונה ושמוליק מיכאל. היום מדובר עדיין בעסק משפחתי, כאשר עם השנים הצטרפו גם ילדיהם, יעל כוכבי ויונתן מיכאל (בתמונה).

במשרד המשפחתי הסבירו את המשפט הפותח של הכתבה : "קיבלנו בשבוע האחרון פניות רבות מאנשים מחו"ל שרוצים לחזור לארץ ומחפשים בתים. כנראה שהם הבינו שאין כמו לגור בארץ". אבל לא כך היה המצב עד לאחרונה כפי שהסבירו במשרד הוותיק: "החל מאמצע מרץ, מגפת הקורונה גרמה לקיפאון כמעט מוחלט בענף הנדל"ן. המשבר, הסגר והוראות משרד הבריאות גרמו לסגירת עסקים ואנשים החלו להיסגר בביתם ללמוד את המצב ולהקשיב לתקשורת. משרדי התיווך נסגרו כדי לשמור על ההוראות ויחד עם זאת עבדנו במתכונת מצומצמת בעיקר על קשרי לקוחות, ובמדיה הדיגיטלית על הכשרות לסוכנים, למידת המצב והרגעת לקוחות עד כמה שאפשר".

איך זה השפיע על שוק הנדל"ן?

"התגובה המיידית הייתה של פאניקה. מוכרים וקונים חששו ובצדק, שרר חוסר וודאות מוחלט. לא הייתה אפשרות להיפגש פיזית עם אנשים ולמרות זאת היו מעט פניות ודרישות בעיקר בתחום ההשכרה והצלחנו לסגור שתי עיסקאות של שכירות ועסקת מכירה אחת שהתבשלה בתקופה זו".

איפה זיהיתם את החשש אצל הלקוחות?

"חשש הקונים היה בעיקר סביב עליית ריביות, סיכונים שהמשק במיתון ומיליון מובטלים, קבלנים שלא יעמדו בהסכמים ומצד שני מוכרים שחששו שמחיר הנכס ירד. במהלך חודש אפריל החל גל חיפושי נכסים מחדש לצמודי קרקע ושמענו לא מעט מלקוחות על כך שמחירי הנדל"ן ירדו וזה זמן טוב לרכישה. בסה"כ בטווח הקצר רואים ירידה בעסקאות".

איך ישפיע המשבר על שוק הנדל"ן?

"אנחנו לא יכולים לחזות את עתיד הנדל"ן ביום שאחרי, אך על פי ניתוח מצב השוק יש תחושה שההיצע של נכסים יד שנייה יגדל מפאת המיתון ואי יכולת החזרי משכנתאות, קבלנים יאלצו להוריד מחירים. במשך 50 שנות פועלנו הנדל"ן בישראל ידע משברים רבים ונפילות כלכליות אך תמיד נשאר יציב, השוק התרומם לאחר המשברים ומניסיון עבר ככל שהמשק יחזור לפעילות מהירה יותר כך יהיו יותר עסקאות. ובכל זאת נכסים ימכרו בעיקר למשקיעים ולקונים שמחכים עם הכסף ביד".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן