כמנהלת מרכז לטיפול רגשי וחברתי וחובבת חיות ידועה, לא אחת מתייעצים איתי הורים אם אימוץ של בעל חיים יעזור לילד/ה להתמודד עם הקושי שבשלו הגיעו לטיפול ובכלל, האם מומלץ להכניס בעל חיים הביתה?

בעל חיים בבית מלמד את הילדים על התייחסות לאחר, לקיחת אחריות, רגישות, התמודדות עם שינויים, שימת לב לפרטים, הקשבה והתבוננות. בעל חיים מצידו משיב באהבה, בנאמנות, בקרבה, בהתייחסות (לעיתים תגובתית), קבלה ללא תנאי והקשבה.

אז כששואלים אותי אם מומלץ להכניס בעל חיים הביתה התשובה הקצרה שלי היא "כן", אבל…

לפני שמכניסים הביתה בעל חיים חשוב מאוד לדעת ולשים לב לדברים הבאים:

  1. ראשית חשוב לדעת שברגע שמכניסים הביתה יצור חי הוא חלק מהמשפחה ובאחריות כולם. גם אם המטרה הראשונית הייתה עבור הילד/ה, יצור חי ישפיע על כל בני המשפחה ויש אחריות קולקטיבית להישרדותו. וזו אחריות. לכן ההחלטה חייבת להתקבל ברוב קולות, מתוך ידיעה שבלתי נמנע שזה ישפיע על אורח החיים שלכם. גם הצלחה או אי הצלחה של האימוץ היא קולקטיבית ולא תלויה רק בילד/ה, גם אם הם מאוד רוצים וגם אם יוחלט שהם האחראים העיקריים. האם אתם מוכנים לקחת את האחריות?

2. איזה בעל חיים יהיה הנכון ביותר עבורכם? קחו בחשבון את אורח החיים שלכם, כמה זמן אתם בבית בכל יום? כלב צריך לצאת לפחות 3 פעמים ביום ולא שמח להישאר שעות ארוכות לבדו. חתול לא חייב לצאת אם מארגנים לו ארגז לצרכים, אך צריך לנקות את הארגז פעם ביום-יומיים וכמובן שגם הוא ישמח לחברה (מסיבה זו אפשר ורצוי לשקול אימוץ של שני חתולים). חיות מחמד ממשפחת המכרסמים חיות בעיקר בכלוב, הדורש כמובן נקיון ואם רוצים שיהיו ידידותיים (לא פחדנים/נשכנים) יש להתמיד במגע.

3. אחרי שהחלטתם על איזו חיה תלמדו עליה – זה לא מספיק להגיד "אני מכיר…" או "לחבר שלי יש". למשל האם ידעתם שאוגרים הם בכלל חיית לילה וסיכוי טוב שיכנסו לפעילות דווקא כשהילדים הולכים לישון? תשאלו כמה שיותר שאלות על סוג החיה בה אתם חפצים, על טיבה ועל תנאי המחיה להם היא זקוקה.

4. החלטתם על חיה. כעת תתמקדו אף יותר. הרי לא מספיק לומר "החלטנו לקחת כלב". איזה כלב? גור? בוגר? מאיזה סוג? לאיזה צורך? גורי חיות הם ללא ספק מתוקים וקל מאוד להיכבש בקסמם, אך הם גם דורשים הרבה יותר נוכחות, עדיין עושים צרכים בבית ונושכים מכל הבא ליד כי, כמו עם תינוקות, השיניים הצומחות מציקות. צריך לקחת בחשבון שחינוך לצרכים עשוי לקחת כמה חודשים (עד שנה) ולהיעזר בייעוץ מקצועי או אילוף. כלבים בוגרים לרוב כבר מחונכים וגם ברורים יותר בגודלם ובאופיים, מצד שני הם מושפעים יותר מעברם. גם על זה כדאי מאוד לשאול וכך להתחבר גם לכלב וגם לסיפור שלו, כי זה ישפיע ויסביר את אופיו (ההתנהגות האופיינית לו).

5. אין זה נכון ש"כל החתולים אותו דבר", יש אמנם כאלה שאינם צפויים באופיים ועשויים פתאום לשרוט או לנשוך, אך יש גם אחרים, מתרפקים ומלקקים(!) וטובים מאוד גם לילדים. איך יודעים? שואלים.

6. תוחלת חיים. אנשים נמנעים מלקחת חתולים וכלבים בוגרים כי ״לא יהיו להם מספיק שנים״ ורוצים לדחות עד כמה שניתן את רעיון הפרידה. מצד שני לוקחים לילדים אוגר, שתוחלת החיים שלו היא שנתיים. אז חשוב לדעת שכלבים חיים בממוצע בין 10 ל14 שנים. דווקא המעורבים נחשבים ליותר בריאים (הכלבה שלנו נפטרה בשיבה טובה בגיל 19!!!). חתולים חיים בממוצע בין 15 ל20 שנים. כך או כך קחו בחשבון שאימוץ זה לטווח ארוך. לא נפרדים מהם כל כך מהר.

7. ניקיון. כדי להימנע מריחות לא נעימים יש לנקות כלוב מכרסמים לעיתים תכופות, כך גם את ארגז הצרכים של החתול. כלב צריך לרחוץ, אמנם לעיתים רחוקות, אך עיקר הלכלוך (בהנחה שהוא כבר מחונך לצרכים בחוץ) נעשה בהשרת שערות והצורך בסירוק וטיטוא בתדירות גבוהה מהרגיל. גם אלו תפקידי אחריות שיש לקחת בחשבון ולהבין שכל עוד בע״ח בבית זו תהיה שגרה הכרחית.

8. ואחרון אחרון, פחות חביב, העניין הכלכלי. בהחלט חשוב לקחת בחשבון (תרתי משמע) גם את העובדה שחיית מחמד מוסיפה להוצאות השוטפות. מעבר להוצאת האימוץ הראשונית, יש צורך בקניית אוכל, ציוד, וטרינר וכיו״ב. בנוסף, יש צורך לחשוב ולמצוא פתרונות לזמנים בהם תרצו לצאת לחופשה משפחתית, סופשבוע, או אפילו יום טיול ארוך. פתרון כזה עשוי להיות בתשלום גם הוא.

אז כן, עם כניסת חיית המחמד הנבחרת הביתה, נכנסות איתה גם אחריות ומטלות. אך אם מודעים לכך ומתכוננים מראש, יש סיכוי גבוה לחוויה מועילה, מהנה ובהחלט כדאית מאוד.

הצלחת אימוץ ולא פחות חשוב חוויית ההצלחה והקשר של הילדים עם בעל החיים תלויה בהכנה טובה, רצון ונכונות להתגייסות של כל המשפחה (גם אם לא כולם אחראים ישירים חשוב שתהיה הסכמה מלאה ונכונות הושטת יד לעזרה ״בעת הצורך״). עדיפה גם בחירה משותפת של בע״ח כדי להגדיל את המעורבות ולמקסם את ההתאמה המרבית לתנאי הבית ובני המשפחה.

ליאת קרן היא מייסדת ומנהלת מרכז "מתחברים" לטיפול רגשי וחברתי בהרצליה, מחברת הספר "תפוח המשאלות" ומפתחת משחקים טיפוליים לזמן איכות משפחתי.

טלפונים: 054-9796361 / 077-2070028
אתר הבית של מתחברים: לחצ/י כאן
זירת הפייסבוק של מתחברים: לחצו כאן

מתחברים המרכז לטיפול רגשי
ליאת קרן מרכז מתחברים הרצליה
ליאת קרן, מייסדת ומנהלת מרכז "מתחברים" – צילום: איילה ברק העליון. איפור: עדיה שיפמן


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן