במאי 2020, בשיא הקורונה, שוק הנדל"ן פרץ. החלו ביקושים רבים לרכישת נכסים וההיצע היה נמוך. לאט לאט זיהו המוכרים את הפוטנציאל וכמות הנכסים שיצאו למכירה לשוק היה גבוה מהרגיל. הענף פרח והמכירות היו מהירות מאוד ולרוב במחיר מעל השוק. מחירי הדירות עלו מעל 5.6% ובאזורים מסוימים הגיעו אף ל-10%. בבתים צמודי הקרקע יש עליות גם של עשרות אחוזים. הסיבה לעליית המחירים נעוצה בהתאוששות הביקושים למגורים על רקע מחסור חמור בהיצע הדירות לצד ההתרחבות הדמוגרפית של האוכלוסייה בישראל.

טלי למדן יועצת נדל"ן

מדוע ההיצע נמוך ? יש לכך מספר סיבות: משקיעים חדשים ורבים הגיעו לשוק. הם הגיעו עם כוח וכסף רב. אין להם אלטרנטיבה אחרת מלבד נדל"ן. בנוסף הופחת מס הרכישה למשקיעים. מי שמשך את כספי קרנות ההשתלמות וכספי שוק ההון בשיא משבר הקורונה לא יחזור למרות המגמה החיובית שחזרה. הריביות בשוק הדיור אפסיות.

בנוסף, היו התחלות בניה מעטות וכמות משקי הבית שהתווספה בשנים 2017-2019 כבר אז הייתה הרבה יותר גדולה מכמות הדירות שהחלו להיבנות. דרך אגב, קצב המכירות המסחרר נרשם גם בארה״ב ובאירופה גם שם עלו מחירי הבתים ב-5% בממוצע. גם שם המכירות מיידיות ויש מחסור בהיצע.

מה הפתרון ?

במצגת חוק ההסדרים שפרסם משרד האוצר, הופיע נתון קשה במיוחד: הזמן שלוקח להוציא אישור בנייה בישראל ארוך במיוחד: בעוד במדינות ה-OECD לוקח כ-5 חודשים להוציא היתר בנייה למגורים, בישראל הממוצע עומד על כשנתיים – יותר מפי 4 מממוצע המדינות המפותחות.

טלי למדן יועצת נדל"ן

המדינה צריכה לשחרר את צווארי הבקבוק המעכבים את הגדלת הבנייה בישראל, בין אם ברישוי, בתכנון, בשיווקי הקרקעות וכדומה. כל עוד לא נגדיל את ההיצע משמעותית, גם אם ניתקל במצבים כלכליים מאתגרים כמו השנה שעברה, שוק הדיור לא יהיה זה שיגיב באופן שלילי, כלומר המחירים ימשיכו לעלות.

רוצים לשמוע עוד?

פנו אליי – טלי למדן 054-2221804


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן