יש לכם קשר זוגי רציני חדש? מתכננים נישואין? זה הזמן לחשוב על עתידכם! מה יקרה אם, חס וחלילה, תרצו להיפרד? האם תפסידו את רוב רכושכם? או חצי ממנו? ולמי תהיה שייכת, במקרה כזה, דירה שירשתם ממשפחתכם? התשובה לכל שאלות אלה היא אחת: חשוב לחתום על הסכם יחסי ממון (או הסכם זוגיות משותפת לידועים בציבור), ויפה שעה אחת קודם.

עו"ד רונן צ'יניאו, בעל ניסיון מצטבר של 22 שנים כעורך דין, בורר מגשר ונוטריון, מתמחה בעריכת הסכמי ממון והסכמים לחיים משותפים. עו"ד צ'יניאו חבר בוועדות ובפורומים של לשכת עורכי הדין לירושות וצוואות, למיסוי מקרקעין, ולמקרקעין ומוסמך מטעם האפוטרופוס הכללי להחתמה על ייפוי כוח מתמשך.

עו"ד צ'יניאו מסביר:

חוק יחסי ממון בין בני-זוג, תשל"ג -1973 מסדיר את היחסים הרכושיים שיחולו בין בני זוג במקרה של סיום הקשר בין מרצון (גירושין/פירוד) או חלילה כתוצאה ממוות. החוק חל על כל הזוגות שנישאו לאחר 01.01.74. עם פקיעת הנישואין זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל הנכסים, אשר בני הזוג צברו במהלך חייהם המשותפים, לרבות דירות, רכבים, חסכונות, ועוד.

הדרך היחידה להסדיר את חלוקת הרכוש באופן שונה מזה הקבוע בחוק, בעת סיום הקשר הזוגי, הינה לגבש הסכם יחסי ממון.

על פי החוק, הסכמי ממון חייבים להיעשות בכתב וחייבים לקבל אישור של בית משפט או של בית דין דתי (ליהודים – רבני). אם ההסכם נעשה על ידי בני זוג לפני הנישואין – ניתן לאשר אותו גם אצל נוטריון. ללא אישור כאמור, בית משפט עלול לקבוע כי אין לו תוקף משפטי, לא ניתן להסתמך עליו ולא ניתן לתבוע רכוש על פיו. על כן, מומלץ מאוד לערוך הסכם יחסי ממון, שבו יביעו בני הזוג את כוונותיהם לגביי האופן שבו יחולק רכושם, במקרה של פקיעת הקשר.

יתרונות הסכם ממון רבים: הבטחת הקשר הזוגי שלכם שלא מסיבות כלכליות; תיאום ציפיות; וודאות למקרה שהקשר יסתיים; מניעת סחטנות עתידית; מניעת חיכוכים ומחלוקות כלכליות; הגנה על ילדים מנישואין קודמים; ועוד.

עורך דין ונוטריון רונן צ'יניאו
עורך דין ונוטריון רונן צ'יניאו. צילום: מירב עוז

טיפים שחשוב לדעת:

  1. למרות אי הנעימות: אם אחד מהצדדים הינו בעל רכוש (בעיקר בפרק ב' לחייו), או בעל כושר השתכרות גבוה, חיוני לעשות הסכם ממון ולהסדיר ענייני חלוקת הרכוש, לפני הנישואין.
  2. מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום, שיערוך הסכם מאוזן, שיגן על האינטרסים של שני הצדדים מתוך הבנה והסכמה הדדית.
  3. על אף שהדבר רשום בחוק, מומלץ לכלול ולהחריג באופן מפורש מתנות, ירושות, אחריות לעסקים, חובות וכיו"ב.
  4. אישור הסכם יחסי ממון לאחר נישואין – הינו בסמכות בית משפט לענייני משפחה בלבד.
  5. הסכם בין בני זוג שאין בכוונתם להינשא (ידועים בציבור), או בני אותו מין, מומלץ לאשר אך ורק בבית המשפט לענייני משפחה.
  6. הסכם ממון אינו צוואה! חובה על כל אחד מבני הזוג לערוך צוואה, כך ש"סל הזכויות" בפקיעת הקשר במקרה של מוות, יגיע ליורשים שקבעת ולא בהכרח לבן/בת הזוג.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני.

עו"ד רונן צ'יניאו, משפטן בכיר, בורר מגשר ונוטריון, מתמחה בעריכת הסכמי ממון והסכמים לחיים משותפים. עו"ד צ'יניאו חבר בוועדות של לשכת עורכי הדין לירושות וצוואות, למיסוי  מקרקעין, חבר בפורום מקרקעין של הלשכה ומוסמך מטעם האפוטרופוס הכללי להחתמה על ייפוי כוח מתמשך.
לאתר הבית של עו"ד רונן צ'יניאו >>> לחץ כאן
וואטסאפ/נייד >>> 052-4334334
משרד >>> 09-9667222


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן