הספר "סביבונים" (הוצאת מטאור), שעלילתו מתרחשת במהלך שמונת ימי חג החנוכה, נפתח עם גילוי גופותיהם של נערה ונער באולם הספורט של תיכון בהרצליה, ושואב את הקוראים אל מאחורי הקלעים של חקירת הרצח הכפול. הסופר יניב ברמן (43), תושב הרצליה, נשוי ואב לשתיים, בעל תואר ראשון ושני בקולנוע מאוניברסיטת ת"א. מזה שנים עובד כבמאי ומפיק סרטים. בראיון ל"שרון און ליין" מספר כיצד התגלגל לכדי כתיבת הספר:

"מאז ומתמיד רציתי לכתוב ספרים, אבל מרגע שהתחלתי לעשות סרטים החלפתי את כתיבת הפרוזה בכתיבת תסריטים. תסריטים זה עסק לא פשוט בכלל, ואפילו מתסכל. תסריט שלא מקבל תקציב נקבר במגירה לנצח. אף אחד לא יקרא אותו יותר. כאשר החלטתי לשבת ולכתוב ספר הרגשתי משוחרר. לעומת הכתיבה הטכנית והמאוד עניינית של תסריט, בספר אפשר להיכנס לרבדים עמוקים יותר. וכמובן, לא צריך תקציב, שחקנים ואנשי צוות".

מה הביא אותך לכתוב את הספר הנוכחי?

"את "סביבונים" התחלתי לפתח כסדרה לטלוויזיה כבר לפני 5 שנים, ועם הזמן הרגשתי שיהיה נכון יותר לכתוב אותו כספר. עניין אותי לחקור לעומק את הקושי להגיע לאמת בסיפור כל כך מורכב. האמת היא דבר חמקמק – מה באמת קרה? מי מספק את התיאור המדויק? מי משקר ולמה? מה לא מספרים לנו? זה מוכר לכולנו היטב גם מהפוליטיקה, ואפילו מהחיים האישיים. מה קרה לילד בגן? מי לקח לי את האוכל מהמקרר בעבודה? מי שרט לי את האוטו? לאחר שאירוע מתרחש כולנו הופכים לבלשים, אוספים את העדויות, בצירוף התפיסות המוקדמות שיש לנו לגבי המעורבים בפרשה, ומגלים שמאוד קשה לחלץ מסקנות לגבי מה שבאמת קרה".

גבר מסביר לילד קטן

יניב ברמן (משמאל) עם השחקן עמית הכטר. צילום: שמרית נומדר

יניב ממשיך: "במהלך השנים, עבודתי בתחום הסרטים הביאה אותי להכיר מקרוב את מורכבות העבודה של בלשי המשטרה. הבנתי שבסיפור של פרשת רצח מורכבת, המעסיקה מדינת שלמה, הקושי להגיע לאמת מתעצם פי כמה וכמה. המשטרה צריכה לנהל חקירה אבל מונעת מאינספור לחצים מאחורי הקלעים. התקשורת שמתערבת ומחפשת מה מזין את הקוראים ויביא ליותר רייטינג, ולא בהכרח מה האמת. אנשי בית הספר והעירייה שמחפשים לנקות ולהרחיק את עצמם מהפרשה, וכמובן הפוליטיקאים שלוחצים, לפעמים בכיוונים מנוגדים, רק כדי לצבור הון פוליטי. בסופו של דבר הכל מונע מאינטרסים אישיים. האמת לפעמים רק מפריעה לאנשים המעורבים, שמעדיפים לספר את הסיפור על-פי דרכם. מהבחינה הזו, "סביבונים" פורס יריעה רחבה מאוד של דמויות ואירועים, שכמו בפאזל מתחברים בסופו של דבר זה לזה.

ספר לנו על הספר ולמי הוא מיועד?

הספר מיועד לכל אדם בוגר שאוהב לקרוא ספרים, מגיל 16 ומעלה. הספר הוא מז'אנר ספרי המתח, אך מעבר לחקירת הרצח הוא עוסק בפסיכולוגיה האישית והחברתית שלנו כאן בישראל ומהווה תמונת מראה למציאות המאתגרת שבה אנחנו חיים. עלילת הספר מתרחשת בהרצליה, עיר מגוריי. אני חושב שיש אופי מיוחד לעיר כמו הרצליה, אחת מערי הלווין של תל אביב, ורציתי שהוא יבוא לכדי ביטוי בסיפור".

מה המסר שרצית להעביר בכתיבת הספר?

"קודם כל רציתי להעביר את הקורא חוויה. העלילה הולכת ונרקמת דרך נקודות המבט של דמויות שונות המעורבות בפרשה, ומספקת הצצה אינטימית אל מאחורי הקלעים של חקירת משטרה וכניסה לתוך הפסיכולוגיה של האנשים המעורבים. הספר אינו דף מסרים של האג'נדות שלי. הוא אינו פוליטי, אלא מתאר מציאות חברתית".

האם בכוונתך להוציא ספרים נוספים ואם כן על מה?

"תהליך הכתיבה וההוצאה לאור היו מדהימים בעיניי. גיליתי כמה אני אוהב לכתוב פרוזה ושמחתי למצוא הוצאת ספרים חמה ומכילה כמו "מטאור". בתקופה הבלתי אפשרית של מגיפת הקורונה, בה רוב הוצאות הספרים סגרו את שעריהן, ב"מטאור" פתחו לי את הדלת וזה ממש לא מובן מאליו. "סביבונים" פתח לי את עולם כתיבת הספרים ואני לא מתכוון להפסיק. עולם התוכן שממנו אני מגיע מאוד מגוון, ולכן אני מתכוון לכתוב גם בז'אנרים אחרים. בסופו של דבר, כמו בעשיית סרטים, ספרים הם עוד דרך לספר סיפורים. וכאלו לא חסר לי".

תקציר הספר

עלילת הספר סביבונים


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן