שלושה בניינים משותפים עתידים להיבנות במתחם גאולים בצפון רובע אלון ברמת השרון. נספח תנועה שהוציאה העירייה מעורר חילוקי דעות בין התושבים המתגוררים בסמיכות למתחם. איך זה יגמר? ימים יגידו

שרון יונתן

מאבק בין תושבים בצפון רובע אלון שברמת השרון על אופן מערכת הכבישים והתחבורה במתחם גאולים שצפוי להיבנות בשנים הקרובות בשטח שנמצא בין תיכון אלון, רחוב הגאולים, רחוב יבנה ורחוב פדויים. על פי התכנית, יוקמו במתחם (שבתמונה) שלושה בניינים בני עשר קומות שיכילו 180 יחידות דיור (60 יח"ד בכל בניין כולל 320 חניות תת קרקעיות) במקום 24 צמודי קרקע שנמצאים שם כיום.

בנספח תנועה שהוציאה העירייה לתכנית צוין כי התנועה משלושת הבניינים החדשים תנוקז לרחוב הגאולים ומשם החוצה לרחוב יבנה. בעמדה זו תומכים חלק מדיירי האזור שטוענים כי זאת התכנית הטובה ביותר: "הכי נכון שהתנועה תנוקז דרך רחוב גאולים לרחוב יבנה ולא ישירות מהבתים לרחוב יבנה ובוודאי לא דרך רחוב פדויים בסמוך לתיכון אלון, שכן אז יווצר מפגע בטיחותי".

לעמדה זו מתנגדים בעיקר תושבי רחוב השפלה, בסמוך לרחוב גאולים. כחלק מהמאבק, שמוביל איל ברתנא תושב רחוב השפלה, נשלח מכתב לעירייה על ידי עו"ד יניב בירנבאום שבו הוא ציין כי הוא מייצג את דיירי רחובות השפלה, הגליל, הטבק, בראשי והגיא. עו"ד בירנבאום גורס כי מחוות דעת שליועצת תנועה עולה כי חששם של דיירי המתחם מוצדק וזאת לאחר שימומש הבניה העתידית לצד בניית פרויקטים של התחדשות עירונית באזור יוביל בהכרח לעומס תנועה לא סביר במתחם בעוד שלצד זאת וכפי שמוצג בחוות הדעת קיים פתרון פשוט יחסית באמצעותו יאוזנו עומסי התנועה במתחם.

חילוקי דעות בין התושבים

עוד צוין בפניה לעירייה כי : "מרשתנו מבקשים לחזור ולהדגיש כי הם מתנגדים לפתרון המוצע בנספח התנועה המנחה של תכנית מתחם גאולים, שכן הוא איננו סביר מבחנת עומסי התנועה שיוצר עם סיום הבניה המתוכננת. קל וחומר שמרשינו מתנגדים לכל חריגה מנספח התנועה, שתרע את המצב התנועתי ובכלל זה לכל הקלה או היתר בניה שיוגשו על ידי יזם מהפרויקט גאולים או מי מטעמו במסגרתם אף תוחמר בעיית התנועה".

אבל מתברר שלא כל הדיירים באזור שותפים להתארגנות המאבק נגד החלטת העירייה. נציגת הדיירים בבניין המשותף ברחוב השפלה 1 העבירה מכתב לעירייה ובו היא טוענת כי דיירי הבניין מתנערים מהפניה שהועבר כביכול בשמם לעירייה. לטענתה, לא נבדקו אלטרנטיבות אחרות, לא צירפו את התושבים שממזרח לרחוב גאולים, לא יידעו אותם על המכתב לעירייה והם לא הוזמנו לפגישה עם יועצת התנועה. ממכתב נציגת הדיירים לעירייה: ""אנו, דיירי הבניין ברחוב השפלה 1 ומספר רב של דיירים נוספים בקרבתנו, איתם שוחחנו בימים אלה, מתנערים מהמכתב שנשלח אליכם ללא שיתופינו וללא ידיעתנו. אנו מבקשים לסמוך עליכם שתפעילו שיקול דעת מקצועי בנושא, תשקלו את כל האלטרנטיבות הקיימות הפשוטות והנראות לעין, אך גם אלה הבעייתיות אולי, אך יצירתיות, שיוכלו לתת מענה הוגן לכל הדיירים בחלקים השונים של הרובע".

איל ברתנא אמר בתגובה: "חוות הדעת שהגשנו לעירייה מייצגת את עמדת כלל תושבי מתחם הרחובות שממערב לפרויקט גאולים. שמעתי על המכתב התמוה ממך. בבירור עם נציג השפלה 1, אשר היה שותף לתהליך, הסתבר לי שהמכתב יצא על דעתה של דיירת אחת בלבד וללא ידיעתם וללא תמיכתם של יתר דיירי הבניין. בימים הקרובים ישלח לעירייה מכתב של דיירי השפלה 1 המסתייג מהמכתב ששלחה אותה גברת על דעת עצמה ואינו מייצג את עמדתם".

העירייה: מבינים שיש השגות של דיירים

מהעירייה נמסר בתגובה: "אנחנו נמצאים בשלב מאוד מוקדם ומאחר שבקשת היתר טרם הוגשה הדיון כולו עדיין תיאורטי. מדובר בתכנית שקיבלה תוקף בתב"ע באוגוסט 2014. לתב"ע קיים נספח תנועה מחייב לכניסות ויציאות מהחניון. בימים אלה הגישו הדיירים באמצעות חברת רוטשטיין בקשה למידע תכנוני טרם הגשת בקשה להיתר. אנחנו מבינים שיש השגות  של דיירים בשטחים הגובלים לפרויקט, יחד עם זאת, מכיוון שטרם קודמה בקשה להיתר עדיין מדובר בשלב מאד מוקדם. אם וכאשר יוחלט על מתן הקלות הן יפורסמו לתושבים על פי כל דין והועדה המקומית תבחן ותדון בכל בקשה והתנגדות לגופו של עניין ובכובד ראש.

https://chat.whatsapp.com/FAQitY5FAdxD02VeQO3Wra


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן