תקציב עיריית רמת השרון אושר אתמול בישיבת מועצת העיר ממנה נעדרו ארבעת חברי סיעת "רמת השרון חופשית". מדוע הם עשו זאת? ההסבר בכתבה שלפניכם

שרון יונתן

תגידו מזל טוב לעיריית רמת השרון, גם לה יש תקציב מאושר לשנת 2020. בתום דיון אתמול במועצת העיר שארך כשעתיים וחצי אושר התקציב ברוב של תשעה חברי קואליציה מול שני חברי אופוזיציה שהתנגדו (רוני בלקין וירון גדות). התקציב הרגיל עומד על 460 מיליון שקל ואילו תקציב הפיתוח, שגם עבר ברוב קולות, עומד על 288 מיליון שקלים.

הדיון התקיים תחת ההנחיות המורות על התקהלות של עד עשרה אנשים באותו חדר, כפי שניתן לראות בתמונה למעלה, כאשר בכל זמן נתון היו באולם הישיבות ראש העירייה, אבי גרובר, עוד שמונה חברי מועצה וגזבר העירייה, גידי טביב. השאר צפו בישיבה בחדרים סמוכים באמצאות שידור הלייב. הדיון יזכר גם בעקבות העובדה שארבעת חברי רשימת "רמת השרון חופשית" מהקואליציה (צחי שריב, דני לביא, באצ'י אלקובי וענבל דדון) נעדרו במכוון מהישיבה, בפעם השניה תוך מספר חודשים.

בפוסט שהעלו אתמול בערב בדף הפייסבוק שלהם פירסמו חברי הסיעה את פנייתם לראש העירייה, אבי גרובר, ובה הסבירו מדוע בחרו להיעדר מהדיון: "סיעת רמת השרון חופשית היא הסיעה הגדולה ביותר בקואליציה. בימים כתיקונם, בתום הליך של גיבוש תקציב שנתי לעירייה בשיתופנו, היינו מתייצבים כאיש אחד לאישורו במועצת העיר. אבל הימים אינם ימים כתיקונם. תקציב עיריית רמת השרון 2020, עליו שקדת ביחד עם הצוות המקצועי במשך שבועות ארוכים, הפך תוך ימים ספורים לבלתי רלוונטי. לא שהוא תלוש מהמציאות – המציאות נתלשה ממנו. קראנו לך בימים האחרונים, ביחד עם חברי מועצה אחרים, לבצע עבודת מטה מהירה לשם התאמת התקציב למציאות. אף הצענו עזרתנו בכך. אכן, קשה לדעת כמה נקבל בסופו של דבר מהממשלה, כמה זמן יימשך הסגר וכמה פרוייקטי בינוי יעצרו. אבל אפשר להניח הנחות עבודה סבירות, ולהתאים את התקציב למציאות.
חייבים להוריד את תחזית ההכנסות, לקצץ הוצאות שידוע שלא יקרו, לקצץ היכן שניתן, להגדיל תקציבי רווחה ועזרה לנזקקים (שבקצב הנוכחי כבר חורגים מהתקציב), להוסיף תמריצי עידוד לעסקים מקומיים וכו".

חברי הרשימה התייחסו גם לעניין החשש מהקורונה: "נקודה אחרונה, ביממה האחרונה הוחמרו עוד יותר האיסורים על יציאה מהבתים. נגיף הקורונה מדבק וקטלני. חלק מחברי מועצת העיר ומעובדי העירייה נמצאים בקבוצות סיכון. קיום ישיבת מועצת עיר בבניין העירייה היום מסכן את עובדי העירייה ואת חברי המועצה, שלא לצורך. בנוסף, קיום ישיבה בעת הזו משדר מסר לא נכון לתושבי העיר, דווקא מנבחריהם שאמורים לתת דוגמא אישית".

ראש העירייה, אבי גרובר, נמנע מלתקוף את חברי "רמת השרון חופשית" מהקואליציה על היעדרותם. לאתר "שרון אונליין" אמר בענין זה: "חברי סיעת רמת השרון חופשית היו חלק בלתי נפרד מבניית התקציב הזה. הצטערתי שלא הגיעו להצביע, אך זה לא ימנע את המשך שיתוף הפעולה בעתיד".

מי שכן תקף את חברי "רמת השרון חופשית" הוא ירון גדות, לשעבר חלק מרשימה זו: "לגבי החרמתה שוב של רמת השרון חופשית, כבר התרגלנו להתנשאות שלהם על שאר חברי המועצה שמכבדים את המעמד. לא נאה לכם להצביע בעד התקציב, תתייצבו ותצביעו נגד, לפחות חלק מהסיעה".

על העברת התקציב אמר גרובר: "דווקא בימים אלה היה חשוב לנו לשמור על רצף תפקודי ולהעביר תקציב. אני גאה בתקציב שבנינו שמשקף את ההשקעה האדירה שלנו בחינוך, מבלי לגרוע מהתחומים האחרים. יהיו שינויים בתקציב בעקבות הקורונה אבל אני משוכנע שעכשיו נהיה מוכנים יותר ליום שאחרי, ונבצע אותם בהמשך באחריות וברגישות".

חבר המועצה רוני בלקין, יו"ר האופוזיציה, הסביר למחרת הישיבה מדוע התנגד לאישור התקציב: "התקציב הוגש לאישור באיחור של כשלושה חודשים, במהלך בהול ומזורז, ללא דיונים מעמיקים וראויים בוועדת הכספים. הבאת תקציב לאישור מליאת מועצת העיר ללא דיון מקדים ומעמיק בוועדת הכספים בפרקי ההכנסות, ההוצאות, תקנים וכ"א, פיתוח (תב"רים) וללא מסמכים מעובדים הכוללים ביאורים, הינו רשלני ומנוגד לכללי מינהל תקין. אופן פעולת ראש העירייה וצוותו והשתתפות חברי הקואליציה בחגיגה הזו מסרסת את וועדת הכספים, מאיינת את מליאת מועצת העיר ומזלזלת בכם תושבי העיר ("בעלי המניות" ברמת השרון). זאת עוד מבלי להתייחס למצב הייחודי אליו נקלענו במהלך החודש האחרון בעקבות משבר הקורונה, מצב בו ברור לכולנו כי התקציב המוצע אינו רלבנטי יותר ויש לדון מחדש בתקציב, בהרכבו על כל פרקיו, ובסדרי העדיפויות. איני מתכוון לתת את ידי לפארסה הזו, לכן הצבעתי נגד התקציב המוצע, היות ויש לי השגות על תוכן התקציב, על דרך הכנתו ואישורו, על היעדר הכלים והנהלים לביצוע פיקוח ובקרה על ההתנהלות התקציבית, כלים ונהלים שאינם קיימים לאור אופן הכנתו והצגתו של התקציב".

ירון גדות אמר: "שורת ההכנסות מארנונה בתקציב 300 מיליון ש"ח – להערכתי ראוי לא לגבות מהציבור כשליש מהסכום השנתי, רבים לא יוכלו לשלם גם אם ירצו. חברי קואליציה שמצביעים בעד כשיודעים שסכום משמעותי כל כך לא נכון מתפקדים כחותמת גומי של ראש העירייה".

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן