מדובר בתכנית לבניית בניין חדש ברחוב בר אילן 21 פינת הרב הלפרין 1 בהרצליה, במקום הבניינים הישנים שבמקום. סוזי נדב, פעילה חברתית בהרצליה, גילתה במקרה כי בפרסום אישור תכנית הבנייה מופיעה קומה מסחרית למרות שועדת הערר במחוזית ת"א, בעקבות התנגדות שכנים, ביטלה את השימוש המסחרי (הכולל גלריה) וקבעה, כי שטח זה ישמש למועדון דיירים בלבד. התושבים פנו לעירייה וממתינים לתשובה. עיריית הרצליה סירבה להגיב לכתבה

שרון יונתן

ערנותה של תושבת העיר הביא לגילוי פגם חמור בפרסום אישור תכנית בנייה. מדובר על תכנית להריסת בנייני מגורים ישנים ברחוב בר אילן 21 פינת רחוב הרב הלפרין 1 (בתמונה, מול בית ספר "בר אילן"), ובמקומם בניית בניין משותף בן 7 קומות מעל קומת לובי גבוהה הכוללת גלריה.

הכל החל כאשר סוזי נדב, פעילה חברתית בעיר, שפועלת למען שקיפות מידע ושיתוף ציבור אמיתי וראוי בתכנית המתאר העירונית, ואשר יזמה ומובילה את "המאבק לתכנון שפוי בשכונת יד התשעה", הבחינה בפרסום בשילוט רחוב שנתלה על גדר בניין ברחוב הס 16, בקרבת הבניין המדובר.

סוזי מתארת: "הבחנתי כי בעיקרי הוראות התכנית, מופיע כי תתווסף קומת מסחר הכוללת גלריה הפונה לרחוב הרב הלפרין, ובמטרת התכנית הניחו מדבקה לבנה המסתירה את המילה "מסחרית". אני מכירה את המתנגדים אשר הגישו, בין היתר, התנגדות להקמת מסחר בפרויקט. הם סיפרו לי כי הוועדה המקומית לתכנון ובניה התנגדה לביטול המסחר בפרויקט ולהרחקת הבניין מקו המגרש, אבל הם לא ויתרו ולא התייאשו והגישו ערר לוועדה המחוזית בת"א, וניצחו בערר".

ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ת"א, קבעה, בין היתר, שהשטח אשר יועד למסחר הכולל גלריה לא יוגדר כשטח מסחרי, והשטח הכולל גלריה ישמש בעתיד כשטח משותף לדיירי הבניין להקמת מועדון דיירים בלבד  ולשימוש בלעדי של דיירי הבניין.

סוזי נדב פנתה למתנגדים, לשכנים ולתושבים וציינה בפניהם כי היא מתכוונת להרים את הכפפה ולכתוב מכתב לראש עיריית הרצליה, משה פדלון, המשמש גם יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה הרצליה, בדרישה לתיקון פגם חמור בפרסום אישור התכנית הר/מק/2313 – בר אילן 21, ברשומות בילקוט הפרסומים ובשלטי רחוב. וביקשה מהם להצטרף למכתב זה. ואכן התושבים הצטרפו בחתימתם למכתב.

נדב שלחה את המכתב ב-7 בספטמבר, תוך דרישה כי הפגם החמור בפרסום אישור התכנית יתוקן תוך 14 יום. כעבור יומיים התקבלה תשובה למכתב, אך לטענת נדב מעיון בפרסום המתוקן לאישור התכנית שוב חל פגם חמור בפרסום.  נדב: "בעיקרי הוראות התכנית, מחקו את המילה "מסחר", אך במטרת התכנית, הוסיפו את המילה "מסחרית" וזאת לאחר שבשילוט הקודם המילה "מסחרית" הוסתרה עם מדבקה לבנה. כלומר, המילה "מסחר" עדיין מופיעה בפרסום, אך במקום בעיקרי הוראות התכנית היא מופיעה במטרת התכנית, כלומר, אין שינוי בהגדרת השטח הכולל גלריה".

נדב והתושבים לא ויתרו ובשבוע שעבר שלחו מכתב נוסף, בו הם מבקשים לתקן את פרסום אישור התכנית בילקוט הפרסומים, בשלטי רחוב, בהוראות התכנית, בתשריט נספח מצב מוצע, ובתשריט נספח הבינוי, ולתת ביטוי לשטח הכולל גלריה, באופן מפורש, וזאת תוך 14 יום. הם עדיין לא קיבלו תשובה למכתבם הנוסף.

נדב קוראת לכל תושבי העיר לגלות ערנות בנושא: "אם אתם מסתובבים בעיר ורואים שלטי רחוב עם פרסומים של תכניות, תהיו עירניים, עצרו לרגע, קראו מה כתוב בשילוט רחוב, בפרסום תכניות, מאחר ויתכן ונפלו פגמים בפרסומים נוספים. זאת דרך נוספת לבקר ולפקח על התנהלותה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והתנהלותה של עיריית הרצליה. אם אתם לא כל כך יודעים לקרוא ולבדוק תכנית, תצלמו את השילוט, והפיצו אותם לפעילים חברתיים. ותבקשו מהם שיבדקו את הפרסום או שיפיצו את זה הלאה. כי רק שיתוף פעולה ועירונותם של התושבים בכל חלקי העיר תגרום לעיריית הרצליה ולוועדה המקומית לתכנון ובנייה להבין שהתושבים עוקבים אחרי הנעשה בקבלת החלטות ומפקחים על הנעשה בעיר ושיש לתושבים עיניים בכל מקום".

למרות פניית "שרון און ליין", סירבה עיריית הרצליה להגיב לכתבה.

סוזי נדב. גילתה את הפגם בפרסום התכנית.

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן