כחלק ממבצע ניקיון ארצי של רשות הטבע והגנים, בחרה קואלציית אנשי הים התיכון לקדם את נושא זיהום הנחלים. מעוניינים לקחת חלק בניקיון נחל פולג שיתקיים מחר? הירשמו כאן

שרון יונתן

בתמונה: רכזי אנשי הים התיכון. צילום: יוחנן קישון

אחרי שהסגר הסתיים, זאת ההזדמנות שלכם לצאת לטבע ועל הדרך לעשות גם מעשה טוב למען הסביבה. מחר (שישי) יצאו קהילות אנשי הים התיכון אל שפכי הנחלים במטרה להגביר את המודעות לבעיית זיהום נחלים והשפעתה על שמורות טבע ימיות והים בכלל.

באירוע שהוא חלק ממבצע ניקיון ארצי של רשות הטבע והגנים, בחרה קואליציית אנשי הים התיכון (המורכבת מארגוני סביבה, בהם החברה להגנת הטבע, צלול, Ecoocean, דלפיס, מגמה ירוקה), להציף את נושא זיהום הנחלים שמשפיע ישירות על הים וגורם למוות של בעלי החיים והסביבה הימית.

תושבי הרצליה ורמת השרון מוזמנים לעזור בניקיון נחל פולג. האירוע יחל בשיחה עם רן פרחי, הרכז המקצועי של רשות ניקוז ונחלים בשרון על מצב הנחל כיום ועל המאמצים והאתגרים בתחום השמירה על הנחל, ולאחריו יחל מבצע לניקוי שפך הנחל. האירוע יתקיים בשתי קפסולות של 20 משתתפים: 9:00 – קפסולה למתנדבי קהילת ים שרון וחירום ים. 11:00 – קפסולה לקהל הרחב. ההשתתפות בהרשמה מראש.

ניקוי נחל פולג
נחל פולג. מלוכלך ומזוהם. צילום: אנשי הים התיכון

מייקל רפאל, רכז קואליציית אנשי הים התיכון, מארגון "אנו": "הים שלנו נתון ללחצים רבים המדרדרים את מצבו. כל מי שחושב שהים הוא אינסופי טועה. המצב הזה לא יכול להימשך. חייבים לעצור גם את זיהום הנחלים שמשפיע ישירות על שמורות הטבע הימיות שלנו, ועל הים בכלל. זה בידינו. צריך לאכוף בצורה רצינית את כל מי שמזהם את הנחלים".

לים התיכון זורמים 12 נחלים הסובלים מזיהום שמקורו במפעלים, בהזרמת קולחים, ביוב ובכמויות אדירות של זבל (כולל פלסטיק) המהווים מלכודות מוות לסביבה הימית. בכל שנה מתקיימות אלפי תקלות במערכות הטיפול בביוב, כשרק חלק קטן מהן ידוע. התוצאה היא זיהום נחלים וים.  השפעת הזיהום על הנחלים והים עצומה: פגיעה בחי ובצומח, התחזקות מינים פולשים על חשבון מינים קיימים, פגיעה בבריאות וסגירת חופים לרחצה למשך ימים רבים.

האירועים בשפכי הנחלים שיכללו הדרכות, הפעלות, ניקוי שפכי הנחל, יתקיימו בהובלת הקהילות של אנשי הים התיכון בנחלים הבאים: נחל פולג, נחל אבטח בניצנים, נחל שקמה בזיקים, נחל אורן, שמורת שקמונה ונחל לוטם, ונחל בצת. 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן