מחאת הדיור הגיעה להרצליה. לנוכח מחירי הדיור הגבוהים ושכר הדירה העולה, החליטו עדי ויפית, תושבות הרצליה להצטרף לגל המחאה הארצי, והקימו אוהלים בשטח שמול בניין העירייה כאות מחאה על מחירי השכירות המאמירים.

הכל קורא פה - חודש הקריאה בהרצליה. יוני 2022 שעת סיפור, מופעים והרצאות, אירועים מהספרים. לחץ לצפייה בכל מה שקורא

עדי בת 36, תושבת הרצליה, ויפית בת 39, שתיהן גרושות עם ילדים, מנהלות את קבוצת הווטסאפ של מחאת הדיור הרצליה. "החלטנו להיות דוגמה אישית ולהקים את שני האוהלים הראשונים מול העירייה", הן אומרות.

מחאת הדיור מול בניין העירייה בהרצליה. צילום: פרטי

מחאת הדיור מול בניין העירייה בהרצליה. צילום: פרטי

מצבן האישי והעובדה שהן גרושות ואחת מהן מורה, לא מוסיפות למצב הכללי הקשה. "המחירים מאוד גבוהים", הן מספרות, "חיפשנו דירות באפריל, כשהמחירים היו עדיין סבירים, והחלטנו שאנחנו נשארות בהרצליה כי השכירות נסבלת. אבל ברגע שהתקשורת התחילה לדבר על מחירי השכירות, בעלי הדירות החליטו להעלות את השכירות למחירים מאוד גבוהים בלי שום פורפורציה. עבור דירות ברמה מאוד נמוכה מבקשים היום 5000-6000 שקל".

עדי ויפית שייכות לקהילה של נשים גרושות מהאזור והן מספרות שכל חברותיהן נתקלות בבעיה דומה. "יש לנו חברות שהחוזים שלהן עומדים להסתיים, ועל דירות עלובות של שלושה חדרים מבקשים מהן 6000 שקל", הן מספרות.

ועדי מוסיפה: " אני משקשקת מהחוזה שלי שנגמר בסוף אוגוסט. הפחד הוא שבעל הדירה יכול לעשות מה שהוא רוצה ויתנו לו. זה לא שיש לי לאן ללכת. אני חייבת להיות פה, המשפחה שלי פה. אני תקועה ואני חייבת לתת כל סכום שיגידו לי. אנחנו שבויות של בעלי הבתים. בעלי הדירות מכירים את השוק ויודעים שהם יכולים להעלות את המחירים ולקבל את מה שהם רוצים, והם מנסים בשיטת מצליח".

מה המטרה של המחאה?

טברנה יוונית במרינה הרצליה. 6-7 ביולי 2022. 18:00-23:00 דוכני מזון, הופעות לייב. הכניסה חופשית. היווניה 06.06. יוניסיס ולהקתו 07.07

"המטרה היא שמישהו ישמע ויהיה משהו שישתנה – להשיג חקיקה מיוחדת, ואנחנו עדיין לא מדברות על קנייה של דירה, מזמן הפסקנו לשאוף לדירה משלנו".

עדי מספרת שכיום היא ישנה בספה בסלון בעוד הילד מקבל את החדר, וזאת כדי לא לעבור לדירה יותר גדולה ובכך לחסוך בכסף. "אין ברירה", היא אומרת.

מחאת הדיור מול בניין העירייה בהרצליה. צילום: פרטי

מחאת הדיור מול בניין העירייה בהרצליה. צילום: פרטי

מה היה מחיר הדירות לפני שהתחילו להעלות את המחירים?

"דירות ארבעה חדרים באזור ויצמן היו בעבר 5,500 שקל, והיום מבקשים 7,500 שקל. בבניין שלי השוכר יוצא מהדירה עוד שבועיים.  הוא שילם על דירת שלושה חדרים בבניין בן 60 שנה בלי מעלית עד עכשיו 5,200 שקל. הבעלים פרסם את הדירה ב-5,750 שקל, ראה שהמחירים עולים והעלה ל-6,250 שקל".

מחאת הדיור הנוכחית התחילה התחילה בפרדס חנה, עברה לבאר שבע, תל אביב, חולון וכעת להרצליה.

"כרגע אנחנו רק שתינו בשני אוהלים", הן מספרות, "העברנו רק היום את ההודעה ואנשים אמרו שיגיעו מחר. הרבה אנשים עוברים כאן, מסתכלים עלינו, נשארים לדבר איתנו, מצלמים. זה עושה את שלו.  כרגע אנחנו לא מתכננות הלאה,  נחשוב יום ביומו. בשלב הזה עדיין לא נישן כאן כי יש לילדים בית ספר, אולי בחופש הגדול נתחיל לישון פה. נראה לאן זה יתפתח".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן