הכניסה לסגר משפיעה לא רק על הכלכלה, אלא גם על פנויים ופנויות שמנסים תחת המגבלות, למצוא אהבה. קשוח עד כמה שניתן, נראה שכבני אדם קשה לנו לוותר על האהבה, אפילו לא תחת תנאי סגר ומגבלות קורונה. מיכל יאסו ואוריה ברמן, המגיעות מתחום הטיפול והחינוך, מציפות בעיה שחולקים אותה רבים ומציעות מה בכל זאת ניתן לעשות כדי שהאהבה תפרח גם בימי הסגר

החוויה של חיים בסגר לחלקנו היא במקרה הטוב לא נוחה ובמקרה הרע היא ממש הרסנית. מטבענו אנו בני אדם, חיות חברתיות, חיות ושורדות בלהקות וגם – מחפשות אהבה.

אז כמה מכם מרגישים את הצורך להכיר אדם חדש, למצוא אהבה חדשה? חיפוש אהבה לא עוצר בזמן הקורונה, אנחנו כבר שבעה חודשים בתוך הקורונה, העולם עצר, ועימו עולם הדייטים מנסה לשרוד. תחושת אי הוודאות באוויר, ותהיה אצל פנויים ופנויות – ששואלים את עצמם, האם יש טעם בכלל לצאת ולהכיר? מחר יסגרו את המסעדות ובתי הקפה, ואסור יהיה לצאת מעבר ל1 ק"מ מהבית, דייט מסוכן משהו.

אבל אהבה וקשר זה דבר בסיסי, המספק תחושה של בטחון, יציבות, סיפוק, ורווחה נפשית ובריאות נפשית ועונה על הצורך גם באינטראקציה חברתית, קשה לנו כבני אדם לוותר על זה. בעצם, פנויים ופנויות יוצאים לחפש אהבה בעולם אחר, עולם שיש בו מגבלות ביציאה לסרטים, למסעדות, לפאבים, להופעות, שם ניתן לבלות בסביבה שהיא מרחב בטוח לדייט. במקום זאת, האפשרויות צומצמו, ובזמן של סגר זה נחשב לפעילות אסורה, ונותר הבית כמקום היחידי כמעט שניתן להכיר בו.

לרגע נסתכל דרך נקודת מבטן של נשים. לא נכליל, אבל נניח אישה שאינה מעוניינת שהדייט ייכנס לביתה בפגישה הראשונה, במה תבחר? האם תבחר בכלום, בלא לצאת, תוותר על הצורך באהבה, באינטימיות בתקופה שלא ברור מתי תסתיים, או אולי תצא לנקודה מבודדת בפארק או בחוף הים, ותוותר על תחושת הביטחון שלה?

יש שיגידו תפגשו בפארק. וואלה? באיזה פארק, בגינה ציבורית, בים? מה קורה כשהפארק לא בסביבה ואסור לצאת אליו? שוב אסור. והאם פארק זה מרחב בטוח ונינוח לדייט ראשון? במידה והפארק מבודד, חשוך וריק מאנשים, כאשר אין נגישות לשירותים או לאטרקציה כלשהי. אתם מבינים, מנקודת מבטם של גברים זה יכול להיות נוח ובטוח, אך האם כך בהכרח גם מנקודת מבטן של נשים, אשר גם כך מנסות לדאוג לעצמן בעולם שלא תמיד מחייך אליהן?

מה גם שמפגש בחברה של אנשים נוספים כמו במסעדה, הופעה וכדומה, יכול לספק מידע על האופן שבו הדייט מתנהל עם אנשים אחרים ומתמודד מול סיטואציות מגוונות ולא מתוכננות, ניתן להכיר יותר צדדים של אותו אדם ולספק יותר הבנה של מי האדם שיושב מולי, מה שלא יכול להתקיים במפגש אינטימי לבד בבית או בפארק. מפגש במקום שנועד לכך כמו מסעדות הופעות וכולי, מספק גם אטרקציה ששוברת את הקרח ונותנת מרחב.

יכול להיות שתגידו שזה מותרות. אך הצורך באהבה, במגע, באינטימיות הוא צורך בסיסי, המדע מציג את ההשפעה של אהבה רומנטית על חיינו, בין אם על מצב הרוח, על החיוניות והאנרגטיות שלנו. בעת מגע בין בני זוג מופרש הורמון הנקרא אוקסיטוצין לו יש תפקיד חברתי, בהפחתת תחושת הפחד והגברת האמון בין בני אדם. בשלב ההתאהבות מופרש דופמין, המייצר תחושת הנאה. לסגור את מי שמחפש זוגיות לבד בבית ללא אופציות לממש את הצרכים החשובים האלה, עלול לגרום לאווירה של בדידות, ניתוק ודיכאון. האם אנחנו באמת רוצים ורוצות לוותר על זה בתקופה שלא ברור מתי תסתיים?

אז מה עושים? נתייחס פה לפן של היכרות לקשר רומנטי בלבד. פותחים מסעדות ובתי קולנוע על החוף, בפארקים, במקומות פתוחים, בצורה שבטוחה לכולנו ובמרחק. לדוגמא, מציבים תאורה מתאימה בפארקים ושולחנות בר לשני יושבים במרחק, מציבים מסכים שניתן לראות בהם סרטים. ובעצם מייצרים תשתית ואופציות לאנשים שרוצים לצאת ולהכיר, גם בתקופה זו. התשובה למחלה וההדבקה – הממשלה צריכה לספק פתרונות באמצעות יצירת מדיניות שתאפשר גם שמירה על הבריאות וגם שמירה על הצורך בקרבה ואינטימיות.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן