השוואת הנתונים בין 2019 ל-2020 מלמדת: למרות הקורונה, בשנה הקרובה תתרחש עליית מחירים ממוצעת בטווח של 0.5%-1.5%. איך זה הגיוני בעצם? כל התשובות בטור החדש של מומחה הנדל"ן דורון כץ

***

דורון כץ – כץ נדל"ן

משבר הקורונה לא עוצר את חיינו, אבל כן גורם לרבים מאיתנו להימנע מלקבל החלטות כבדות משקל ולהמתין לתקופה טובה ובטוחה יותר. אלא שבעולם הנדל"ן, בוודאי תופתעו לגלות שישנן סיבות טובות לפעול דווקא עכשיו, בייחוד אם אתם מעוניינים לקנות דירה בעיר.

דורון כץ נדל"ן מעוניינם למכור נכס?

כדי להבין מדוע עכשיו הוא הזמן הנכון, נצטרך לחזור מעט אחורה בזמן, לשנת 2019. שוק הנדל"ן עבד כסדרו וכמות העסקאות הייתה גדולה במיוחד. אם נשווה את חודשים ינואר עד יולי בשנת 2019 ביחס לינואר עד יולי של שנת 2020, נגלה שכמות העסקאות אמנם פחתה, אך המחיר הממוצע לנכס בהרבה מהאזורים בתוך הרצליה דווקא עלה, בניגוד למחשבה שהקורונה גרמה לירידה.

הנתונים מתוך אתר מדלן ורשות המיסים
הנתונים מתוך אתר מדלן ורשות המיסים

איך זה הגיוני בעצם? את הנתון הזה צריך להסביר בשתי נקודות חשובות: הראשונה – קונים שכבר נמצאים בתוך תהליך החיפושים, כל התקופה עצמה לא נחשבת לרלוונטית מבחינתם מכיוון שהם באמצע התהליך. בנוסף אנשים שחייבים לעבור כרגע דירה בעיקר משפרי דיור שעוברים מנכס קטן לגדול יותר, אותם קונים מחפשים לרכוש עכשיו ולא בעוד שנה או מעבר לזה. דוגמא נוספת – משפחה שמעוניינת לעבור אזור מכל מיני סיבות, נאלצות לחפש נכסים באזור חדש כבר עכשיו ולא בהכרח יכולות להמשיך להמתין, זוגות כאלו לא יוכלו לצאת מהשוק כדי להמתין לשיפור המצב. מהצד השני, גם המוכרים מעוניינים מסיבותיהם למכור עכשיו ולא בהכרח להמתין לעליית מחירים נוספת או לירידה.

הנקודה השנייה היא סוגיית ההיצע והביקוש. כיום הביקוש בהרצליה עדיין גדול יותר משמעותית מההיצע והבנייה החדשה בעיר לא מתרחשת בכמות מספקת בשביל לתת מענה לרמת הביקוש הגבוהה. חשוב להבין – בכדי שתהיה תנועה בין הרוכשים של נכסי היד שנייה, חייבים לבנות עוד נכסים חדשים על מנת לאפשר לאנשים למצוא נכסים טובים יותר ביחס לנכס שיש ברשותם.

מדוע תקופת הקורונה כלל לא רלוונטית למחירי הדיור?

עקומת קו המחירים של שנת 2020 באופן טבעי, היא כלל לא שיקוף של התקופה האחרונה. מדוע? הזמן הממוצע לסיים בניין חדש בישראל הוא 7-8 שנים החל מהיום שבו נקנתה הקרקע ועד מתן המפתח ללקוח. ולכן , יזמים שרכשו מגרשים לפני 3-4 שנים, לא צריכים לצפות את המחירים של שנת 2020, אלא את היתכנות המחירים הקיימת לשנת 2023 ואילך. חשוב לזכור כי רק לאחרונה הכריז שר האוצר שמס הרכישה יופחת מ-8% ל-5% למשקיעים ברכישה של דירה שנייה ומעלה. לכן רוכשי הדירות ייהנו כבר עכשיו מחיסכון של 3% במס הרכישה דבר שיחזיר משקיעי נדלן שחשבו על אלטרנטיבות של נדל"ן בחו"ל או שוק ההון. מאחר ואיש לא יכול לדעת מה בדיוק יקרה בעתיד אז אנשים מעוניינים לסיים את העסקאות הקיימות ולא להמתין לבשורות הבאות.

הנתונים מתוך אתר מדלן ורשות המיסים
הנתונים מתוך אתר מדלן ורשות המיסים

בהשוואה של ינואר עד יולי 2019 לעומת ינואר עד יולי 2020 ולאור הסיבות שפירטתי כאן, אני מסיק שתתרחש עליית מחירים ממוצעת בשנה הקרובה בטווח של 0.5%-1.5%. לכן מי שמעוניין היום לקנות, לא צריך להירתע מסוגיית הקורונה משום שכל המתנה תאלץ לרכוש במצב של עליית מחירים. קונים שמצאו דירה רלוונטית, לא צריכים להמר על מחירים עתידיים ומוטב שלא לעשות זאת, גם אם מדובר בדירה מעט יקרה יותר ממה שתיכננו.

מדוע תקופת הקורונה כלל לא רלוונטית למחירי הדיור?

העניין היחידי שנוגע לרוח התקופה, הוא רק הדעה הרווחת הסובייקטיבית של הקונים שישנה הפחתה טבעית במחירים, מה שאנחנו מכירים כ"הנחת קורונה". כפי שהנתונים מראים וככל שהניסיון האישי שלי מלמד הסוגייה הזו כלל לא רלוונטית לעסקאות נדל"ן ומי שיבדוק את השוק לעומק, יגלה שהוא לא באמת הפך לזול יותר. וחשוב לי להדגיש שדווקא עכשיו המוכרים צריכים יותר מתמיד את השירות של מתווך שיאפשר להם לטפל באותם הקונים שמאמינים שבעקבות הקורונה מוכרחה להיות הנחה על מחירי הדירות. במקביל, מתווך מקצועי יכול לשקף לקונים את השוק באופן מדויק ולפעול עבורם באופן אובייקטיבי, וזאת בנוסף ליתרונות הרבים שיש בשיווק מקצועי.

דורון כץ הוא מתווך ומומחה נדל"ן בהרצליה, הבעלים של "כץ נדל"ן" – משרד תיווך בוטיק, המציע ליווי אישי לעסקאות נדל"ן בכל שלב ובשיטת שיווק מוכחת ומצליחה:

מעוניינים לקנות דירה? עשו זאת עכשיו
!

הטלפון של דורון: 050-4914444
אתר הבית של דורון: www.doronkatz.co.il
זירת הפייסבוק של דורון: www.facebook.com/katz.doron1


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן