העליון קבע כי חישוב זכויות "רעיוני" שביצעה הוועדה המקומית שגוי ובלתי חוקי ושלח את היזם לקדם את הפרויקט במסגרת פינוי בינוי. ברוידא: "יש בי תחושת כאב ואכזבה". לחצו כאן כדי להצטרף לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" רעננה

שרון יונתן

בתמונה: מתחם גאולה בקרית שרת

אכזבה לתושבי מתחם גאולה בשכונת קרית שרת ברעננה: בית המשפט העליון שם סוף לסאגה של למעלה מעשור, וביטל היתר בנייה לפרויקט תמ"א 38/2 במתחם גאולה, גם לאחר שהפרויקט אושר בוועדה המקומית וגם על ידי בית המשפט המחוזי.

מדובר בפרויקט התחדשות עירונית שעל פי התוכנית המקורית אמור היה לכלול 6 בניינים חדשים בני 9 קומות ו-355 דירות וזאת במקום שלושה בנייני רכבת ישנים שבהם 138 דירות. יזם הפרויקט החל לקדם אותו כפרויקט פינוי בינוי כבר בשנת 2011, אך בשנת 2016 הוועדה המקומית הפכה אותו לפרויקט תמ"א 38 הריסה ובנייה מחדש, אישרה את התוכנית והנפיקה היתר בנייה.

במסגרת האישור, הוועדה המקומית דחתה התנגדויות שהגישו עצמאית השכנים הגרים בסמוך למתחם, בטענה כי מצב הבניינים רעוע וזקוק לחידוש, וכי רוב הדירות הקיימות הן בשטח מזערי של 35 מ"ר. הוועדה המקומית נתנה גם זכויות בנייה נוספות והקלות שהסתכמו בעוד 3 קומות לבניינים, מלבד זכויות הבנייה הרגילות מכוח תמ"א 38 של תוספת 2.5 קומות.

השכנים המתנגדים התארגנו ונעזרו בייצוג משפטי של משרד ענת בירן – עורכי דין, ופנו בשנת 2018 לוועדת הערר מרכז נגד החלטת הוועדה המקומית, שם טענו כי זכויות הבנייה שאושרו על ידי הוועדה המקומית מופרזות, והיקף הבינוי צפוי לפגוע קשות באיכות חייהם. ועדת הערר קיבלה את עיקר טענותיהם וקבעה כי ההקלות שאישרה הוועדה המקומית מהוות "סטייה ניכרת" מתוכנית וכי יש לבצע חישוב מחדש של הזכויות ללא הקלות מעבר למה שנותנת תמ"א 38.

ועדת הערר קיבלה את הטענה כי הפרויקט התבסס על חישוב זכויות בנייה "רעיוני" שנקבע כשגוי ובלתי חוקי, והפער שנוצר הוא של אלפי מ"ר. כמו כן ועדת הערר קיבלה את הטענה כי לא ניתן לאשר הקלות באחוזי הבנייה בפרויקט משום שהתוכנית האחרונה שקבעה זכויות בנייה הופקדה אחרי 1.8.89, והחוק אינו מתיר אישור הקלות באחוזי הבנייה לגבי תוכניות במועדים אלה.

היזם, הוועדה המקומית ודיירי המתחם ערערו בשנת 2019 על ההחלטה לביהמ"ש המחוזי וזה קיבל את עתירתם. בעקבות זאת, ועדת הערר עצמה באמצעות פרקליטות המדינה ערערה בשנה שעברה לבית המשפט העליון על החלטת המחוזי בטענה כי להחלטה יש השלכות רוחב על חישוב זכויות בנייה בכל פרויקטי תמ"א 38 וכי ועדה מקומית לא יכולה להוסיף שטחים עיקריים לתוכנית או לאשר הקלות כמותיות במתחם מעבר לזכויות שנותנת התמ"א.

בדיון שהתקיים לאחרונה, בית המשפט העליון קיבל את הערר של וועדת הערר, ביטל את פסק דינו של בית המשפט והחזיר באופן סופי את החלטת ועדת הערר על כנה. המשמעות, על היזם יהיה לקדם תכנית פינוי בינוי, מאחר שהזכויות הניתנות לאישור חוקי בהתאם לתמ"א אינו יוצרות היתכנות כלכלית לפרויקט.

שופטי העליון מתחו ביקורת על חישוב זכויות הבנייה הרעיוני וקבעו כי מדובר בפרשנות מופרכת, לא הגיונית ולא חוקית, וכי אין כל בסיס לפרש את תכנית רע/1010 (תכנית התמ"א של רעננה) כאילו היא מאפשרת חישוב זכויות בנייה על בסיס חישוב רעיוני. "הגישה הרעיונית מופרכת מיסודה, אין לה שום קשר לתכלית של תמ"א 38. מדובר בטריק שמעולם לא היה לו שום בסיס הגיוני או תכליתי, אז חבל להיתלות בו – אין לו שום תוחלת", לדברי שופט העליון מני מזוז.

עו"ד ענת בירן אמרה לאחר החלטת בית המשפט: "פסק דינו של בית המשפט העליון מאשש את נכונות הטענות שהעלנו והתקבלו כבר לפני כמה שנים בוועדת הערר, בדבר דרך החישוב הנכונה של שטחי בניה מכוח תמ"א 38. מדובר במקרה מובהק בו היה צריך לקדם תכנית התחדשות עירונית ראויה במקום לנסות לכופף את הוראות התמ"א באופן בלתי חוקי, מה שגרם לתכנון מאולץ ופוגעני".

ראש העירייה, חיים ברוידא, כתב בדף הפייסבוק שלו לאחר הדיון בעליון: "כותב מתוך תחושת כאב ואכזבה. יצאתי היום ברגשות מעורבים מדיון בבית המשפט העליון בירושלים. זו הפעם השניה שנכחתי בדיון בעליון, בעניין מיזם הבניה ברחוב גאולה 7 בקרית שרת. לא באתי כבעל מעמד משפטי, אלא כראש עיר, לבקש סעד וצדק חברתי. כבר מעל עשור, מתעכב פרוייקט הפינוי בינוי בקרית שרת. אנשים חיים ברעננה בבנייני רכבת נוטים לנפול, בתת תנאים אנושיים תברואתיים ובדירות לא ראויות עם טחב והזנחה. הויכוח המשפטי בדיון בעליון נסב סביב אחוזי הבניה. לא דנו במתן הזדמנות שווה והזכות הבסיסית לדיור הולם וראוי לכולם. לא עסקו בקיפוח המתמשך. לא דיברו על הנצחת הפערים החברתיים. מהספסלים האחוריים ניתנה לי האפשרות לומר דברים להרכב שופטי העליון: נועם סולברג, מני מאזוז ויעל וילנר, שכבר הבהירו מראש, שעמדת המצדדים בהכשרת הפרוייקט לא תתקבל. "כבודם" אמרתי "לא מדובר בסוגייה כמה ירוויח היזם, אלא באיזה רווח תצא החברה הישראלית". אני מתחייב שאמשיך לפעול, ולא אשלים לעולם עם פערים כאלה, כאן אצלנו בבית ברעננה".

חיים ברוידא - ראש העיר רעננה | צילום: רפי דלויה
חיים ברוידא. תחושת כאב ואכזבה

רוצים לקבל את כל הכתבות שלנו לטלפון הנייד שלכם? הצטרפו לקבוצת הוואצאפ של "שרון און ליין" רעננה

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן