בערעור נטען כי בית המשפט המחוזי שגה בקביעתו בנוגע לתוכנית הבנייה במתחם השתיל וכי לוועדה המחוזית אין את השיקולים הנכונים בעניין זה: "התערבותה של הוועדה המחוזית בנושא מתחם שתיל, בשיקוליה ובמדיניותה התכנונית הכוללנית של הועדה המקומית היא מוגזמת, אינה סבירה ואינה במקומה"

שרון יונתן

אחרי שבועות רבים של חוסר וודאות, הוגש אתמול הערעור של עיריית רמת השרון והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, כפי שהוחלט בישיבת הוועדה ביום רביעי האחרון. הערעור הוגש על החלטת בית המשפט המחוזי שדחה לפני קצת פחות מחודשיים את ערעור התושבים והעירייה בנוגע לתוכנית הבנייה במתחם השתיל (בתמונה) בשונה המערבית של העיר. הערעור הוגש נגד ועדת המשנה לעררים שליד המועצה הארצית לתכנון ובנייה ונגד הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה באמצעות עו"ד דן שווץ ועו"ד מיה זיסמן שנצר ממשרד גדעון פישר ושות'.  

בערעור מוסבר מדוע תוכניות בנייה מסוג זו צריכות להיות בסמכותה של הוועדה המקומית ולא הוועדה המחזית: "שגה בימ"ש קמא (המחוזי – ש.י.) כאשר קבע כי התוכנית הצפופה אינה סותרת את מדיניות התכנון הכוללנית של המערערות ועל כן שגויה קביעתו כי עמדת הוועדה המקומית נלקחה בחשבון במידה מספקת ע"י הועדה המחוזית. הועדה המקומית, כנציגת ציבור תושבי העיר מכירה את העדפות התושבים, מכירה את המירקם השכונתי של כל שכונה ואת אופיים של השתי וערב העירוניים. כמו כן, הועדה המקומית היא המכירה את יכולותיהן של התשתיות העירוניות -הכבישים, הביוב, הניקוז, צנרת המים העירונית: גילם, קיבולותיהם ומצבן נכון למועד אישור התוכניות השונות המובאות לפתחה וכן אופי שכונותיה ותושביהן. בענייננו, הועדה המחוזית לא שקלה שיקולים רחבים ביחס לרמת השרון, אלא צרים במיוחד. הועדה המחוזית לקחה מתחם אחד בלבד מתוך כלל מרחב התכנון העירוני ולגביה החילה את מדיניות הציפוף בהתעלם ממכלול העיר, מהמדיניות התכנונית של הועדה המקומית ומעמדתה של זו האחרונה. לא ניתן לנתח איבר אחד בגוף חי מבלי להבין את מכלול מערכותיו של אותו גוף".

התערבות הוועדה המחוזית מוגזמת ואינה במקומה

בהמשך הערעור נכתב: "לפיכך, לדידן של המערערות, התערבותה של הוועדה המחוזית בנושא מתחם שתיל, בשיקוליה ובמדיניותה התכנונית הכוללנית של הועדה המקומית היא מוגזמת, אינה סבירה ואינה במקומה. קביעה זו בדבר התאמתה של תכנית שתיל למדיניות התכנון הכוללני היא, בכל הכבוד, שגויה. הוספת כמות מאסיבית כ"כ של יח"ד במתחם השתיל בלב שכונה ותיקה במערב העיר תביא בדיוק לתוצאה של העמסה בלתי אפשרית על התשתיות העירוניות שאינן מסוגלות לקלוט את תוספת האוכלוסייה המאסיבית ולשינוי אופי השכונה בשיטת טלאי תלוש. כלומר: התוכנית הצפופה תביא בדיוק לתוצאות מהם מבקשות המערערות להימנע בהסתכלותן על המרחב התכנוני עליו הן אמונות".

בסיום הערעור הארוך והמפורט ביקשו העירייה והוועדה המקומית מבית המשפט העליון שיקבע כי נפלו טעויות בפסק דינו של בית המשפט המחוזי המחייבות את הקביעה כי החלטת הועדה המחוזית על אישור התוכנית הצפופה אינה סבירה ומידתית וכי היא בטלה ואם לא אז לפחות לקבוע כי חלה לגביה בטלות יחסית וכי יש לבצע שינויים ותיקונים בתוכנית הצפופה.

ועד הפעולה של תושבי העיר לשמירה על ציביון רמת השרון מסר בתגובה: "בהגשת העתירה ראש העירייה וחברי מועצת העיר הוכיחו שהם יכולים. יכולים לשים את הפוליטיקה בצד ולקבל החלטה נכונה, שנותנת סיכוי למלחמה על זכות התכנון של הרשות המקומית את העיר.  המציאות בה מדי יום מתעוררים לתוכנית חדשה שדורסת את העיר לא יכולה להימשך. כעיר, עלינו להילחם על הזכות לתכנן את העיר ולא להפקיר את הזירה לברוני נדל"ן ולוועדות מחוזיות וארציות. זו אבן דרך חשובה במאבק לו שותפים כל תושבי העיר. נמשיך לעקוב אחר התהליך המשפטי ובמקביל נמשיך לשמור על ציביונה של רמת השרון".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן