מדובר בסאגה משפטית שנמשכת מספר שנים ובמהלכה תבעה העירייה מחברת אאורה תשלום היטל השבחה בסך 60 מליון שקלים עבור בניית הפרויקט בשכונת מורשה. שופטת בית המשפט המחוזי קבעה כי נפל פגם בהחלטת מועצת העיר בדרישת תשלום ההיטל. העירייה בתגובה: "אנחנו לומדים את ההחלטה ונפעל בהתאם"

שרון יונתן

צילום הדמיית הפרויקט: באדיבות ando studio

מכה כלכלית קשה לעיריית רמת השרון: עיתון "כלכליסט" פירסם אתמול כי בית המשפט המחוזי בת"א פסק כי חברת אאורה לא תשלם היטל השבחה בגובה 60 מיליון שקלים כפי שדרשה ממנה עיריית רמת השרון.

חברת אאורה בונה בימים אלו את שני המגדלים הראשונים בפרויקט הסמוך למתחם אילת בשכונת מורשה, כאשר בעתיד צפויים להיבנות ארבעה מגדלים נוספים (בתמונה). החברה זכתה לפטור מלא מהיטל השבחה ממועצת העיר בשנת 2014 וזאת מתוך רצון לקדם את הפרויקט.

בהמשך, הרשות להתחדשות עירונית קבעה כי לאור מחירי הדיור באזור ניתן להמליץ על מחצית מהיטל ההשבחה. בעקבות חוות דעת של שמאי העבירה העירייה לחברה דרישה לתשלום היטל השבחה בגובה 60 מליון שקלים. בתגובה עתרה החברה לועדת הערר בטענה כי הפרויקט זכאי לפטור מלא ובמקביל עתרה לבית המשפט המחוזי.

במרץ 2018 פסק בית המשפט כי מאחר והחלטת מועצת העיר לפטור מהיטל השבחה לא בוטלה הפטור עדיין בתוקף. באפריל 2019 החליטה מועצת העיר שלא לפטור את "אאורה" מהיטל ההשבחה ועל החלטה זו הגישה החברה עתירה נוספת לבית המשפט המחוזי.

בהחלטתה הנוכחית קבעה השופטת רחל ברקאי: "לאחר שחזרתי והפכתי בטענות הצדדים ובפרוטוקול המתעד את הדיון אשר התקיים במועצת העירייה הגעתי לכלל מסקנה כי נפל פגם מהותי בדרך בו התקבלה החלטת מועצת העירייה. קבלת החלטה כה מהותית, אשר ביטלה התחייבות שלטונית כלאחר יד מבלי שנדרשה לקשיים שבדרך וללא הנמקה, מלמדת על חוסר סבירותה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנחנו לומדים את ההחלטה ונפעל בהתאם".