איציק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון לשעבר, מחמם מנועים לקראת הבחירות הבאות. בראיון בלעדי לאתר "שרון און ליין" מדבר רוכברגר על מצב העיר מנקודת מבטו, מספר על השינוי שעבר בעקבות המכה המטלטלת בחייו ומבהיר מה צריך לקרות כדי שכותרת הכתבה תצא לפועל

שרון יונתן

"אני לא מאמין שאתאושש מזה כל חיי. זה אוכל אותי ושורף אותי, אבל זה גם הפך אותי לאדם בוגר יותר, אחראי יותר, זהיר יותר ומנוסה יותר" כך אומר איציק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון לשעבר, בראיון בלעדי לאתר "שרון און ליין". למי שלא הבין, המקרה עליו מדבר רוכברגר הוא הרשעתו בבית המשפט שבגינה נאלץ לעזוב את התפקיד שהיה חלום חייו.

רוכברגר (65) כיהן כראש עיריית רמת השרון כעשר שנים, מאז שנבחר לראשונה בשלהי שנת 2003 ועד תחילת 2014, אז אולץ לעזוב את תפקידו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו בחשד לרישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד וזיוף מסמך. רוכברגר הורשע בדצמבר 2014 וגזר דינו, שישה חודשי עבודות שירות וקלון, נגזרו עליו ב-31 למאי 2015, ביום הולדתו ה-60, היום ששינה את חייו. רבים סבורים כי אלמלא הרשעתו היה רוכברגר מכהן כראש העירייה עד היום.

מכיוון שנאלץ לעזוב את השירות הציבורי פנה רוכברגר לתחום העסקי והפרטי ומזה כשלוש שנים הוא שותף בחברת "אלטרה" ליזמות וניהול פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית. בראיון שקיימתי איתו ביום שישי האחרון במשרדו, הנמצא בקירבת בניין העירייה, מתוודה רוכברגר: "אני לא אוהב את זה. לא אוהב את המשא ומתן עם דיירים שכל אחד חושב שמגיע לו מפה עד הודעה חדשה. בהוויה שלי אני איש ציבור שרוצה לעשות טוב לכלל. לכאורה מצטייר שיש הרבה כסף בתחום הזה, אבל לי קשה לדבר לאבנים ולבלוקים. אני עושה את זה לפרנסה נטו. מאז שנגזר עליי קלון אני לא יכול לעסוק בעבודה ציבורית ואני פרויקטור בנשמה, יודע לדחוף קדימה להוביל מהלכים ויש לי את הקשרים הנכונים איפה שצריך".

מודאג ממצב העיר

אבל שלא תדאגו לרגע. רוכברגר לא התנתק מההוויה העירונית. הוא עדיין אהוד בקרב תושבי העיר ולא חושש להביע את דעתו בטור אישי בפייסבוק שהוא מפרסם כל יום שישי. "אני מעורב בקטע של שומע וקורא מה קורה בעיר, אבל לא דרכתי בבניין העירייה מהיום שהוטל עלי גזר הדין. אני לא מתחקר עובדים אבל בהחלט מעורה כתושב שבוחן תהליכים בצורה אולי טובה יותר מאחרים, אבל לא מהמקום של לקחו לי את התפקיד. אני מסתכל על תהליכים ברמת השרון ואני מאוד מודאג ומאוד עצוב ממה שקורה פה".

למה אתה מתכוון?

"קורים פה דברים שלא היו צריכים לקרות, מבחינת תהליכים ואני לא מדבר על אנשים. רמת השרון הופכת להיות כלום בפני רשויות התכנון כמו הועדה המחוזית בתל אביב. אצלי זה לא היה קורה ואני לא מדבר מתוך שחצנות. שניסו להתערב לי דפקתי על השולחן וידעתי איך לעצור תהליכים. ידעו שעם רמת השרון לא מתעסקים. סתם לדוגמא, לא יכול להיות מצב שסוקולוב נראה כמו שנראה, בגלל תהליכים. העירייה לא עומדת חוצץ ולא אומרת שלא תהיה התערבות. בזמני הבטיחו שבשנת 2012 רכבת קלה תעבור ברמת השרון ואני לא מאמין שזה יהיה גם עד שנת 2060. אחר כך באה מטרו, לפני זה נת"צ, אומרים זה רק תהליך ראשוני ולא קבענו שיהיה ככה, אבל תכניות מתקיימות ובינתיים הקפאה בבניה".

מה דעתך על ניהול העיר?

"אני לא רוצה לדבר על אנשים וכל ראש עירייה רשאי לנהל את העיר כראות עיניו. לדעתי, לא נכון להתבטל בפני רשויות תכנון וגופים ארציים. אי אפשר כל היום להיות פוצי מוצי וחמוד. אתה צריך לקבל החלטות ולהגיד לאנשים ככה אני אומר. או שאתה מוביל או שאתה לא. זה לא נראה טוב שכמעט כל השדרה הניהולית, שראש העירייה הביא בעצמו, התחלפה בארבע השנים האחרונות, כל אחד מסיבותיו הוא. מה שקורה עם מנכ"לית העירייה, שהייתה בולדוזר והוא נתן לה סמכויות, זה לא נראה טוב. גם העזיבה של דגנית, מנהלת לשכתו, זה לא נראה טוב. זה לא עניין של מאוכזב ממנו אישית, אלא תהליכים לא נכונים. ציפיתי שיוביל את העיר בצורה אחרת, אבל יש לו את הדרך, החשיבה וצורת הניהול שלו. הוא לא צריך לעשות מה שאני אומר. קח לדוגמא את הקמת בית הספר במורשה. בתקופתי הבאנו אישור להקמת בית ספר ושירה אבין המשיכה את הקמתו. הוא הזיז את המיקום במאתיים מטר אבל העלות גדלה בעשרות מליוני שקלים בלי שום הצדקה. לדעתי, גם אין צורך בהקמת בית ספר יסודי בחורשת העמל".

מה היית עושה אחרת?

"עשיתי אחרת. אצלי לא הייתה תחלופה כזאת ולא היה כן ולא. אצלי לא היו כמעט משברים. שוב, אני לא מדבר לגופו של איש, אלא רק על תהליכים ברמת השרון שמתנהלים בצורה לא טובה. צריך רק ללכת ברחוב ולשמוע מה התושבים חשים ומרגישים. ובא אגלה לך סוד, אנשים לא יודעים, אבל היה לי חלק חשוב בכינון הקואליציה במועצת העיר".

יצחק איציק רוכברגר בהפגנה - לא למשרפה ברמת השרון
רוכברגר במחאה נגד המשרפה עם גיא קלנר (משמאל) ומיקי מחבובי

אם היית ראש עירייה עד היום, איך הייתה נראית רמת השרון?

"מאמין שהייתה יותר נעימה, איכותית, מטופלת, מתוחזקת ומטופחת. עיר פעילה עם מעורבות קהילתית יותר גדולה של שיתוף, אהבה וחיבוק של כולם. אני איש של אנשים. את זה אי אפשר לקחת ממני. היא הייתה מנוהלת בצורה הרבה יותר טובה. יש בעיה גדולה עם הרצון של המדינה בקביעת תהליכים ברמת השרון כמו בעניין המשרפה, תע"ש, תכניות בניה. אין היום הנהגה שיכולה לעמוד על עקרונותיה. הוכחתי בעבר מנהיגות שידעה לעמוד מול המדינה וזה כיום חסר לרמת השרון. אתה חושב שהייתי מרשה שיעשו קרקס כמו שקרה בישיבת המועצה האחרונה? זה נראה לך אמיתי שכמעט כל הקואליציה מצביעה נגד ראש העירייה בעניין הארנונה? אצלי הסיפור של התכנית להקמת המשרפה לא היה מגיע למצב הזה. אצלי לא היה קורה שפתאום עושים מנחת מסוקים בתחומי העיר, אצלי סוקולוב היה מטופל ומשופץ ויש לי תכנית מסודרת אמיתית. בעשר שנים מישהו הפגין נגדי?"

אולי כי פחדו ממך?

"ממש לא, ידעתי להוביל את העירייה באהבה, נחישות וכבוד. שאני נכנסתי לעירייה אמרו איך הוא ינהל את רמת השרון וניהלתי בצורה מדהימה. כל שנה היינו עטורי פרסים, גם בניהול וגם בתקציב".

משלם על טעות חיי

רוכברגר מדבר בפתיחות על הטעות ששינתה את חייו ועלייה הוא שילם מחיר כבד, אבל גם היום, חמש וחצי שנים אחרי, סבור רוכברגר שהרשעתו הייתה טעות: "הייתי אידיוט שהסכמתי לקבל את החזר ההוצאות בשיעור של 6,000 שקל לחודש בדרך של המצאת קבלות. זאת הייתה טעות דרסטית שלי ולא הייתי מספיק ער לתהליך הזה. ברגע שאישרו לי שאני יכול להביא קבלות בגין כסף שהוצאתי זאת הייתה טעות שאני משלם עליה מחיר יקר עד היום".

נעשה לך עוול?

"בוודאי. עד יום מותי אטען שמה שנעשה במקרה שלי זה עוול גדול. אמרתי לשופט לאחר גזר הדין שהוא ניהל את המשפט בצורה מעוררת כבוד, אבל אני לא מסכים עם פסיקתו. שלא יובן אחרת, אני לא מעביר ביקורת על בית המשפט, מקבל את ההכרעה, מרכין ראשי, אם כי אני סבור שהפסיקה אינה נכונה. לאורך כל הדרך השופט היה איתי והעביר ביקורת על מערכות האכיפה ועל המשטרה. הוא אמר משפט שלא אשכח כל חיי: "יש ורוחות השעה צבעם כהה ויש שצבעם דהוי ובעת הזו צבעם כהה". זאת אומרת, אני נקלעתי לאווירה ציבורית קשה מאוד שהשפיעה על פסיקת בית המשפט. בשום מקום בעולם לא היו מרשיעים אותי על שטות כזאת. אבל הרשיעו ואני מרכין את הראש ואוכל את הלב. אני חייב לציין גם את דבריו של פרופ' דניאל פרידמן, שר המשפטים לשעבר, שאמר כי בג"צ עשה תיקון שלא התערב בעניין נתניהו, אבל במקביל עשה עוול נוראי לשלושת ראשי הערים, אני לחיאני וגבסו, כי מרגע שהודחנו נגזר הדין שלנו ולא היה לנו סיכוי לצאת זכאים במשפט וההרשעה הייתה ודאית".

אפרופו נתניהו, כשאתה רואה ראש ממשלה שממשיך לכהן עם כתבי אישום חריפים משלך, איך אתה מרגיש?

"אני מנסה לשים את זה מאחוריי. כל הפרשה שלי אוכלת אותי. הייתי זהיר ולא דבק בי רבב ברמת השרון, בסוף נפלתי על השטות הזה".

התאוששת מזה כבר?

"אני לא מאמין שאתאושש מזה כל חיי. זה אוכל אותי ושורף אותי, אבל זה גם עשה אותי אדם בוגר יותר, אחראי יותר, זהיר יותר, מנוסה יותר. בוחן יותר טוב את הדברים, לא לוקח סיכונים. מכה כזאת לבן אדם כמוני מטלטלת אותו מהקצה לקצה. לא ישנתי בלילות מתוך זה שאכלתי את עצמי. מצד אחד הייתה אהבה ברחוב כי התושבים חיבקו ועודדו אותי, אבל מצד שני זה חנק אותי והכאיב לי. אני יודע שעשיתי טעות אבל לא עשיתי עבירה".

שוקל התמודדות לראשות העיר

רוכברגר ניסה להגיש את מועמדותו בבחירות האחרונות, לפני קצת יותר משנה וחצי, אבל בית המשפט דחה את בקשתו. בעוד כשנתיים תפקע תקופת הקלון ורוכברגר יוכל להתמודד בבחירות המקומיות שיתקיימו בסוף 2023. למרות שכל הסימנים, הדיבורים והשמועות מראים שהוא אכן יתמודד, רוכברגר לא מצהיר על כך בוודאות: "זה מוקדם מדי ואני כרגע לא מתעסק בפוליטיקה. אני שומע את הקולות והפניות של אנשים אליי. זה מוקדם להצהיר ולהכריז, אבל אם העיר תמשיך להתנהל כמו שהיא מתנהלת במתכונה, לא אראה שינוי דרסטי בתהליכים והיא לא תזנק קדימה מבחינת יכולות וניראות אז ברור שאתמודד לראשות העיר. כמובן שזה יושב לי בראש ומעסיק את מחשבותיי".

יצחק איציק רוכברגר בעת היותו ראש עיריית רמת השרון
רוכברגר בעת כהונתו כראש העירייה. האם יתמודד שוב?

אם תחליט להתמודד, תיבחר לראשות העיר?

"איך אומרים – ירצו יקבלו, לא ירצו לא יקבלו. תמיד אקבל את הכרעת הבוחר".

בהנחה ותתמודד, אתה כבר יכול לומר מי יהיו בצמרת הרשימה שלך?

"כרגע זה עדיין מוקדם לדבר על רשימה, אבל אני יכול לומר בוודאות שבהנחה ואתמודד אין לי ספק שגיא קלנר יהיה מספר שתיים שלי, כמו בבחירות הקודמות. גיא הוא לויאלי, מקצוען אמיתי, פיו וליבו שווים. אם איבחר לראשות העיר, הוא יהיה סגן ראש עירייה. חד משמעית".

הטור האישי שלך בפייסבוק נוקב מאוד. מדוע חשוב לך לפרסם אותו?

"אני תושב העיר ומודאג לגבי מצבה, כמו שאמרתי בעיקר לתהליכים ארוכי טווח. צריך מבוגר אחראי שישמיע את דעתו וככה אני מרגיש כיום, מה עוד שאני כבר מבוגר. מי שמכיר אותי, יודע שפי וליבי שווים ואני זהיר בלשוני כשאני כותב. אני כותב אמת אחד לאחד, מה שאני יודע אחרי בדיקה ולא אתן מחמאות במקום שלא צריך. שאמרתי לאנשים לא זה היה לא, שאמרתי לאנשים שזה יהיה זה היה. לא אמרתי כן ועשיתי לא, אז אני כותב את הדברים בצורה נוקבת".

הגרעין התורני הגיע לרמת השרון בתקופת כהונתך. אם היית כיום ראש העירייה ישיבת ההסדר הייתה כבר מתפנה?

"חד משמעית כן. בעבר היה גן ילדים שבעקבות שיפוצים הוסב לבית כנסת. כשגבאי בית הכנסת סירב להתפנות דאגתי שהמקום יפונה. נכון שהגרעין התורני הגיע בתקופתי, אבל אני בטח לא אשם במה שקרה. הם היו בסדר עד לשלב שהם החלו להתערב בתכנים בתוך בתי הספר. קראתי לראש הגרעין ואמרתי לו שזה יפסק והתחלתי בפעולות להצר את צעדיהם מכיוון שהגיעו תלונות של תושבים על הפרעות. איש לא יכל לצפות אז את מה שקורה היום. בשלהי הקדנציה שלי קבע בית המשפט שהגרעין יעזוב את בית הכנסת ויעבור למקום אחר. בהמשך העירייה הייתה צריכה לפנות אותם וזה לא קרה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן