חנויות נסגרות, תושבים מתלוננים על הזנחה ולכלוך, בעלי חנויות חוששים מפרויקט הנת"צ, המטרו מעכב תוכניות בנייה, מצוקת חניה שקיימת ותחריף. על בעיות אלו ואחרות של רחוב סוקולוב, קיבלו אתמול תושבי העיר תשובות במהלך שיתוף ציבור שהתקיים בזום

שרון יונתן

אין זה סוד שרחוב סוקולוב ברמת השרון ירד בשנים האחרונות מגדולתו וכמובן שהקורונה רק "תרמה" לכך עוד, בסגירת חנויות. התושבים קונים בו פחות ובעלי החנויות, שגם ככה סובלים, פוחדים יותר מכל מפרויקט הנת"צ העתידי.

למרות זאת, ראש העירייה אבי גרובר לא בורח מאחריות ושמיעת הביקורת ואמש נערך שיתוף ציבור בנושא הרחוב הראשי של העיר. בימים כתיקונם שיתוף ציבור כזה היה בוודאי ממלא את אחד האולמות בעיר, אבל בזמן הקורונה והסגר הדבר נעשה בזום, עם כל הקשיים הכרוכים בכך. 230 תושבים לקחו חלק במפגש הזום שבא לתת תשובות לשאלות המעסיקות את התושבים ובעלי החנויות. הצגת הנושא במשך שעה הייתה ארוכה ומסורבלת וגרמה לאנשים רבים לעזוב את שידור הזום.

גרובר אמר בפתח הדברים: "אני יודע שעשינו הרבה פעולות ורוצים לעשות עוד הרבה פעולות אבל ממגוון של סיבות כרגע הרחוב מחכה להרבה מהדברים שצפויים לו. אנחנו צריכים לדעת להסתכל באומץ על הדבר הזה להבין ולהפנים אותו. אני מאוד אופטימי כי קורים דברים גדולים. יש בעיות גדולות אבל הפתרונות הם לא בקוסמטיקה ולא להזיז מפה לשם אלא בדברים הרבה יותר עמוקים. יש פוטנציאל אדיר לרחוב הזה. יש אנשים טובים מהמערכת, מהדיירים וסוחרים. יש שותפים שאפשר לעבוד איתם. אני מקווה שנצליח לעבוד ביחד והרחוב ידע ימים טובים יותר".

אחריו הציג חיים מלמן, אדריכל העיר, את הנושאים המרכזיים הנוגעים לרחוב סוקולוב כמו הנת"צ והמטרו העתידיים, המסחר ודברים נוספים. מלמן חשף כי 37% מכלל המסחר בעיר נמצא ברחוב סוקולוב, כאשר 32% ברחוב אוסישקין ו- 31% בשאר חלקי העיר. מלמן ציין את החשיבות של עמדות הפרקלטים שהוצבו במספר מקומות לאורך רחוב סוקולוב ואמר שהדבר נועד לעזור לבעלי העסקים וציין כי בכוונת העירייה להכניס לרחוב עוד ריהוט גן ומתחמים סגורים קטנים לפעילויות. הוא ציין כי בעקבות תכנית המטרו אכן נתקעו פרויקטיים של תמ"א 38, אבל ציין כי הוא מקווה שהיזמים יחזרו לקדם את התוכניות.

נציגי חברת קשרי קהילה המייצגים את חברת נתיבי איילון הציגו בקצרה את פרויקט הנת"צ (נתיבי תחבורה ציבוריים) כפי שפרסמנו ב"שרון און ליין" לפני חודשיים וציינו את חשיבות הפרויקט לעיר שאמור להסתיים באופן סופי ברבעון השלישי של שנת 2025.

התושבים: רחוב סוקולוב מוזנח ולא מטופל

לאחר הצגת הדברים הארוכה ניתנו לתושבים הזדמנות לשאול שאלות. כמו בכל מפגש שיתוף ציבור, את התושבים פחות מעניינים ההסברים מסביב והם רוצים תכלס. רוצים תשובות. כך למשל יאיר, שאמר דברים המבטאים תחושות של תושבים רבים: "בשנים האחרונות קיימת הזנחה והתעלמות מהרחוב וזאת אכזבה ענקית". יאיר ביקש לדעת לוחות זמנים לדברים שמבטיחה העירייה. גרובר השיב כי בשבועות הקרובים תפרסם העירייה לוח זמנים לגבי דברים שהיא מקדמת ואמר: "במהלך החודשים הקרובים נקדם דברים שייצרו באופן יחסי אווירה אחרת ברחוב. נדאג לסלק מפגעים לאורך הרחוב. הכנסנו השנה צוות שיטפל בסוקולוב ושטיפה לרחוב, דברים שלא היו בעבר".

בתשובה לשאלה מדוע העירייה לא יוצאת בקמפיין מיתוג, הודה גרובר כי קיימת אצלו אכזבה מבעלי החנויות בנושא: "עשינו כבר מספר קמפיינים של מיתוג לרחוב, אבל לצערי התאכזבתי לראות שבעלי החנויות לא קידמו את הנושא ברשתות החברתיות. אם כל בעל חנות היה משתף, הפייסבוק היה נצבע בצבעי הקמפיין. העירייה, בעלי חנויות ותושבים צריכים לקחת את זה כפרויקט משותף. אני מאוד אופטימי לגבי סוקולוב וחושב שיש לרחוב פוטנציאל מצוין".

תושבת נוספת אמרה: "הרחוב נראה מוזנח ולא מטופל. לא רואים אתכם בשטח". גרובר השיב: "עם תחושות קשה להתווכח ונצטרך לשנות את זה". בעל חנות התריע, את מה שחושבים בעלי חנויות רבים: "אני בעל חנות 47 שנים בסוקולוב ויודע שהסיפור שלנו ייגמר כאשר יגיע הנת"צ".

בתשובה לשאלה על מצוקת החנייה כיום ומצוקת החנייה בעתיד בעקבות הנת"צ, השיב גרובר: "לקחנו מקטעים בסוקולוב ואוסישקין והענקנו שעתיים כדי לייצר תחלופה בחניות. הגיע הזמן שניגמל מהתפיסה להגיע עם הרכב לתוך החנות. גם שמגיעים לקניון לא נכנסים עם הרכב עד לחנות ויש מרחק הליכה. צריך להתנתק מהקיבעון ולהיפתח למה שקיים בכל העולם. לייצר רחוב שכיף ללכת בו ברגל ולנסוע עם אופניים במרחק של כמה דקות הליכה מסוקולוב מתגוררים אלפי תושבים. אם רוצים רחוב עם הרבה אנשים אי אפשר להגיע עם הרכב לתוך החנות".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן