עשרות תושבים מרחבי הארץ הפגינו היום מול בית המשפט בירושלים והם מבטיחים להחריף את מאבקם בהפגנות נוספות. במשרד התקשורת מסבירים מדוע חשובה טכנולוגיית דור 5 ומדגישים כי זו עדיין לא פרושה ברחבי הארץ

שרון יונתן

צילום: אבי חן

המאבק הארצי למניעת פרישת אנטנות סלולאריות בטכנולוגיית דור 5 עלה היום מדרגה, כאשר עשרות תושבים מכל הארץ לא נרתעו מנגיף הקורונה ועלו לירושלים כדי להפגין מול בית המשפט העליון. המפגינים נשאו עימם שלטים עליהם נכתב: סכנה קרינה, G5 הורג אותנו, ערים חכמות לאנשים טיפשים, אתם רוצים להרוס את ה-DNA שלי? ועוד.

אחד המפגינים אמר: "טכנולוגיית G5 פרוסה בערים חכמות שנועדו לגזול מאיתנו זכויות אדם. זה הורג אותנו, ערים חכמות משתלטות עלינו. מרגילים אותנו שזה בסדר, שאנחנו צריכים לותר על משהו שהוא גדול מאיתנו שלא באמת קיים. צריכים להיות אקטיביים ולהתנגד לזה. יש לי שני ילדים קטנים ואני כאן כדי לדאוג לעתיד שלהם".

מפגין נוסף אמר: "באתי לכאן כדי לעצור את פריסת הרשת החדשה, הדור החמישי של האינטרנט. זה פשוט מדע מדויק בלי תיאוריות וקונספרציות. הוכח שהטכנולוגיה הזאת פולטת קרינה חזקה פי 450 ממיקרוגל שמשנה את ה-ד.נ.א של התא שלנו. אי אפשר להתווכח על זה. יש המון פרופסורים, מדענים ומחקרים כולל מחקר שהוציאו עליו 25 מיליון דולר שבוצע על חולדות וראו שהם חטפו גידולים סרטניים אבל מנסים להעלים ולא אומרים לנו את זה כי מעורב בזה הון כסף, השקיעו מיליארדי דולרים בטכנולוגיה הזאת, אז יעשו הכל כדי להשתיק. לא תשמעו על זה בתקשורת ובחדשות. אל תאמינו למה שאומרים לכם, התחילו לפרוש מאות אנטנות בכל הארץ".

איריס בנדר, מראשי המאבק הארצי, אמרה לאתר "שרון אונליין": "אנו דורשים שימוע אזרחי לפני פריסה של טכנולוגיה מסוכנת זו, לפני כל פעולת תשתית או הכנה לפריסה. לא נפסיק לפעול ברשתות החברתיות וברחובות, הפגנות שילכו ויגדלו, עד שהציבור ישמע את דעתם של מומחים בתחומים הרלוונטיים כמו קרינה בלתי מייננת, מיקרוביולוגיה ועוד. ראוי במקרה כזה שהאינטרס הציבורי יהיה המכריע אל מול גורמי הכח והדלת המסתובבת של חברת הסלולר ומקבלי ההחלטות בממשלה".

משרד התקשורת: לא קיימת פרישה של דור 5 בארץ

לאור קמפיין ההתנגדות לטכנולוגיית דור 5, שתופס תאוצה, הוציא אתמול נתנאל כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, הודעה ובה הציג את עמדת המשרד:

"משרד התקשורת פועל במרץ רב לקידום מכרז התדרים לדור 5, דבר שיוביל את מדינת ישראל לחזית הטכנולוגיה לצד המדינות המתקדמות בעולם. ההליך המרכזי טרם הסתיים המשרד עדיין לא העניק רישיונות לשירותי דור 5, מכאן שלא קיימת בארץ פרישה של דור 5".

במשרד הסבירו את חשיבות טכנולוגיית דור 5:

"השימוש בטכנולוגיית דור 5 צפוי להביא להפחתת החשיפה לקרינה, כיוון שטכנולוגיה זו יעילה יותר מהדורות הקודמים בשימוש של הספקי השידור. בנוסף, כניסת טכנולוגיית דור 5 ופרישתה המלאה בעתיד תאפשר חשיפה שוויונית הרבה יותר לקרינה בשל הדרישה לפרישה צפופה יותר של מוקדי שידור. משרד התקשורת פועל בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה, הפועל בהתאם לעקרון הזהירות המונעת ובמטרה למזער ככל הניתן את חשיפת הציבור לקרינה. בהמשך לכך, אימץ המשרד להגנת הסביבה ספי חשיפה מחמירים יותר מאשר אלו המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי, וכן המשרד מבצע פיקוח שוטף על רמות החשיפה למקורות קרינה ושם לו ליעד לשמור על רמת עליה של פחת מ-10% לשנה ברמת הקרינה. במסגרת ההיערכות לפרישת דור 5 בוחנים המשרדים השונים את כלל ההשלכות ועוקבים כל העת אחר מחקרים רלוונטיים באר ובעולם וכן אחר הנחיות ארגון הבריאות העולמי בנושא זה".


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן