לקראת החזרה לשגרה יש שפע של היצע והמלצות רבות להתמודדות יעילה. שלל רגשות צפים ועולים, מבכי ולחץ ועד שמחה והתרגשות. החזרה לשגרה הבאה עלינו לטובה, מאפשרת לנו לחזור לפגוש אנשים, קרובי משפחה, מטופלים וחברים וכל המלצה, ברגע שהיא מתורגלת ומיושמת תביא לרוב להקלה והתמודדות יעילה.

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

לכלבים תקפיד קריטי ומכריע ברווחתינו הנפשית והפיזית. הם מקלים עלינו בהתמודדות עם קושי ומשבר. הם מסייעים לנו לעבור מכשולים ולהתמודד עם אתגרים. הם מרגישים אותנו, מתקשרים איתנו ומאפשרים לנו מנוחה ומרגוע גם בלי לאמר מילה. אין עבורם משמעות אם התנהגנו יפה אתמול או לפני דקה ובכלל. הם איתנו בקושי, בחולי וברגעי השמחה ומקבלים כל אדם באשר הוא.

הכלבים הינם נכס טיפולי רב עוצמה, הם מעוררים תמיד תגובה – שלילית או חיובית, איש אינו נשאר אדיש כלפיהם לטוב ולרע (עוד נגיע לזה). המפגש הטיפולי איתם מאפשר להיפגש ולהביע חלקים שונים ומגוונים מאישיותו של האדם.

אז קודם כל, מה זה טיפול ריגשי? טיפול ריגשי הינו טיפול והכרה ברגשות האדם, במצוקות, בקשיים ובהתנהגויות שמקשות על חייו וגורמות לו סבל ומצוקה.

האם כל כלב יכול להיות כלב טיפולי? איזה גזע מתאים? עבודה עם כלב טיפולי יכולה להיות עם כלב מכל גזע, גודל או מין. הדבר החשוב ביותר בבחירת כלב טיפולי הינו הטמפרמנט של הכלב שיתאים למטופל שמולו. חשוב שהכלב יסתדר ויאהב אנשים וחיות בכלל ולא יתנפל, יקפוץ או יתקוף נניח חתולים ברחוב. שיהיה קל ונוח לטייל איתו ללא משיכות. חשוב שהכלב לא יהיה רגיש לרעשים בסביבה או עירני ודרוך מידי לכל שינוי ותזוזה. חשוב שיהיה רגוע ונינוח ויאפשר לילד קירבה ומגע איתו.

הבחנה בין כלב תראפיה לכלב שירות:

cocktails 2022. פסטיבל הקוקטיילים. 17-18 באוגוסט. מרינה הרצליה 18:00-23:00

כלב תראפיה:

כלב חברותי ונינוח, עם רמת אנרגיה לא מאוד גבוהה, מסוגל לנוח ולהיות רגוע, נותן תמיכה, הכלה והמון אהבה למגוון אוכלוסיות בין אם בבתי חולים, בתי ספר ובאופן פרטני. יכול להיות מכל גזע ובכל גודל ובפרט שמיזגו יהיה מתאים ונוח לטיב העבודה. גורים אינם יכולים לשמש ככלבי תראפיה או שירות.

כלבי שירות:

כלב שירות אומן לתפקיד ספציפי עבור אדם עם מגבלה. הוא יכול להיות מכל גזע ובכל גודל. כלב שירות מאומן לפי צרכיו האישיים של אותו אדם שזקוק לו והוא צמוד אך ורק אליו. בשונה מכלב תראפיה, לרוב המקומות מותר להכנס עם כלב שירות (למשל כלבי נחייה). לכלב שירות אסור להפריע בתפקידו, להתקרב וללטף בעוד כלב תראפיה אפשרי יותר (כמובן לאחר ששואלים הבעלים).

מעט ממה שמאפשרת עבודה עם כלבים – רבות דובר על כך שהחוויה הרגשית במפגש עם כלבים תורמת ברבדים רבים למשל:

 • נתינה וקבלה של חום ואהבה ללא תנאי וללא שפיטה.
 • העלאת הביטחון והמסוגלות העצמית
 • תחושת נינוחות ורוגע
 • הפחתת לחץ וחרדה
 • שיפור בתקשורת מילולית
 • לימוד הצבת גבולות
 • התמודדות עם תיסכול וגמישות מחשבתית
 • פיתוח סבלנות ואמפתיה
 • הפחתת אלימות

טיפול עם כלבים מבוסס CBT  לילדים שאוהבים כלבים:

בשילוב עבודה עם כלבים מתאפשרת התמודדות פנימית ומתוך כך התמודדות עם העולם שבחוץ. דרך העבודה עם הכלבים אנו מכירים את מגוון הרגשות שלנו ולומדים לא לדחות רגשות אלא להביעם ולקבלם. בעזרת הכלבים הילדים מוצאים את הכוחות הפנימיים להתמודד גם שקשה. הימצאות עם כלב מאפשרת לנו להיות אנו עצמינו, ללא העמדת פנים ומסיכות שאנו לעיתים נאלצים לעטות על עצמינו בסביבתינו. כשאנו לא צריכים להיות על המשמר וההגנות מתרככות, אז אנו בעדינות נפתחים ויכולים לקבל אהבה, חיבה וחברות. בחברת הכלבים אין אגו ואג'נדה. הרגעים האלו לעיתים משני חיים, הרגעים הללו מציעים את האפשרות לראות דברים מזוית אחרת ולהיות אתה עצמך.

קשר תראפויטי נרקם בין ילדים לכלבים. הכלבים מציעים עזרה עצומה בכך שהם פשוט עצמם וחיים רוב הזמן את הרגע הנוכחי. הרבה פעמים זה מה שהאדם מחפש וזה מה שנרצה ללמד ולאפשר כבר מגיל צעיר לדעת להיות בחוויה, ברגע הנוכחי. כאשר הילד/ה נפגשים עם הכלב הם מקבלים מקום לשים את הראש, לקבל אהבה, נחמה, הכלה ומרגוע ושיח טבעי ביננו מתקיים  בצורה שאינה שיפוטית. הילדים מרגישים פחות לחץ מול הכלב, הם לא נמצאים בתפקיד מולו. מול הכלב אין עבר ואין עתיד. יש רק הווה. עבור ילדים שחווים את העולם כקשה, מאתגר ולא בטוח, הכלב הוא לעיתים המורה והמרפא היחיד שהם  מסוגלים בהתחלה להתחבר אליו ולבטוח בו.

טיפול מבוסס CBT  לילדים שמפחדים מכלבים / פוביה מכלבים

"ומה אם הילד שלי מפחד פחד נוראי מכלבים ואנחנו כבר לא יכולים לצאת מהבית"?? "הילד שלי רואה כלב ברחוב מרחוק ועובר לצד השני או בורח". "הילדה שלי לא יכולה ללכת לחברות שיש להן כלבים". "האם אפשר להתגבר על פחד מכלבים, כמה זמן זה יקח"?? כן! ניתן לטפל בפחד מכלבים ובכלל בכל פחד.

פחד הוא פחד לא משנה ממה: מכלבים, מגו'קים, ממבחנים, נהיגה או מעליות. פחד הוא רגש.

רגש טבעי. אי אפשר לא להרגיש פחד לפעמים, זה לא הגיוני לא לפחד אף פעם וגם לא נרצה שזה יקרה. הפחד שומר עלינו, למשל לפחד מכביש סואן ולשמור עלינו לא להידרס, הפחד שומר עלינו לא לגעת באש ולהשמר מכוויה כך שהפחד הוא גם רגש מאוד חשוב. הטיפול הוא בעוצמת הרגש, לדעת לווסת אותו כך שלא ישתלט לנו על החיים וימנע מאיתנו לעשות דברים שאנו אוהבים כמו ללכת לפארק או לחברים שמא נפגוש שם או בדרך כלבים.

במפגשים נקבל כלים להתמודדות עם פחד, נלמד טכניקות מעולם הCBT וACT  ונוסיף כלים לארגז הכלים שלנו כיצד להתמודד בחיינו עם עוצמת הפחד אבל לא נכחיד אותו לגמרי, אלא נדע לחיות איתו בשלום ללא פגיעה באיכות החיים שלנו ושל משפחתינו. נלמד לא להבהל מהפחד ולדעת להתמודד איתו כשהוא מגיע, להכיל אותו בלי לפגוע בעצמנו ובאחרים.

בתהליך הדרגתי של בניית אמון, המטופל מוצא מקום בטוח לבטא עצמו ולמצא את הכוחות שלו להתמודד עם הקשיים, הפחדים והחרדה. ההתמודדות נעשית יחד, בשיתוף פעולה, צעד אחר צעד בעבודה משותפת והדרגתית.

למי מתאים טיפול רגשי עם כלבים מבוסס CBT :

 • ילדים עם קושי בוויסות הריגשי.
 • ילדים שחווים חרדות ולחצים בחוויות היומיום שלהם מה שגורם להם הימנעויות רבות ופגיעה באיכות חייהם.
 • ילדים עם פוביה מכלבים.
 • ילדים שמתמודדים עם תסכול, חוסר אמונה בעצמם, פרפקציוניזם, קשיים חברתיים.
 • ילדים שיטיב עימם ללמוד כיצד לצאת מקיבעון מחשבתי לגמישות מחשבתית.
איילת ליטן
איילת ליטן. טיפול באמצעות כלבים

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן