דגנית גרינבוים, מנהלת לשכתו של ראש העירייה, אבי גרובר, סיימה את תפקידה לאחר ארבע שנים. בראיון מיוחד ובלעדי מסבירה דגנית מדוע החליטה לעזוב, מספרת על יחסיה המיוחדים עם ראש העירייה ומנכ"לית העירייה, מסבירה מה מעצבן אותה בעיר, מה היא אוהבת ומה היא מאחלת לבתה

דגנית גרינבוים. עוזבת לאחר ארבע שנים
צילום: שרון יונתן

שרון יונתן

ארבע שנים לאחר שמונתה למנהלת לשכתו של ראש עיריית רמת השרון, הפילה דגנית גרינבוים לאחרונה פצצה באוזניו, כאשר הודיעה לו שהגיעה להחלטה סופית לעזוב את תפקידה.

דגנית (בת 46 מאלפי מנשה, נשואה לשי, מלונאי בעיסוקו, ואמא לשלושה ילדים: שירה תלמידת כיתה י"ב, נועה בכיתה ט', ואורי בכיתה ז') החלה את הרומן שלה עם רמת השרון, כאשר לפני הבחירות המיוחדות לראשות העיר בסוף 2015, קיבלה טלפון מחברה ברמת השרון שביקשה את סיועה לעזור לאבי גרובר להיבחר לראשות העיר. "עד אז עסקתי ביחסי ציבור כפרלינסרית ובדיוק סיימתי את העבודה עם בוז'י הרצוג ועוד פרויקט עם חברה מסחרית" שיחזרה השבוע דגנית את ההיכרות הראשונית שלה עם מי שיהפוך לימים לבוס שלה, "לא הכרתי את אבי לפני כן אבל כבר במפגש הראשון בינינו הוא ביקש שאנהל את המטה ומאותו רגע הייתי צמודה אליו". לדבריה, השינוי שעשתה בחוגי הבית, הקפיץ את גרובר למעלה. "לקחתי את תכנית גרובר ושמתי אותה על לוח מול התושבים וזה הזניק את גרובר. יש לאבי ידע בלתי נגמר אבל הוא התפזר. עברנו שינוי מטורף ופתאום הבנו שיש לנו סיכוי".

מתי זה קרה?

"הייתה מחשבה להתאחד עם שירה אבין והיינו אמורים להיפגש איתה. דקה לפני שנכנסו לפגישה הדליפו לנו סקר שנעשה והבנו שמצבנו טוב ושיש לנו סיכוי לנצח. לאט לאט הרגשנו בחוגי בית וברחוב את התמיכה שהתעצמה, אבל ידעתי לא להסתנוור. הייתי במוד קרב עד הקול האחרון ולרגע לא חשבתי שהניצחון בכיס שלנו, אפילו לא בסיבוב השני נגד קורצקי".

אני ואבי גרובר

דגנית גרינבוים ואבי גרובר. קשר מיוחד ונדיר
צילום: פרטי

לאחר שגבר על קורצקי ביקש גרובר מדגנית שתמשיך לעבוד איתו. "החיבור ביני לאבי הוא טבעי ונכון ולכן החלטתי שאני לוקחת על עצמי את תפקיד מנהלת לשכה".  דגנית מעידה שהיא יותר ממזכירה בכירה שמנהלת את הלשכה כפי שהתפקיד מוגדר בחוזר מנכ"ל: "הייתי מאוד דומיננטית, גם בגלל שזה האופי שלי וגם בגלל שאבי איפשר לי זאת. אנשים לא יודעים על אבי שהוא מאוד עקשן, מאוד דעתן ומאוד יודע מה הוא רוצה. אי אפשר לקחת מאבי משהו שהוא לא רוצה. זה סוד החיבור בינינו, אני יודעת ללחוץ על הגז אבל יודעת גם מתי להרפות ממנו. לא לקחתי שום דבר שהוא לא רצה שיהיה בשליטתי".

יש הטוענים שאת יותר דומיננטית אפילו ממנו, שלמעשה את האישה החזקה בעירייה.

"אבי ואבי צוחקים שאני ה"אישה הרעה" כי אני זו שהחזרתי תשובה שלילית לאנשים ולא הוא ואז הפכתי להיות האישה שפחות אוהבים אותה".

עד כמה היית מעורבת בקבלת החלטות?

"הוא איפשר לי להיות אשת סודו בכל התחומים. זה משהו שהוא רצה וזה היה טבעי שתהיה לו אשת סוד. שיתוף הפעולה בינינו הוא מיוחד ונדיר".

אז מדוע החלטת לעזוב?

"כי בסוף אני מרוויחה 9,000 שקל נטו בחודש מאחר שאנחנו רשות קטנה. מעבר לכך, אני מאוד שחוקה מהתפקיד של סביב לשעון 24/7. אני לא גרה בעיר אבל יודעת לפני כולם מה קורה בעיר. אם זה מתגמל אז השחיקה פחות מורגשת, אבל בשנה האחרונה הרגשתי את זה יותר ויותר ולאחרונה החלטתי, ביחד עם בעלי, לעזוב את התפקיד".

איך אבי קיבל את עזיבתך?

"היו לנו שיחות על זה בחודשים האחרונים, אבל גם אבי יודע שהוא לא יכול לשפר את תנאיי. כשהודעתי לו סופית הוא הגיב כאילו קיבל בשורה קשה מאוד. הוא אמר לי שהוא לא מקבל אבל אמרתי לו שההחלטה התקבלה ובגלל שכואב לי ביקשתי שנעשה את זה מהר וחד. קשה לי מאוד לעזוב אותו ברמה האישית וברמה המקצועית קשה לי לעזוב את התפקיד".

אני ושירלי פאר יגרמן

דגנית ושירלי פאר יגרמן. לשקם את החברות
צילום: פרטי

דגנית ידועה כאישה דומיננטית מאוד במסדרונות העירייה, אבל יש אישה נוספת, דומיננטית לא פחות, שירלי פאר יגרמן, מנכ"לית העירייה. רבים סבורים שעזיבתה של דגנית קשורה גם ליחסים ביניהן, טענה שאותה דגנית מכחישה מכל וכל:  "קודם כל, אני ושירלי חברות ברמה משפחתית. לצערי, במהלך ארבע השנים האלו איבדתי אחיין והטלפון הראשון היה משירלי. היא תמיד החברה שתדע לקחת את המקל ולעשות מה שצריך".

אז מה קרה ביניכן?

"קרו המון מחלוקות מקצועיות בינינו שעובדי עירייה, כמו עובדי עירייה, הפכו אותן לאישיו רכילותי. צריך להבין שיש חברות טובה ביני לאבי ושירלי. אני מכירה את השמועות שהיא רצתה לעזוב, אבל אני חושבת שזה בעיקר דיבורים שיצאו מעובדים. אין ביחסים ביני לשירלי שום קשר להחלטה שלי לעזוב. אנחנו שתינו קולניות אז אם שומעים צעקות ישר אנשים רצים בבנין העירייה ואומרים ששירלי ודגנית רבו. אנשים אוהבים להוציא דברים מהקשרם. זה נכון שחילוקי הדעות העיבו על היחסים בינינו ותקופה מסוימת לא דיברנו וזה נכון שאנחנו לא חברות כמו פעם והעבודה גרמה לחיכוכים בינינו, אבל יש בי אהבה והערכה לשירלי ולמשפחתה. אם היית רואה אותנו היום היית מבין עד כמה זאת רכילות. גם בתקופות שכעסנו אחת על השניה ידענו לשים זאת בצד כדי לא לפגוע בעבודת העירייה. מה שנפגע זאת החברות ואין לי ספק שבעתיד אנסה לשקם אותה כי אני מאוד אוהבת אותה".

יכול להיות שזה בגלל ששתיכן מאוד דומיננטיות?

"זה דווקא היה החיבור בינינו. אף פעם לא היינו איום אחת על השניה. היינו יד ימין ויד שמאל של אבי. אין משחקי אגו בינינו כי מעולם לא חשקתי בתפקיד שלה והיא לא חשקה בתפקיד שלי. גם שהיו שמועות שהיא עוזבת לא לטשתי עיניים לתפקיד המנכ"לית למרות שמדובר בשכר גבוה בהרבה. לשירלי יש יכולת מטורפת ואני אומרת בבירור, שאת הניצחון בבחירות האחרונות אבי חייב הרבה לשירלי. ההחלטה שלו למנות את שירלי למנכ"לית הייתה הטובה ביותר שלו מאז שנבחר לראש העירייה".

איך את מסבירה את העובדה שבשנה האחרונה עזבו בכירים רבים?

"תראה שכל מי שעזב עבר לתפקיד גדול ומתוגמל יותר. הבעיה שלנו ברמת השרון היא שאנחנו רשות קטנה וזה משפיע על רמת השכר. סתם לדוגמא, מנהלת לשכת ראש עיריית פתח תקווה מרוויחה פי שתיים או שלוש יותר ממני".

תסכימי איתי שהעזיבה שלך, חודש וחצי אחרי עזיבתה של ורד שני, העוזרת האישית של גרובר, לא מלמדת על אווירה טובה בלשכה.

"צריך לזכור שורד הייתה עוזרת מקצועית והיא לא נגעה בצד הפוליטי. אין שום קשר בין העזיבה שלי לזו של ורד, שהיא חברה טובה שלי. אני ואבי החזקנו אותה במשך שנה שתישאר בתפקיד וסמיכות העזיבות הוא מקרי ביותר".

היד קלה על המקלדת

דגנית, עד כמה קשה להיות ראש עירייה בעיר כמו רמת השרון?

"קשה להיות ראש עירייה וזה אחד התפקידים הכי כפוי טובה במדינת ישראל. ברמת השרון דרגת הקושי היא אף גבוהה יותר. יש המון אנשים שידם קלה מאוד על המקלדת, אנשים מאוד דעתניים. גם אנשים שיבחרו לאבי יקטרו כל הדרך עד הקלפי. יש משהו באופי הרמת שרוני לשבת עם האספרסו והכלכליסט ולקטר. אנשים רואים רק את טובתם. מאוד חשוב בית ספר אבל לא אצלי בחצר, מאוד חשוב גינת כלבים אבל לא שכיוון הרוח לבית שלנו, מאוד חשוב שבט צופים אבל שלא יעשו רעש, רוצים טיב טעם אבל לא מתחת לבית. מצד שני, אם צריך להתגייס ולתרום משהו כולם בכיכר תורמים. זה ניגוד בולט, אבל זאת רמת השרון".

ואיך אבי מסתדר עם זה לדעתך?

"תראה, אבי לא ראש עירייה רגיל ולא פוליטיקאי רגיל. אבי מקבל החלטה לפי מה שצריך ולא לפי המלצה פוליטית. למשל, בעניין בית הספר בחורשת העמל, המלצתי לו לחכות עם זה עד אחרי הבחירות והוא לא הסכים. הוא התעקש כבר בשנת 2016 להתחיל עם הבדיקות בנושא ושתו לו את הדם ולא רק בנושא הזה. אבי לא מסכים לעשות מה שנכון פוליטית, אלא לעשות מה שנכון מקצועית. תופס את עצמו איש מקצוע יותר מאשר פוליטיקאי".

עד כמה הרשתות החברתיות פוגעות באבי?

"זה פוגע אם אתה מחליט להתייחס לזה. אבי לא מקבל החלטות לפי מה שכתוב ברשתות חברתיות. הוא מקבל החלטה לפי נתונים. זה אבי, לטוב ולרע. הרשתות לא יודעות לדבר חיובי ברמת השרון, מלבד ניצולי שואה או ילדים נזקקים. אין דיבור חיובי פוליטי ברמת השרון אבל זה המצב בכל הארץ. אתה נכנס לפייסבוק וחושב שאנשים מתים ואז אתה הולך ברחובות ורואה שאין קשר למה שכתוב".

מה את עונה לאנשים שטוענים שיש לאבי בעיית מנהיגות?

"זה סלוגן כזה שנוצר על ידי תושבים אופוזיציונרים שניסו להדביק לו. מי שמכיר אותו יודע שאי אפשר לקחת ממנו משהו שהוא לא רוצה לתת. אין לאבי שום בעיית מנהיגות. זה נובע מהנחמדות שלו והרצון לרדת לפרטים בסבלנות אין סופית. מהרצון שלו לקבל החלטות מקצועיות ולא פוליטית נוצר רושם של חנון רמת שרוני אבל אבי לא פראייר בכלל".

גרובר יבחר לקדנציה נוספת

מה ההישג הכי גדול שלך?

"שאבי התחתן שוב (צוחקת…). המעטפת מסביב איפשרה לו לקיים מערכת זוגית שתבשיל לחתונה. הוא בחר להתחתן ביום הולדת שלי. זה היה אחד הרגעים המאושרים שלי ושבתו נולדה שמחתי בשבילו מאוד כמו זכיה בבחירות. מבחינה מקצועית, אני זוקפת לזכותי גם את העובדה שיש לו קואליציה רחבה שצריך לשמר כל הזמן. זה אחד הפחדים שלי, איך שומרים על הקואליציה הזאת כי הפערים בקואליציה גדולים. זאת עבודה יומיומית קשה מאוד. בכל פגישה צריך לזכור לא לדרוך על הרגל של ההוא ולכבד אחד את השני".

אבי יתמודד לקדנציה נוספת?

"אני בטוחה שהוא ירוץ לעוד קדנציה ואני מאמינה שהוא גם ינצח ויזכה לכהונה נוספת. אני מאמינה שבסוף התושב הרמת שרוני יודע להעריך את השקעת העירייה במגוון תחומים. אני לא רואה מישהו שמגיע לרמת היכולת המקצועית שלו".

גם לא איציק רוכברגר?

"למי שלא יודע, איציק היה זה שהכניס אותי לפוליטיקה וחיבר ביני למשרד יח"צ שלאחר מכן עבדתי שם. לפני שהיה יריב פוליטי של אבי איציק הוא חבר שלי. יש ביניהם יריבות פוליטית, אבל לא מדובר ביריבות על רקע אישי בלבד. איציק בהחלט עובד כמו אחד שמתכוון להתמודד בבחירות הבאות".

אם הוא יתמודד, אין לו סיכוי מול אבי?

"איציק היה ראש עירייה אהוד אבל ככל שעובר הזמן הוא מאבד את הקהל החדש ויש דור שלא ידע את יוסף, וגם חלק מהדור שידע כועס עליו. אני חושבת שאבי ינצח את איציק ואני אחזור במערכת הבחירות הבאה כדי לעזור לאבי להיבחר שוב".

לאן פנייך?

"אני חוזרת לתחום יחסי ציבור, כרגע מתלבטת אם להיכנס למשרד קיים או לפתוח משרד משלי".

עד כמה את אוהבת את רמת השרון?

"מאוד. יש לי המון חברים בעיר וזאת אחת הסיבות שאנחנו שוקלים לעבור לגור ברמת השרון. נמנעתי מזה עד עכשיו כל עוד הייתי מנהלת לשכת ראש העירייה. אלפי מנשה התאים לנו כישוב קהילתי לגידול ילדים, אבל אני ובעלי החלטנו להזדקן בתל אביב. אנחנו עדיין לא בשלב ההזדקנות אבל זה הכיוון".

גזענות נגד דתיים

כמי שבאה מבית דתי לדגנית יש בעיה עם יחס התושבים החילוניים לדתיים ברמת השרון. "יש ברמת השרון גזענות נגד דתיים תחת חיוך ומעטפת. באופן אישי, אני מאחלת לבת שלי להתחתן עם בן גרעין תורני. אנשים לא מבינים כמה מדובר באיכות של האיכות. לא יודעים שהם משרתים בצבא ועובדים בשוק החופשי. ישיבת ההסדר בבית הכנסת בר יוחאי זאת לא ישיבה חרדית אלא בני עקיבא. בכל מקום אני גאה שאני בוגרת אולפנא עם שנתיים שירות לאומי, אבל רק ברמת השרון אני מתביישת לספר את זה".

תושבים רבים טענו במהלך השנים שאנשי הגרעין ניסו לבצע כפיה דתית ושאינם מתאימים לצביון העיר.

"צריך לזכור שהגרעין נכנס בתקופתו של רוכברגר בהסכמה ולא במחשכים. אין פה שום כפייה דתית. אנחנו העיר היחידה בארץ שאין בה בית קפה כשר. זאת בורות ופחד של תושבים".

את מאמינה שישיבת ההסדר תפונה מבית הכנסת בר יוחאי?

"אבי ואני ישבנו עם הרב דרוקמן, ראש ישיבות ההסדר, והסברנו לו מדוע היא צריכה להתפנות. הבעיה בכניסת הגרעין התורני הייתה שהם באו בגישה של באנו חושך לגרש. הם עשו טעות שיווקית בתחילת הדרך במקום להיות ביחד עם הקהילה, אבל הרוב החילוני צריך להבין שזאת טעות שנעשתה בעבר והיום אף אחד לא בא לכפות את דעותיו על תושבים אחרים. אני מאוד מקווה שהגרעין יבין שכדאי לו להתפנות ואז כל השיח יתייתר. אני מנסה לשכנע אותם שהדרך לכפר על הטעות היא לפנות את הישיבה ואני מקווה שכך יהיה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן