כך מעריך יהושע שפונדר, יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון, ומתאר את פעילות ענף הבניה בתקופת הקורונה. מנתונים שפורסמו לאחרונה עולה כי לפני תחילת המשבר חלה עליה בהתחלות הבניה באזור השרון. סיבה לאופטימיות?

שרון יונתן

"ענף הנדל"ן הישראלי הוכיח פעמים רבות בעבר את עוצמתו ואת איתנותו. אני מאמין שכשישתפר המצב, אז גם שוק הנדל"ן יחזור מהר מאוד לעסקים כרגיל", כך אומר יהושע שפונדר, יו"ר ארגון קבלני השרון והשומרון שסיפר על העבודה בענף בצל משבר הקורונה: "אתרי הבנייה באזור השרון ממשיכים לעבוד נכון להיום והבנייה נמשכת, גם אם לא בקצב ובהיקף שהיינו רוצים לראות. כרגע, רוב הפועלים מגיעים לאתרים אך ישנם גם עובדים פלסטינים שבחרו לא לישון בישראל למרות שהמדינה מאפשרת וערבים ישראלים שבחרו לנצל את ימי החופשה הצבורים להם ולא להגיע בשלב זה, ולכן חלק מאתרי הבנייה עובדים חלקית בלבד, אך באופן כללי אנחנו ממשיכים לעבוד, לבנות ולמכור דירות".

יהושע שפונדר. אופטימי לגבי ענף הבניה צילום: יח"צ
יהושע שפונדר. אופטימי לגבי ענף הבניה. צילום: יח"צ

שפונדר מסביר מהיכן הוא שואב אופטימיות לגבי העתיד: "הממשלה הכריעה ושמרה על ענף הנדל"ן כענף חיוני למשק וקבעה כי הפעילות בו תמשיך במתכונת מלאה ככל האפשר במסגרת ההגבלות. ואולם, אם בעתיד ראש הממשלה יחליט להטיל סגר על הענף והפועלים לא יורשו להגיע לאתרי הבנייה, ההשפעה תהיה מכרעת על חלק גדול מהקבלנים. אם נצא מהמשבר תוך שבועות בודדים אז איכשהו הענף יצליח להכיל זאת, אך אם המצב יתמשך כמה חודשים, חלק מהקבלנים לצערי לא יוכלו לעמוד בהתחייבויות שלקחו על עצמם. יש חברות שתלויות בפעילות השוטפת ובתזרים השוטף לצורך החזר התחייבויות שלקחו, ובעיקר מול הבנקים. לצערי, מתלונות שקיבלתי מכמה חברות, הבנקים לא ממש מראים גמישות אלא אפילו מעלים ריביות לאשראי – וזה ניצול מצב לרעה בימים כאלה".

שפונדר מוסיף: "בסופו של דבר בישראל תמיד יצטרכו דירות למגורים, גם בשל הגידול הצפוי באוכלוסייה וגם כי הישראלים מעדיפים דירות שלהם מאשר לגור בשכירות – תמיד יהיו ביקושים ואנחנו נעשה את המיטב כדי לעמוד בהם, בסיוע המדינה כמובן. רק אם נמשיך להיות חיוניים נוכל לשמור על הענף עם הראש מעל המים ובמישרין גם על כלכלת ישראל שענף הנדל"ן הוא קטר מוביל בה".

לפני המשבר – עליה בהתחלות בניה באזור השרון

עוד לפני משבר הקורונה שהביא לעצירה כמעט מוחלטת של המשק הישראלי, נרשמה ירידה שנתית בהתחלות הבנייה בשנה החולפת ברמה ארצית, כך שכשהמשק ישוב לפעילות מלאה מקבלי ההחלטות יצטרכו למצוא פתרונות לירידה בהיצע הדירות ביחס לביקושים. לפי ניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שבוצע בארגון קבלני השרון, ב-2019 החלה בנייתן של 50,830 דירות חדשות בישראל, 2.2% פחות מהשנה הקודמת והנתון הנמוך ביותר ב-5 השנים האחרונות.

לעומת זאת, באזור השרון התמונה שונה לגמרי. לפחות 4,000 דירות חדשות החלו להיבנות בערים המרכזיות בשרון ב-2019, עלייה חדה לעומת השנה הקודמת. כך למשל, ברמת השרון התחלות הבנייה זינקו ב-2019 ב-172% ל-481, בהוד השרון ההתחלות זינקו ב-154% ל-340, ברעננה הן זינקו ב-66% ל-922, בהרצליה התחלות הבנייה עלו בשיעור מזערי ואילו רק בכפר סבא נרשמה ירידה של 55% בהתחלות הבנייה ב-2019. עיקר התחלות הבנייה בערי השרון המרכזיות היו לדירות ארבעה חדרים: ב-2019 החלו להיבנות בהן כ-1,800 דירות 4 חדרים לעומת כ-1,300 בשנת 2018 – זינוק של כ-38%.

שפונדר התייחס לבניה בערי השרון: "ערי השרון הן מהמבוקשות בישראל למגורים. זוגות צעירים רבים מכל הארץ ובעיקר מגוש דן רוצים לגור באזור השרון וליהנות מיתרונות של המיקום המנצח בסמוך למרכזי התעסוקה המובילים בישראל, מפתרונות תחבורה שמאפשרים התניידות קלה לכל הארץ, ובמקביל ליהנות מריאות ירוקות האופייניות ליישובי השרון השונים. יחד עם זאת, היצע הדירות לא מספיק להדביק את קצב הביקושים ולכן הממשלה וכן הרשויות המקומיות בשרון חייבות לעודד עוד ועוד התחדשות עירונית כדי לייצר מספיק דירות לכל דורש".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן