באמצע העשור החמישי לחייה הגשימה ענת רז לוגשי חלום ישן ואיחדה לעסק אחד את שתי אהבותיה הגדולות: משפחתה והנדל"ן. ענת מספרת על הדרך הארוכה שעשתה מצעירותה בלוס אנג'לס בתחום הנדל"ן עד חזרתה לארץ והקמת העסק המצליח בו עובדים שלושת ילדיה. ראיון בניחוח נדל"ני משפחתי

שרון יונתן

בגיל 61 ענת רז לוגשי מרגישה מלאת סיפוק. איך אפשר שלא, כאשר בעסק המצליח שלה לתיווך נדל"ן שותפים שלושה ילדיה: בן (37), דני (33) וליטל (31). החלום שכל משפחתה תעבוד יחד התגשם. רז נדל"ן הינו משרד התיווך הראשון והיחיד בהרצליה שמורכב כולו ממשפחה שלמה וכיום, על פי מדד המתווכים של אתר מדלן, הם נבחרו לאחד מעשרת המשרדים המובילים והמומלצים בהרצליה, וענת בטופ 3 מתוך עשרת המתווכים המומלצים בהרצליה. כל זה לא קרה ביום אחד ובשביל להבין מהיכן זה הגיע צריך ללכת קצת לאחור.

ענת, תושבת הרצליה הצעירה, נמצאת בזוגיות אוהבת ארוכת שנים עם גבר הצעיר ממה ב -13 שנים ויש לה שישה נכדים. כפי שתבינו עוד מעט, ענת עברה מסלול חיים מורכב ומלא, כאשר כבר בגיל 19 עזבה את הארץ לארצות הברית לאחר שהתחתנה. שם הכירה לראשונה את עולם התיווך וצברה את הניסיון הראשון שלה בתחום. "נכנסתי בגיל צעיר לעבוד בבורסת יהלומים במשרד גדול בלוס אנג'לס, שם חוויתי עולם של מקצוענים והייתי שותפה לשיחות מקח וממכר על מסחר ביהלומים ובנדל"ן ", מספרת ענת ל"שרון און ליין" ומציינת כי למדה מהאדם הטוב ביותר שממנו רכשה את הבסיס להצלחה מקצועית, "עד היום הוא מהווה עבורי מושא להערצה ומודה לו על החוויה הלימודית שרכשתי אצלו. התחברתי יותר לשיחות נדל"ן לכן החלטתי ללמוד את התחום, ניגשתי למבחנים ועברתי אותם בהצלחה". כבר לאחר 3 שנים בהם עבדה בוואלי בלוס אנג'לס, הפכה שם להיות לסוכנת מובילה ומצליחה ונכנסה לתוך מעגל ה- "EXCLUSIVE CLUB" מתוך אלפי מתווכים בלוס אנגל'ס ובין המעטים הישראלים בוואלי. "לקוחות ישראלים הכירו אותי ככזו שנותנת הרגשה של בית, משפחתיות, חמימות, הגינות ותחושת ביטחון".

במשך 18 שנים עבדה ענת בלוס אנג'לס כיועצת נדל"ן מובילה, מה ששינה את חייה וחיי משפחתה הייתה רעידת האדמה בשנת 1994. "אני, ומי שהיה אז בעלי, החלטנו שזה יותר מדי מסוכן עבור המשפחה והחלטנו לחזור עם שלושת הילדים לארץ. אהבתי מאוד את לוס אנג'לס, את ההצלחה והשם שהלך לפניי אבל קיבלנו החלטה שמסוכן להישאר שם בגלל העובדה שברעידת האדמה ארון נפל לכיוון בני שרק ברגע האחרון זז וניצל, גם בעקבות משפחה דואגת שרצתה שנחזור".

ענת רז - משרד תיווך רז נדל"ן
ענת רז לוגשי – מארצות הברית להרצליה הצעירה

כאשר חזרה לארץ השתכנה המשפחה בהרצליה ולענת היה ברור כי היא ממשיכה עם תחום הנדל"ן אותו היא כה אוהבת, אבל ההתחלה הייתה קשה ממה שציפתה: "ההערכה והבנת התועלת במתווך בארה"ב הרבה יותר גדולה ומשמעותית מבישראל, ולאחר חוויה מקצועית לא נעימה שגרמה לי לחשוב שאולי לא אסתדר בארץ בתחום, פניתי לדרך אחרת בתחום המכירות. הייתי גם יחצנ"ית אירועים ומסיבות מוכרת כ"ענת קוצים", חיברתי זוגות ועשיתי שידוכים שעד היום מברכים אותי עליהם. אך הגעגועים לנדל"ן שהיה אהבתי הגדולה, התחככות בנכסים ובאנשים והתקשורת הזו בערה בעצמותיי והייתי חייבת לחזור לזה".

פתיחת משרד עצמאי ומשפחתי

כשחזרה לתיווך זה היה כסוכנת במשרד בהרצליה בו במהרה קיבלה קידום לתפקיד ניהולי. "אחרי 11 שנים שהשקעתי במשרד, החלטתי לפתוח משרד עצמאי משפחתי כאשר המוטו שלי היה להכניס לעסק רק את ילדיי שגדלו סביב עולם הנדל"ן דרך הקשבה לשיחות נדל"ן שהיוו חלק משמעותי מחיי. זה מה שתמיד חלמתי עליו, עסק נדל"ן שמבוסס כולו על משפחה. הוצאתי את הילדים שלי מהעבודות הקודמות שלהם והכנסתי אותם איתי לעסק. בן ודני הם בעלי רישיון נדל"ן ומשמשים כסוכנים בכירים וליטל היא מנהלת השיווק של המשרד. אהבת המקצוע נכנסה בהם וביחד הפכנו למשרד משפחתי מוביל בתחום הנדל"ן בהרצליה ב-7 שנים האחרונות.

ענת, שאלה בלתי נמנעת. מהם היתרונות והחסרונות בהפעלת עסק משפחתי?

"אני חונכתי וגדלתי על המושג ביחד. לאחים שלי היה עסק לתיירות וכשחזרתי ארצה, למרות הרצון להתחבר, בחרתי שלא לעבוד איתם ובמקום להתמקצע בנדל"ן. אני לא רואה חסרונות בעבודה כמשפחה אלא רק יתרונות. תמיד יש גיבוי של מישהו אחר שאכפת לו, כך שלא יכול לקרות מצב כשלקוח רוצה לראות נכס ולא נאפשר לו זאת. אני לא אומרת שאין חילוקי דעות אבל אנו לומדים מזה ומתפתחים. אני מאמינה שכאשר אדם מוכר או קונה את בית המשפחה שלו, הוא צריך משפחה שתלווה אותו ותעמוד לצידו".

מעבר למשפחתיות, מהו הייחוד שלכם?

"אני לא מיועצי הנדל"ן שעומדים בתור מאחורי דלת המוכרים כשיוצא נכס באופן פרטי ביד 2 ומבקשת בלעדיות. אני פועלת בעיקר בשיטת "חבר מביא חבר". 90% מלקוחותינו הם על בסיס המלצות והפניות, לאחר היכרות מקצועית איתנו כשהם מרוצים, לקוחותינו הם שמפנים אלינו את מכריהם והם אלה שמעידים עליי שיש תמיד עם מי להתייעץ ולסמוך. אני מתאימה את הבית לצרכי הלקוח ודרכי היא להיות הגונה, ישרה, תוך בקיאות בעיר הרצליה. חשובה לנו מאוד הזמינות והשקיפות. לקוחות מעידים שאני מלווה אותם בחום, במרץ, בחיוך ובאנרגיה חסרת מעצורים שמאפיינת אותי. לקוחותיי הופכים לבני משפחה ואני מאוד ממוקדת בצרכים שלהם. ניסיון ארוך השנים והידע המקצועי שנרכש במהלך 39 השנים מאפשר לי לערוך הערכות נכונה ולכן גם מאפשר להעניק ייעוץ מדויק ללקוחות רבים ועושה את המכירה או החיפוש דרכינו ליעיל יותר. במשך השנים השתתפתי באינספור קורסים וסדנאות הקשורים למקצוע ועקב אהבתי לאנשים ותקשורת בין אישית הוצאתי תעודות במכללות שונות: לימודי נומרולוגיה במכללת פרסונה, לימודי תקשורת לא מילולית שפת גוף ותווי פנים במכללת סמלים וסיימתי 4 קורסים מתקדמים בגרפולוגיה פסיכולוגית. חשוב לי להמשיך לתת את השירות הנכון ללקוחות שלי ושידעו איפה לקבל חוות דעת מקצועית ואמינה. המומחיות וההתמקדות שלי בעיקר היא בעיקר בהרצליה ובפרט בהרצליה צעירה, שבה אני מתגוררת".

איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל"ן?

"הקורונה עשתה בעיקר מלחמה פסיכולוגית יותר מהכל.  אחרי הסגר הראשון, רוב הלקוחות שלנו חיפשו להשתדרג מדירות לבתים עם גינה או מדירות קטנות למרווחת יותר, היות ושהו בבית הרבה זמן בו הרגישו חנוקים וצפופים. בזמן הסגר עדיין סגרנו את רוב העסקאות הפתוחות שהיו לנו למעט 2-3 עסקאות שהקונים פוטרו ויצאו לחל"ת או פחדו מההמשך הלא נודע. השאר נחתם והיום הם מאושרים על הצעד. אחרי הסגר הייתה עבודה חזקה מאד ולא נחנו לרגע. מה שקורה עכשיו, לאחר הסגר השני, שונה קצת, נראה שכולנו הפנמנו שגברת קורונה נשארת איתנו ועושה נזקים בכל תחום אפשרי, גורמת לחוסר ביטחון עצמי מאחר שגם אנשים שעבדו במשרות שחזרו אליהם לאחר הסגר הראשון פוטרו בסגר השני. הרצליה מבוקשת מאד ואנחנו עדיין מגייסים נכסים למכירה ועדיין יש הרבה קונים רציניים לקנייה כך שיש עבודה אבל הצעות המחיר שמגישים הקונים היום יותר נמוכות מבעבר וניהול משא ומתן ארוך יותר. מה שנקרא, לוקחים את הזמן. אך עם זאת יש לא מעט עסקאות שנסגרות לשביעות רצון שני הצדדים".

משרד תיווך רז נדל"ן
משרד התיווך רז נדל"ן ברחוב סוקולוב – עסק משפחתי מוביל בהרצליה

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן