צורי ז'אן, מבעלי קבוצת ז'אן נכסים, ואתי נחום המנכ"לית מציגים תוכנית מפורטת לקניית דירה חדשה מקבלן. אל תחמיצו את הטיפים המובאים לפניכם

רוכשים מקבלן נמצאים תמיד בבעיה. שלא כמו רוכשי הדירות מיד שניה, הם צופים בנתוני הדירה שלהם רק על הנייר, או דרך הדמיה ממוחשבת לכל היותר. אמנם אפשר להסתפק בהם כדי לספוג תחושה כללית של המקום, אבל כדברי המשפט הידוע: "דברים שרואים משם, לא רואים מכאן" והמגורים בפועל עשויים להיות שונים לחלוטין מאלו שהרשימו אתכם על הדף. כיצד נמנעים מזה? לפניכם כל השלבים לבדיקה מקיפה של הנכס לפני שתחליטו סופית על הרכישה:

השלב הראשון: בדקו את הסביבה

סביבה מעידה על איכות החיים הכללית באזור המגורים והיא אמורה להתאים להרגלי חייכם וההתנהלות האישית. מעבר להתרשמות כללית ממראה השכונה, בדקו אילו גנים ובתי ספר קיימים בה, היכן עובר הכביש הראשי ביחס אליה, מהי הבנייה המתוכננת באזור, האם יש מרכז מסחרי קרוב ומה המרחק ממנו ועוד. כדי לקבל את הפרטים המדויקים ביותר לגבי הסביבה, תוכלו לגשת לבדיקה בעירייה או להיעזר במשרד תיווך נדל"ן שיבדוק זאת עבורכם וגם יציף תשובות לשאלות שכלל לא חשבתם לשאול.

השלב השני: חקרו הכל על היזם

ממי אתם קונים את הדירה? מהו הניסיון שלו? מה טיב הבנייה שלו? היכן מתרשמים מבניינים שכבר סיים? בדיקת העומק בנוגע ליזם תעלה מידע קריטי לגבי החלטת הרכישה, שכן עליכם לדעת שהיזם והקבלן שלו רשומים כחוק, לבדוק את היתר הבנייה וגם לחפש באינטרנט מידע בנוגע לקבלן הבנייה.

השלב השלישי: יצרו תכנית עסקית

החל משלב זה והלאה, מוכרח להיות גורם מלווה ומכוון שיעזור לכם לנהל נכון את הרכישה. רוב הקונים מאמינים שקניית הדירה נגמרת בתשלום על הנכס עצמו, אלא שהם לא תמיד מודעים לכל העלויות הנלוות: הצמדות, מיסים, עורך דין, השלמות בבית ועוד. הרבה פעמים הרוכשים מגיעים לדירה ומגלים שהמטבח בפועל קטן מידי או שאין מזגן, אולי גם צריך להוסיף מדפים ועוד שלל הוצאות שכלל לא נלקחו בחשבון. הדרך הנכונה להתנהל היא להגדיר מהו התקציב לקניית הדירה ומהו התקציב לביצוע השלמות, מתוך הבנה כי לכל דירה ללא יוצא מן הכלל יש תמיד השלמות.

השלב הרביעי: חטטו לעומק בתוכנית הדירה

מומלץ להיפגש עם איש מכירות מיומן או משרד ותיק שפועל באיזור לבדיקת תוכנית הדירה ולהבין במדויק מה קיים בה: איך תיראה הדירה, כמה חדרים יש לה ובאילו גדלים, כמה כיווני אוויר יש, היכן ממוקמת הדירה ביחס לבניין עצמו (באיזה צד היא נמצאת) ועוד. מכיוון שהתוכנית היא נייר שנועד לספר לכם על מראה הבית, היא לא מסגירה נתונים קריטיים לקבלת ההחלטה כמו מיקום פחי האשפה, היכן נמצאת החניה, האם הבניין פונה לגינה, מהו המרחק לבניין הקרוב, האם המידות המפורטות הן מידות נטו ומהו בכלל המרחק ממנה לכביש?

בדיקת תוכנית הדירה תמנע גם בעיות במגורים בנכס בפועל. הרבה פעמים אנשים מגלים שהם רכשו דירה שנמצאת מעל חניה או מול חדר הפחים, שבחדר השינה יש רק שני שקעי חשמל ובפועל הם זקוקים ליותר, סלון שבנוי באופן שבפועל לא משאיר מקום למזנון טלוויזיה למרות שגודלו ידוע מראש, אפילו מרפסת שקשה לנקות משום שאין בה ברז. אלו דברים שרק במהלך החיים בתוך הדירה יתגלו כבעייתיים ולכן צריך להציף מראש כמה שיותר נתונים, כדי להתאים את התוכנית למציאות ולדרוש מהקבלן במידת הצורך את ההתאמות הרלוונטיות.

השלב החמישי: העמידו לצידכם עורך דין

אנשים רבים מאמינים שהם יוכלו לחסוך משמעותית בהוצאות הרכישה אם רק יוותרו על שירותיו המשפטיים של עורך הדין. קצרה הכתבה מלהרחיב על החשיבות האדירה של עורך הדין בנושא, אבל אם היינו צריכים לדרג את חשיבותם של כל השלבים שתוארו כאן, הליווי המשפטי ללא ספק יהיה במקום הראשון. עליכם לוודא בכל שלב שזכויותיכם נשמרות, בייחוד מכיוון שהקונה איננו יד מקצועית בפרויקט ולא יודע לבדוק תנאים והסכמים שהרבה פעמים מיוצרים לטובת היזם אך לא לטובת הרוכש. עורך הדין יוכל לנהל עבורכם את ההסכם וליידע אתכם בנוגע לזכויות, היקפי האחריות של הקבלן והיזם ולייצג אתכם בכל תרחיש רלוונטי.

השלב השישי: פעלו תמיד מול מתווך נדל"ן אמין ומנוסה

אנשי מכירות יוכלו לספק לכם מידע מקיף ויעיל בנוגע לכל אחד מהשלבים שפורטו כאן. איש המכירות מלווה אתכם מאפס ועד קבלת המפתח ויוכל להציף שאלות שכלל לא חשבתם לשאול, לבצע עבורכם את כל הבדיקות הנדרשות, לדעת מראש מהו הנכס שמתאים לכם ואפילו לשפוך אור לגבי גובה המשכנתא האפשרית עבורו. הניסיון מלמד שרוכשים שנעזרו במשרד תיווך מיומן, הצליחו להגיע לנכסים אטרקטיביים יותר, שהמגורים בהם היו נוחים ומדויקים לצרכיהם ובהחלט לא רק על הנייר.

אתי נחום וצורי ז'אן נדל"ן הרצליה
אתי נחום וצורי ז'אן. עשרות שנים של ניסיון.

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן