מחר נפתחת שנת לימודים חדשה. מבט קצר בלוח השנה מגלה לנו שפחות משבוע אחרי הפתיחה כבר יוצאים הילדים לחופש של ראש השנה ואז חוזרים ללימודים ושוב חופש ושוב חוזרים. השנה, ספטמבר הוא חודש של חגים.

הורים רבים, במיוחד הורים לילדי הגנים והורי הילדים העולים לכיתה א' או ילדים העוברים לבית ספר חדש, מביעים חשש: "איך יוכלו הילדים להסתגל אם אין להם רצף?"

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

אז נכון, זה לא מצב אידאלי, אך דווקא ב(עוד) שנת קורונה בה נמנעת כניסת הורים יש בהדרגתיות הזו יתרון משמעותי להסתגלות הילדים. זה הופך מקור לביטחון כשמציגים זאת כך לילדים: "יש שלושה ימים להכיר את המקום והילדים ואז סופשבוע. בראשון חוזרים ליום אחד ואז חופשת חג. כשתחזרו מהחופש זה יהיה לחזור למוכר, אך רק לכמה ימים ושוב יהיה לכם חופש. ככה יהיה לכם זמן להתרגל, כל פעם קצת".

עוד כמה רעיונות לפתיחת שנה בנסיבות הקיימות: בניגוד לשנים קודמות אין השנה אפשרות לבקר בגנים לפני פתיחת השנה. חלק מהגננות שלחו להורים סרטונים מתוך הגן. רעיון מצוין! זה אמנם לא אותו דבר, אך בהחלט עוזר להרגיש שמגיעים למשהו מוכר. אם קיבלתם סרטון התבוננו בו יחד וביום הראשון בגן נסו לראות עד כמה אתם מזהים את הדברים במציאות ממה שראיתם בסרטון. במידה ולא קיבלתם סרטון ואין מפגש מקדים בגן הפכו את המתח לקראת הלא נודע לשיח מסקרן: ״מעניין מה יש בכניסה לגן החדש… אילו מתקנים נראה לך שיש בחצר? …. אילו פינות בפנים?… האם יהיה דומה לגן הקודם, או אחר?…״ ובאופן דומה גם כשמדובר בכיתה, למשל: ״מי יהיו התלמידים המוכרים? האם יהיו חדשים? איזה שמות של ילדים וילדות מנחשים שיהיו איתם? מה יהיה המשפט הראשון של המורה כשתכנס לכיתה? וכד׳.

להגיע עם חבר זה ממש עוזר! אם יש חבר או חברה שידוע לכם שמתחילים איתם את השנה נסו לתאם כך שיפגשו אותם בכניסה. נעים יותר להיכנס ביחד. גם אם לא מדובר בחברות אמת, אלא בהכרות כללית או חדשה, זה עדיין יכול להיות משמעותי לכניסה. לרוב פנים מוכרות, מחייכות, שנעים לפגוש ביום הראשון יחזקו את הבטחון הדרוש להכרויות חדשות.

ליאת קרן מרכז מתחברים הרצליה

ליאת קרן, מייסדת ומנהלת מרכז "מתחברים"

ליצירת קשר:

טלפונים: 054-9796361 / 077-2070028
אתר הבית של מתחברים: לחצ/י כאן
זירת הפייסבוק של מתחברים: לחצו כאן

מתחברים קבוצה לכישורים חברתיים


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן