המקרה אירע בחודש ספטמבר לפני כשנה כאשר פועל בניין צנח למותו מהקומה התשיעית בעת העבודות בפרויקט הבנייה גליל ים. פרקליטות מחוז ת"א הודיעה לחברת רמי שבירו וחמישה חשודים נוספים על העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין גרימת מוות ברשלנות. החברה בתגובה: "החברה מקפידה הקפדה יתרה על בטיחות העובדים באתרי החברה וסביבתם וזאת אף מעבר לנדרש על פי הדין"

שרון יונתן

פרויקט בנייה בגליל ים. לבניינים בתמונה אין קשר לכתבה

דורון כץ נדל"ן מעוניינם לקנות נכס?

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) עדכנה את באי כוחם של חברת רמי שבירו הנדסה ובניה בע"מ  ו- 5 חשודים נוספים כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגדם, בכפוף לשימוע, בגין גרימת מוות ברשלנות של פועל הבניין יונג קסו ז"ל באתר בנייה בגליל ים בהרצליה. 

על פי כתב החשדות, בתקופה הרלוונטית, חברת שבירו הקימה פרויקט בן 6 מגדלי מגורים בגליל ים בהרצליה. המקרה אירע ב-4 בספטמבר 2019, כאשר יונג קסו, שהועסק על ידי חברת ג'יאנגסו ועבד באתר, נכנס לשטח הפרויקט, טרם שעות העבודה המוגדרות. בהתאם להוראת מנהל העבודה, טיפס המנוח לקומה ה-9 לצורך פירוק הטפסות (תבנית ליציקת בטון), זאת ללא קסדה וללא שקשר את עצמו לרתמת בטיחות. במהלך עבודתו התמוטטו הטפסות, פגעו במשטח העבודה של קסו וכתוצאה מכך הוא נפל מגובה רב, נפצע אנושות ומותו נקבע במקום.

על פי כתב החשדות, חברת שבירו ומנהל הפרויקט מטעמה, לא פעלו לפי סטנדרט מקצועי סביר, זאת על אף שהייתה להם היכולת המקצועית והמעשית למנוע את התוצאה הקטלנית. בנוסף, הם לא פעלו על מנת להבטיח את יישומה של התוכנית לניהול הבטיחות וחברת שבירו לא נקטה את באמצעים המתחייבים על מנת לוודא כי קסו לא יעבוד ללא שימוש באמצעים למניעת נפילה מגובה. עוד נטען כי מנהל העבודה מטעם שבירו לא פעל בהתאם לחובותיו בדין, בין היתר לא וידא כי המנוח ישתמש בציוד מגן אישי ולא דאג שינקטו מצעים למניעת התמוטטות מקרית של חלקי הטפסות בשעת הפירוק.

בנוסף, נטען כי מנהל הפרויקט וראש צוות העובדים מטעם חברת ג'ינגסאו, לא פעלו בהתאם לחובותיהם כלפי העובדים. בין היתר בכך שאפשרו עבודה באתר לא בשעות העבודה המוגדרות ובלא נוכחות מנהל עבודה, אפשרו עבודה על משטח עבודה לא תקין, לא ווידאו שהטפסות מעוגנות, לא וידאו כי קסו ישתמש בציוד מגן אישי כראוי ולא דאגו שינקטו אמצעים למניעת התמוטטות מקרית של חלק מהטפסות. כמו כן, מנהל העבודה והחברה מטעמה הועסק היו צריכים למנוע עבודה של הרכבה ופירוק של הטפסות ללא פיגום מתאים.

בנוסף, בהתאם לכתב החשדות, החשודים כולם נטלו סיכון בלתי סביר, בין השאר לגרימת הסכנה בעבודה עם טפסות ללא שימוש בפיגום וכתוצאה מכך למותו של קסו. נטען כי במעשיהם ובמחדליהם, גרמו החשודים ברשלנותם למותו. החקירה בוצעה על ידי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (מפלג פלס) בלהב 433 במשטרת ישראל.

לרשת פרח לחינוך מיוחד דרושות סייעות. לחצ.י. לפרטים

מחברת רמי שבירו נמסר בתגובה: "החברה מקפידה הקפדה יתרה על בטיחות העובדים באתרי החברה וסביבתם וזאת אף מעבר לנדרש על פי הדין. ביחס לכתב החשדות, החברה פנתה בבקשה לקבל את חומרי החקירה ולאחר שתלמד אותם תשקול פנייה לפרקליטות בהתאם".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן