תחרות בין אחים ובעיקר אצל אלו העוסקים בספורט, פעמים רבות, מעוררת קנאה ויש לה השפעה רבה על ההתנהלות, הקשר והיחס בתוך המשפחה וכן על הביטחון העצמי והחוסן המנטלי של הספורטאים הצעירים.

לנדוור. סניף רמת השרון מתחדש ואתם נהנים מהטבה מיוחדת! ספרו לי עוד>>

אני לא יכול לשכוח איך בכל פעם שאחי ז"ל (שהיה צעיר ממני) עמד להפסיד היה הופך ומעיף באוויר לוחות דמקה ושש בש, היה "מפוצץ" משחקי פינג פונג ואיך משחקים של אחד על אחד בכדורסל וכדורגל היו הופכים מהר מאוד לוויכוחים, צעקות, ריבים ולעתים מגיעים אפילו… למכות.

ברור שאהבנו ופרגנו אחד לשני אך בשל התחרותיות הרבה והרצון להוכיח, הוא לא ידע ולא הסכים לקבל הפסדים וכששני אנשים תחרותיים מתחרים. התחרותיות רק מתעצמת ותחושת התסכול של האח הצעיר יותר (או זה שמפסיד בד"כ) רק גוברת.

תחרות ויריבות בין אחים (ואחיות) היא טבעית ומוכרת לאורך ההיסטוריה החל מקין והבל, יעקוב ועשיו ומלאה בדוגמאות של אחים ספורטאים כגון ונוס וסרינה וויליאמס, פרנק ורונאלד דה בור, פאו ומרק גאסול, סטף וסת' קארי, גדי ואלון ברומר, עודד וגדי מכנס, האחים למשפחת בוזגלו ועוד רבים וטובים אחרים.

במהלך עבודתי ליוויתי ספורטאים שהתחרותיות בין האחים והצורך להוכיח לאחיהם, להוריהם ולסביבה הפכה למשקולת כבדה על כתפיהם וגרמה ללחץ שהשפיע על הביטחון העצמי, החוסן המנטלי וכמובן על רמת הביצוע. תופעה זו אופיינית ועוצמתית מאוד בעיקר כששני אחים עוסקים באותו ענף ספורט.

תסכול וקנאה נוצרים כשאח אחד (לרוב הצעיר יותר) רוצה להצליח לפחות כמו אחיו או כשמרגיש לחץ וצורך להוכיח להוריו ולסביבה שהוא טוב לא פחות בכדי "לבסס את מעמדו במשפחה", לזכות בתשומת לב, אהבה או להרגיש כי אינו מאכזב.

מתחברים. קבוצות קיץ לכישורים חברתיים במרכז מתחברים. לפרטים נוספים: 077-2070028

תחרותיות ויריבות בין אחים חשובה טובה ובריאה כשהיא חיובית ומקדמת ולא מלווה בכעס ואלימות והיא חלק מתהליך למידה של ילדים הבנוי בין היתר מצפייה, למידה וחיקוי התנהגויות הסביבה ובמיוחד של דמויות משמעותיות כמו הורים ואחים גדולים.

למשל כשהאח המבוגר/טוב יותר מדריך עוזר "מושך ומקדם" את האח השני כשהם מתאמנים ומשחקים יחד בבית / במגרש, שהאח הבוגר/מנוסה יותר משתף מניסיונו ומייעץ לאחיו. אחים להם קשר טוב מחזקים את הביטחון העצמי אחד של השני, הם בעלי מוטיבציה רבה, לומדים טוב יותר להתמודד עם קונפליקטים, מתמודדים טוב יותר עם הפסדים אכזבות ותסכול, ובעלי יכולת טובה יותר לשתף פעולה עם אחרים.

הורים יקרים, הנה 10 טיפים שיעזרו לכם לעודד תחרות בריאה, פירגון, תמיכה וצמצמו קנאה בין האחים:

  1. המשפחה לפני ומעל הכל! המשפחה היא יחידה אחת בה לכול ילד מקום משלו אך כול הילדים שווים. הדגישו את חשיבות הקשר בין אחים – אותנו למשל חינכה אמא שלי ש"חברים באים, חברים הולכים וחברים יתחלפו במהלך החיים, אך אחים הם לתמיד!".

 

  1. תחרותיות בין האחים צריכה להתקיים רק על המגרש/במשחק/תחרות ונגמרת כשהמשחק נגמר אחר כך חוזרים להיות אחים ומשפחה. אחרי משחק/תחרות יש לאפשר לכל אחד לקחת את הזמן הנחוץ לו להירגע.

 

  1. כל ילד הוא שונה ומיוחד (גם לתאומים זהים יש אופי והתנהגות שונה) אפשרו לכל ילד לעסוק במה שהוא הכי אוהב ובמיוחד במה שקשור לספורט. תמכו ועודדו כל ילד על הישגיו בהתאם ליכולותיו שלו וללא השוואות לאחרים.

 

  1. לעולם אין להשוות בין אחים "אחיך מצליח לקלוע יותר", "אחיך הגדול אחלה שחקן". עצם השוואה יוצרת מחשבה של "אני פחות מוצלח" מגבירה תסכול ומורידה את הביטחון העצמי.

 

  1. אין "לקדש" ניצחונות! למדו את הילדים שהמטרה היא הדרך! עודדו מוטיבציה, מאמץ ושיתוף פעולה ולמדו כי הדבר החשוב ביותר זה לתת את המקסימום שלהם בכל דבר.

 

  1. אל תקדישו זמן רב יותר ותתמקדו בילד שמצליח יותר. הקדישו זמן ויחס שווה לכל אחד מהספורטאים שלכם.

 

  1. הקפידו ככל האפשר כי למשחקים/תחרויות יגיעו גם יתר האחים לצפות לעודד ולהפגין תמיכה.

 

  1. במידה ואחים עוסקים באותו ענף ספורט עודדו והמליצו כי כל אחד ישחק בתפקיד שונה.

 

  1. הקפידו על התנהגות זהה אחרי משחק של כל אחד מהילדים, הקפידו על התנהלות שווה אחרי ניצחונות והפסדים (לשמוח או "לקדוח").

 

  1. הורים ובמיוחד אבות שימו לב – במשפחות בהם יש גם בנות העוסקות בספורט הקדישו אותה התייחסות, רצינות, תשומת לב, ועידוד לעיסוק של הבנות בספורט כמו זו שאתם מקדישים (או הייתם מקדישים) לבנים.

והכי חשוב: אמרו לכל אחד מהילדים שאתם נהנים ואוהבים לראות אותו משחק!


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן