הדר פז היא מה שנקרא הרצליינית טרייה. בת 36, נשואה לאלי פז, מתכנן פיננסי ומלווה משקיעים, ואם לשני ילדים קטנים. באוגוסט האחרון עשתה מהפך בחייה – ועברה יחד עם המשפחה מנהריה לשכונת גן רש"ל בהרצליה, שם פתחה לאחרונה קליניקה פרטית לטיפול נפשי. בקליניקה היא מטפלת באמצעות אמנות בבני נוער ומתבגרים.

למי שעדיין אינו יודע או מכיר, הדר מסבירה מהו טיפול נפשי באמצעות אומנויות וכיצד הוא מתבצע: "הטיפול הנפשי שאני מציעה, משלב טיפול בדיבור, יחד עם הזמנה להתנסות באמצעים שונים של הבעה ויצירה: שימוש בקלפים השלכתיים, ציור, עבודה עם שירים וסיפורים, משחקי תפקידים, משחקי קופסא ותנועה פיזית. בעזרת כל אלה – המטופלים שלי מרחיבים את ההתבוננות על החיים שלהם, מאפשרים לעצמם להשתחרר, לשחק וליצור, ובעיקר – להתחבר לכוחות הפנימיים שלהם, ולחזק את החוסן הנפשי".

הדר, ספרי קצת על התהליך הטיפולי איתך.

"אני מציעה תהליך חוויתי שבו לא רק 'מדברים על' אלא 'עושים את'. הנפש נכנסת לפעולה דרך משחקי תפקידים, גילום דמויות, חילוף תפקידים ועוד. יחד עם זאת, אני תמיד משתדלת  להתאים את הכלים לנטיותיו הטבעיות של המטופל להעדפות שלו ולמצב שלו בטיפול ובחיים בכלל".

אילו סוגיות מאפיינות טיפול נפשי במתבגרות ובמתבגרים?

"פונים אליי בעיקר הורים למתבגרים שמתמודדים עם מצוקה, קושי ביחסים, או כל דבר אחר שגורם סבל למתבגר ולסביבה שלו: קשיים חברתיים, התמודדות עם גירושי ההורים, קונפליקטים בין אחים, קשיים בלימודים, התנהגויות סיכון, חרדות, התקפי זעם, התמודדות עם אובדן. לעיתים גם במצבים מורכבים יותר כגון אובדנות, דיכאון או הפרעת אכילה.

"לאחרונה אני מקבלת פניות מהורים שחשים ייאוש וחוסר אונים גדול בנוגע למתבגרים שלהם, במיוחד לאור ההשפעות החזקות של הקורונה: הריחוק החברתי, ריבוי שעות מסכים וירידה ניכרת בחיוניות ובמצב הרוח. הורים מרגישים שזה 'אבוד מראש' ומה שהם לא הצליחו לעשות עד עכשיו בחינוך של הילד – כבר לא יקרה.

הדר פז - טיפול נפשי באמצעות אומנויות

"גיל ההתבגרות הוא אכן מורכב ומאתגר, במיוחד בשנת 2021 – אבל חשוב לי להעביר מסר שכן – יש מה לעשות. יש טעם להביא מתבגר לטיפול. הניסיון בעבודה טיפולית עם נערים ונערות לימד אותי שקיים פוטנציאל אדיר לשינוי ושדרוג החיים של המתבגר לטובה. הקשר שאני יוצרת עם המתבגר הוא קרוב ואישי, ויחד עם זאת מכבד את המרחב שהוא זקוק לו, וממש בגובה העיניים".

הדר, מה הביא אותך להיות מטפלת?

"מאז ומעולם אהבתי לעזור לאנשים, להיות אוזן קשבת, להיות שם בשבילם ברגעים הקשים. ללימודי הטיפול הגעתי דרך התאטרון, שכבר מגיל צעיר מאוד היה בשבילי מקום בו הכל יכול לקרות. עולם הדמיון הקסום, בו שחקן נדרש להיכנס לנעליה של דמות, להזדהות איתה ולגלם אותה, תמיד ריתק אותי.

"את התואר הראשון שלי (B.ed) סיימתי בהצטיינות במכללת סמינר הקיבוצים, במסלול בימוי והוראת תיאטרון. במשך שנים שיחקתי, ביימתי, לימדתי ויצרתי תיאטרון מתוך תשוקה גדולה לאומנות שנוגעת בצופים, מרגשת ומעוררת מחשבה".

על אף שהייתה יוצרת תיאטרון מצליחה, שאת ההצגות שביימה היה ניתן לראות בתיאטרון צוותא במשך תקופה ארוכה, הדר חשה 'משיכה' לכיוונים אחרים. "תמיד שאפתי להבין לעומק את עולמה הפנימי של הדמות שעולה לבמה ומביאה את סיפור חייה", היא אומרת, "נחשפתי לסוגים רבים ומגוונים של בני ובנות אדם, וזכיתי להעלות כמה מיצירותיי על הבמה. זה לא הספיק לי. הרגשתי שיש רובד עמוק יותר שבו אני לא יכולה לגעת דרך הבמה.

"ידעתי שהטיפול באמצעות פסיכודרמה משתמש בכלי התיאטרון רק כאמצעי, ולא כמטרה – אז הלכתי לנסות בעצמי, ועברתי טיפול אישי וקבוצתי בפסיכודרמה. העוצמות של הכלי הטיפולי הזה קסמו לי, והחלטתי לצאת למסע".

את התואר השני שלה (M.A)  למדה באוניברסיטת חיפה במסלול טיפול באמצעות אומנויות, בהתמחות פסיכודרמה. מאז ועד היום, במשך 8 שנים, היא מטפלת במסגרות ציבוריות ופרטיות, ובימים אלה   משלימה לתעודת הסמכה להדרכה של מטפלים וסטודנטים.

מה ה"אני מאמין" שלך?

"אני מאמינה שטיפול הוא מתנה שהאדם נותן לעצמו. זהו מקום בטוח שמקבל ומכיל אותו ללא שיפוט. מקום שמאפשר לו לשקוע בתוך הכורסא,  לשתוק, לדבר, לבכות, ליצור, לחשוב יחד, לקבל כלים, לשתף, לעבד, לשנות ולהשתנות –  ואז לקום מהכורסא ולצאת אל המציאות כשהוא מחוזק יותר. בשבילי זוהי זכות אדירה ללכת יד ביד עם מטופליי את הדרך שהם בוחרים ללכת".

הקליניקה בהרצליה:

ליצירת קשר: הדר פז 054-5797773

ניתן לקיים גם טיפולים ב ZOOM

מוזמנים לקרוא עוד בדף העסקי: https://lp.vp4.me/cp5z

 


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן