תקופות משבר וחוסר ודאות כמו זו שידענו במשבר הקורונה, מהוות לא פעם זרז לתהליכים שונים בעולם ההשקעות. הרי כשהכלכלה נמצאת בשפל וכל מוצרי הבורסה סובלים מתנודתיות חמורה, המשקיעים נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים כדי להיחלץ מהמצב ורצוי עם כמה שיותר כסף ביד. בדיוק עכשיו בזמן שהכלכלה הישראלית והעולמית עדיין מחפשת קרקע בטוחה להתייצב עליה, משקיעים רבים פונים אל תחום ההשקעות האלטרנטיביות ומגלים אפיק עם פוטנציאל לתשואה מכובדת, באופן כמעט בלתי תלוי ביחס לשוק ההון.

מהי בעצם השקעה אלטרנטיבית?

כפי שאתם בוודאי מסיקים מהשם, מדובר באלטרנטיבה להשקעה המסורתית במוצרים כמו מניות ואגרות חוב. במוצרים ה"רגילים" והסחירים הללו שבהם מושקע הכסף שלנו כמו קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים, תעודות סל ועוד, קיימת תנודתיות שמושפעת מהיצע וביקוש ומכילה בעיקר את הספקולציות של אנליסטים שונים בנוגע לשוויו של כל מוצר. השקעה אלטרנטיבית לעומת זאת, נמצאת בקורלציה נמוכה עם שוק ההון ומתמקדת במוצרים שאינם נסחרים בפומבי ולכן נהנית מתנודתיות מועטה המבטאת גידור של הסיכונים בתיק ההשקעות.

סוג ההשקעות הזה אופייני בעיקר לנדל"ן בארץ ובחו"ל (הרחבה בהמשך), תשתיות שונות כמו למשל חברות אנרגיה, קרנות פרייבט אקוויטי כמו קרנות אשראי או השקעות משפטיות, חברות ביוטק, טכנולוגיה, פארמה ועוד. כל אלו מהווים אפיקי השקעות לטווח ארוך וללא נזילות לאורך התקופה, מה שיתאים בעיקר למשקיעים עם ראייה לטווח הארוך שמוכנים ויכולים לוותר על הנזילות לתקופת זמן מוגדרת ובתמורה להשיג פוטנציאל לתשואה עודפת שאינה תלויה בשוק ההון.

כשאין תנודות, רמת הביטחון עולה

אז איך זה בעצם עובד? ניקח לדוגמה קרן השקעות באשראי – העמיתים משקיעים את כספם בקרן שמחלקת על פי קריטריונים מסוימים הלוואות לעסקים ומקבלת בתמורה ריבית. למעשה, המשקיע הוא חלק ממקור המימון הזה, כך שהוא ושאר המשקיעים בקרן נכנסים לנעלים של "בנק" עבור מקבלי ההלוואות ולכן אין בינו לבין שוק ההון או מצב הבורסה קשר הדוק ותלוי.

היעדר התנודתיות מאפשר לתיק ההשקעות פיזור סיכונים באופן מחושב וליצור רמת ביטחון גבוהה יותר, תוך שליטה בהשקעה פוטנציאלית במספר שווקים במקביל. השקעה אלטרנטיבית מאפשרת פיזור של הכספים שעליהם עמלנו שנים רבות בחיינו וזאת להבדיל מהנחת מלוא הכספים בשוק ההון, שבו ההישענות היא על שוק בודד שמושפע מכל תנודה לאותו הכיוון כלפי מעלה או כלפי מטה .

האם השקעה אלטרנטיבית תתאים לכם?

כפי שקראתם, השקעות אלטרנטיביות מציעות נזילות מוגבלת מאחר והן לא נסחרות באופן יומיומי בבורסה. מסיבה זו הן רלוונטיות לטווח ארוך (בין שנה לשלוש שנים בדרך כלל, תלוי בעסקה) ודורשות משקיעים סבלניים, נחושים, שמבינים את מורכבות ההשקעה ואת הצורך לגייס עבורה מומחיות והבנה רבה. אם למשקיע אין אפשרות לגייס בעצמו את כל הידע, הוא כמובן יפנה לבית השקעות אמין המתמחה בנושא.

גם אם אתם רק מגששים לגבי האפשרות הזו, כדאי להדגיש שאנחנו עדיין נמצאים בתקופה שבה הריביות נמוכות כבר זמן רב ולכן פוטנציאל התשואה בהשקעות האלטרנטיביות ביחס להשקעות המסורתיות עשוי להתגלות כמשמעותי. בנוסף, השקעות אלו נותרות יציבות גם בעתות משבר ולכן נכון לחלק אותן על פני שווקים שונים ועדיין ליהנות מתשואה גבוהה בזמנים שבהם המשק מתקשה לתפקד.

השקעות נדל"ן בחו"ל

אחד מאפיקי ההשקעות האלטרנטיביות הפופולרי בימים אלו הוא השקעות נדל"ן בחו"ל. השקעות אלו אמנם דורשות הון התחלתי משמעותי (למעט אם משקיעים בבתים בודדים), אך כאמור הן צפויות לספק  לאורך הזמן תשואה מעולה ובביטחון מוגבר. ועם זאת, השקעות אלו דורשות היכרות מעולה עם השוק, הרגולציה הקיימת במדינות אחרות וסוג הנכסים הפוטנציאליים כך שמרבית המשקיעים מבצעים השקעה דרך קרן נדל"ן מסוימת ששולטת בפרטים הללו ויש לה שותפים מקומיים שיודעים כיצד לאתר הזדמנויות ש"זרים" מתקשים לאתר. שותפים אלו אמונים בדרך כלל על ניהול שוטף של ההשקעה, כך שהמשקיע הישראלי לא צריך לטרוח באופן מיוחד והוא נמצא בידיים שמכירות היטב את שוק הנדל"ן המקומי כך שהסיכונים פוחתים ופוטנציאל הרווח עולה.

כמובן שצריך לזכור שלכל מדינה קיימים חוקים משלה ולכן יש לבדוק לעומק מול הגוף שמוביל כל עסקה את חוקי המיסוי, ההיתרים הקיימים ועוד. בדומה לכל עסקה אחרת, גם כאן יש להימנע מכניסה להשקעה לפני שביצעתם עצמאית את כל הבדיקות האפשריות, הבנתם את כדאיות העסקה והסיכונים הכרוכים בה.

השקעות בתחומים ירוקי עד

יצירת פיזור סיכונים היא פקטור מרכזי בהשקעות וככל שהיא מתרחשת בתחומים האלטרנטיביים בימים אלה, היא נהנית כעת מהיעדר הפגיעה שאפיינה לאורך השנתיים החולפות את שוק ההון. בראיה לעתיד, מדובר באפיק משתלם שכן הביקוש בו צפוי להיות איתנו לעד ולבטא צמיחה מתמדת, כך שתמיד יהיו השקעות נוספות בתחום שאפשר לבצע והן יניבו תשואה משמעותית לאורך זמן.

* מוטי וינקלר הוא מומחה פיננסים והגנות למשפחה. בעל תואר M.B.A במנהל עסקים עם התמחות במימון, מורשה משרד האוצר כסוכן ביטוח פנסיוני, בוגר קורס מתכננים פיננסי בינ"ל((CFP ובעל רישיון (מותלה) לשיווק השקעות מהרשות לניירות ערך. בעל ניסיון עשיר של כ-18 שנים בתחום הפיננסי והפנסיוני – בעברו חבר פורום ההנהלה הבכיר של בית ההשקעות מיטב דש, ניהל והקים את ערוץ ההפצה הישיר, מחלקות השימור, המכירות ולקוחות VIP של בית ההשקעות.
ליצירת קשר עם מוטי וינקלר לחצ/י כאן.

** האמור לעיל וכל המידע המופיע באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים שמופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות ט.ל.ח.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר יונה לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן