במרכז הרצליה פועל מזה כשנתיים מרכז לכישורים חברתיים בשם "מתחברים". נפגשתי עם ליאת קרן, מייסדת ומנהלת המרכז, ואשרת רומנו, רכזת המרכז, כדי לשמוע כיצד המרכז עוזר לילדים ובני נוער, לפתח כישורים חברתיים ולהתגבר על קשיים ופחדים, במה בולטת ייחודיותו ומהו סוד הצלחתו

 שרון יונתן

בתמונה: ליאת קרן (משמאל) ואשרת רומנו

 נעימות ורוגע, זה מה שחשתי כאשר נכנסתי בשבוע שעבר למרכז "מתחברים", הנמצא ברחוב בן גוריון במרכז הרצליה. מדובר במרכז לטיפול רגשי לילדים ונוער המתמקד בפיתוח כישורים חברתיים, הפחתת חרדות, והעלאת הביטחון העצמי, כאשר הטיפולים הם אישיים ובקבוצות קטנות.

את המקום פתחה לפני כשנתיים ליאת קרן, תושבת הרצליה, מייסדת ומנהלת המרכז, מטפלת משפחתית מוסמכת, המתמחה בעבודה עם ילדים ונוער בתחומי החרדות והכישורים החברתיים מזה 12 שנים.

ליאת משחזרת: "בספטמבר 2017 הוצאתי ספר ילדים שנקרא "תפוח המשאלות", אותו איירה רותי קינן, חברת ילדות שלי, עוד מהתקופה שלמדנו ביחד בבית ספר ברנדייס. הספר מלמד ילדים צעירים כיצד הם יכולים להגשים את משאלותיהם וזכה בתו תוכן של מכון אדלר. הספר התממש ויצא לאור בדיוק בדרך בה הוא מלמד: דרך שיתוף ועשיה למען המטרה. ברגע שיצא והבנתי איך מגשימים משאלות הסכר נפרץ והמשכתי להגשים עוד – פיתוח משחקים משפחתיים לבניית בטחון עצמי והתמודדות עם רגשות והשיא – מימוש המשאלה שליוותה אותי שנים – הקמת מרכז ״מתחברים״ לכישורים חברתיים".

ליאת קרן מרכז מתחברים הרצליה
ליאת קרן. מייסדת ומנהלת המרכז

לפני כשנה חברה אליה אשרת רומנו, גם היא תושבת הרצליה, למרות שהשתיים הכירו דווקא בקליפורניה, שם למדה ליאת תואר שני בפסיכולוגיה והשלימה התמחות של 6 שנים. ״אחרי כעשור החיים הפגישו אותנו שוב בהרצליה והחיבור היה מיידי״, מוסיפה ליאת. אשרת גוייסה לתפקיד רכזת המרכז והיא אחראית על כל הצד הלוגיסטי והארגוני וביחד הן מנהלות את המרכז, שנותן מענה למשפחות עם ילדים ובני נוער שחווים קשיים בתחומים של כישורים חברתיים וחרדות. 

המקום מרווח ומעניק תחושה של בית חם. בכניסה פינת ישיבה וקפה להורים, ובהמשך שני חדרי סטודיו, האחד לטיפול בתנועה וקבוצות והשני לטיפול באומנות ולקבוצות, כאשר ביניהם קיר אקוסטי שניתן להזיז ולקבל חדר הרצאות שמכיל עד 40 איש, בימים נטולי קורונה. בחלקו השני של המרכז: שני חדרים לטיפול פרטני לבוגרים ולפגישות עם הורים, וחדר נוסף, גדול ומרשים לטיפול בילדים ובו מגוון משחקים, בית בובות, ארגז חול עם מדפי מיניאטורות לטיפול בחול, שולחן לאמנות ויצירה, ספרייה עשירה עם ספרי ילדים ושתי חתולות חברותיות המתגוררות במקום ומשמשות לטיפול באמצעות בעלי חיים. בחלק החיצוני מרפסת יפה ופורחת, עם שולחנות וכיסאות, המשקיפה על רחוב בן גוריון וצומת הרב קוק-בן גוריון/

ליאת מספרת על הרעיון מאחורי הקמת המרכז: "המטרה היא לתת מענה מקיף לכל משפחה שמגיעה, בהתאמה אישית לצורך. במרכז עובדים כיום 12 אנשי צוות שנבחרו בקפידה רבה. יש לנו פסיכולוגית, עובדים סוציאליים ופסיכותרפיסטים המטפלים באמצעות אמנות, תנועה, דרמה-תרפיה, CBT, טיפול בחול, טיפול במשחק, וטיפול באמצעות בעלי חיים. לאחר שיחה מעמיקה להבנת הצורך של כל משפחה, אנחנו נותנים את המענה הטיפולי המתאים, בין אם בטיפול פרטני, דיאדי (הורה עם ילד), או קבוצות לכישורים חברתיים ותמיד בשילוב הדרכת הורים. אתר האינטרנט שלנו מציג תמונה ברורה ובשקיפות מלאה על שיטות הטיפול ועל המטפלים, כולל התעודות. חשוב לנו שידעו ש״מתחברים״ זה מרכז שאפשר להפנות אליו ולהיות רגועים שימצא בו הטיפול המתאים".

ליאת, ספרי לנו למי מיועד המרכז.

"למרכז מגיעים ילדים מגיל 3 ועד נוער ובוגרים, בשל קשיים אישיים, רגשיים או חברתיים. למשל ילד שהוא מאוד ביישן, או הפוך, שהוא שתלטן, ילדים עם קושי בויסות רגשי, אימפולסיביים, ילדים עם הפרעות קשב, עם חרדות, עם ביטחון עצמי ירוד ועוד. הדבר שהכי חשוב לנו הוא להתאים לכל ילד וילדה את המטפל וסוג הטיפול המתאימים להם ביותר כדי שיהיה חיבור טוב שיאפשר את העבודה ומתן כלים שיעזרו בהתמודדות עם הקושי בטווח זמן קצר יחסית. לשם כך אנו מקיימים פגישה ראשונית בנוכחות שני ההורים כדי לקבל תמונה מלאה, עד כמה שניתן, על הילד, על הקושי אותו הוא חווה, ולהבין מה יתן לו את המענה להתמודדות עם הקושי הזה, טיפול פרטני או קבוצתי, ואם פרטני איזה סוג טיפול ומי המטפל שיתאים עבורו ביותר. זו המומחיות שלנו ומנסיוננו ניתן לראות שינוי משמעותי תוך כחודשיים".

אשרת מוסיפה: "אחרי תהליך כזה המטופלים יוצאים עם הכלים הטובים ביותר להתנהלות מיטבית והתמודדות בחברה – כשהם יודעים מה עוזר להם זו כבר למידה לחיים".

איך ההורים בכל התהליך הזה?

ליאת: "המטפל בונה מערך פגישות הורים המותאם למשפחה איתה הוא עובד. זה משתנה ממשפחה למשפחה בהתאם לסיבה שהביאה אותם ולצורך שלהם ושל הילד. גם כשמדובר בהורים גרושים, כשמבינים את הצורך לטובת הילד, ברוב המקרים יש שיתוף פעולה של ההורים. מעורבות ההורים מתחילה למעשה כבר בפגישה הראשונה, בתיאור הרקע, כל אחד מנקודת מבטו. בתום הפגישה, כשאנחנו ממליצים על הטיפול המתאים, אנו מנחים את ההורים איך להציג זאת לילד כדי שתהיה לו מוטיבציה לבוא וליצור שינוי".

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

עד כמה תקופת הקורונה השפיעה?

"בהרבה מקרים היא השפיעה מאוד בהבנת הצורך בטיפול. השהייה המשותפת עם הילדים בבית חידדה דברים והורים רבים פונים להתייעצות ולהתערבות מקצועית".

בגלל המצב הכלכלי, משפחות חוסכות על טיפולים במרכז?

"מצד אחד, נכון שאנחנו מרכז פרטי וזה עלול להיות קצת יותר יקר. מצד שני, אנחנו נותנים פתרון מקצועי ממוקד והטבה משמעותית תוך זמן קצר יחסית, כך שהרבה פעמים זה יוצא בסופו של דבר חסכוני".

אשרת: "ביטוחים פרטיים הרבה פעמים מכסים טיפולים. צריך לברר אם יש מענה בביטוח לטיפול רגשי לילדים. אני עוזרת עם זה למי שצריך. בכל מקרה, גם אם אין, כמו שליאת אמרה מדובר בהתגייסות לזמן קצר וזה שווה את המאמץ. אני רואה איך הילדים מגיעים ואיך הם יוצא מכאן בסיום הטיפול. בהתחלה הם לא רוצים להיפרד מההורים, מתביישים או חוששים ובהמשך תופסים בטחון, נכנסים לבד, אפשר ממש לראות מהצד את השינוי שהם עושים גם באיך שהם עומדים ואיך שהם מדברים".

ליאת קרן ואשרת רומנו מרכז מתחברים
ליאת קרן ואשרת רומנו במרפסת הנעימה במרכז

מה הייחוד של המרכז?

ליאת: "הייחודיות שלנו טמונה בבחירה קפדנית של הצוות, שהוא סופר מקצועי ונעים והיכולת לבחור בהתאמה לכל משפחה את המטפל ואת סוג הטיפול המתאים. ממש כמו בשידוך מוצלח". ליאת מחייכת: "בזכות השידוך המוצלח, החיבור הראשוני קורה ממש מהר, הכלים שהילד רוכש מתאימים לאופיו, יהיה לו קל יותר ליישם וניתן יהיה לראות תוצאות די מהר. כשמחפשים בפייסבוק המלצה על מטפל צריך לקחת בחשבון שמה שטוב לאחד לא בהכרח יתאים גם לאחר. כשממליצים על מרכז "מתחברים" אפשר להיות בטוחים שההתאמה תהיה מירבית ומקצועית וזה יתרון משמעותי. ועוד דבר חשוב – כל המטפלים במרכז מטפלים בכמה גישות. אין אף מטפל העובד בגישה אחת בלבד. גם אם זה חלק מהקריטריונים אצלנו, כי זה מאפשר את הגמישות המירבית בהתאמת הטיפול לילד ולא בהתאמת הילד לטיפול".

אשרת: "סוד ההצלחה שלנו זה להקשיב להורים ולילדים ולהבין את הצורך שלהם לטובת טיפול מתאים. לפעמים זה אומר גם לתת מענה לאחים ואז אנחנו קובעים להם שעה בחדרים מקבילים, כדי להקל על ההורים".

יש כוונה לגדול ולהתפתח?

 ליאת: "כן, כרגע יש במרכז אפשרות לאבחון פסיכודידקטי ובכוונתנו להרחיב את מערך האבחונים, כדי שנוכל לספק במרכז את האבחונים, במידה ואנחנו רואים צורך וממליצים. בנוסף, יש תכנית שקורמת עור וגידים להעשרת צוותי חינוך בכל הקשור בהתמודדויות בבתי הספר עם התחומים בהם אנו מתמחים: חרדות וכישורים חברתיים". ובעוד מספר שנים? החזון הוא להתרחב ולהקים עוד סניפים של ״מתחברים״.

לפרטים ויצירת קשר: 077-2070028

מרכז "מתחברים" לכישורים חברתיים

להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן