ליאת קרן, מייסדת ומנהלת מרכז "מתחברים" לטיפול רגשי וחברתי בהרצליה, מעניקה טיפים להורים כיצד להקל על ילדיהם בתקופה מתוחה זו

המצב הנוכחי מערער בטחון באופן מיוחד כי הוא מביא אלינו קרוב חרדה קיומית, עם איום ממשי על בתינו ודאגה לבני משפחה וחברים. אנחנו מרגישים את זה והילדים הרבה פעמים מרגישים זאת אפילו יותר. ברגע אחד של אזעקה הם צריכים לרוץ לאזור מוגן. ברגע אחד נפגעת תחושת הבטחון שלהם וכל עולמם היציב מתערער.

מתחברים המרכז לטיפול רגשי

מה אפשר לעשות כדי לחזק אותם ולהחזיר להם את הבטחון בעצמם ובאחרים?

ראשית חשוב לציין שהשיח צריך להיות תואם גיל. לקטנטנים אפשר לומר שכשנשמעת אזעקה, סירנה, אנחנו רצים רצים רצים למקום המוגן ושם מחכים עד שמודיעים שאפשר לצאת. אין להם מושג בפוליטיקה, מדיניות, ומושגים כמו חמאס וג׳יהאד. זה גם לא צריך לעניין אותם בשלב זה. הם עם ההורים שלהם וזה מה שחשוב להם. לרוץ יחד למקום מוגן בזמן זה כמו משחק. ולאלו שישנים בממ״ד זה בכלל עובר ליד. עם זאת הם מאוד מרגישים אתכם, ההורים, והרבה פעמים משקפים לכם את המתחים בתגובות ומצבי רוח משתנים.

השיח המלווה בהסברים משמעותי יותר לילדים ככל שהם גדלים ומתחילים להיות מודעים יותר לעצמם ולסביבתם. הם שומעים הערות, עדכונים, חדשות ושואלים שאלות. שימו לב – ענו על השאלות שלהם בכנות, אך באופן מותאם ואל תרחיבו מעבר למה שנשאלתם. פעמים רבות הם שואלים את מה שמעניין אותם ומקווים לתשובות קצרות וברורות. כאלו שיסתדרו להם הגיונית ושיוכלו להכיל. הרחבה עשויה להיות מעבר ליכולות שלהם ולעורר פחד במקום הרגעה.

במיוחד יכול לעזור להיצמד לרמה המעשית. ברמת המקרו, להסביר להם מה עושים בזמן אזעקת אמת במידה ותהיה כשאתם מחוץ לבית – מה המקומות המוגנים באזור בו תהיו. וכמובן בכל מצב, בבית ומחוצה לו, החשיבות של להישמע להוראות.

ברמת המיקרו, לחשוב איתם יחד איזה דברים אפשר לארגן מראש שיהיו במרחב המוגן שלכם, שיעזרו במקרה הצורך, למשל: מטען לניידים, מים, משחק נחמד שהם רוצים להביא וכד'.

ההתארגנות מראש והידיעה מה מצופה מהם, תורמים להחזרת תחושת השליטה, גם אם חלקית, במצב של חוסר וודאות וחוסר שליטה כמו זה שעמו אנו מתמודדים. אם חולקים מרחב עם השכנים אפשר אולי גם לחשוב על הכנה משותפת של דברים, אם מתאים.

אפשר ומומלץ גם לחלק תפקידים – למשל לעזור לאח צעיר או לבע״ח, או להביא חפץ שיכול להנעים לכם את הזמן. עם זאת שימו לב שתחושת אחריות מעצימה ילדים מסוימים ומלחיצה אחרים.

אלו לא ימים רגילים – תהיו רגישים לרגשות העולים, ליכולות ולצרכים של הילדים שלכם.

גם ילדים עצמאיים יכולים להיות בימים אלו תלותיים יותר, נצמדים להורים ורוצים לישון איתם. קצת כמו מצב של להתעורר מחלום רע ולבוא למיטת ההורים אלא שהפעם מדובר במציאות. השתדלו לאפשר להם את הבטחון לו הם זקוקים. מדובר במצב חריג ובתקווה שלא ימשך יותר מכמה ימים.

במידה והחרדה עולה מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי.

ליאת קרן היא מייסדת ומנהלת מרכז "מתחברים" לטיפול רגשי וחברתי בהרצליה, מחברת הספר "תפוח המשאלות" ומפתחת משחקים טיפוליים לזמן איכות משפחתי.

טלפונים: 054-9796361 / 077-2070028
אתר הבית של מתחברים: לחצ/י כאן
זירת הפייסבוק של מתחברים: לחצו כאן


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן