אופק (שם בדוי) בחור בן 33, מספר לי שהוא מפחד להתחתן. הוא ואסנת כבר שנתיים וחצי בזוגיות, וזה ברור לשניהם שזה הולך לכיוון של חתונה.

הוא מספר לי את ההיסטוריה המשפחתית: גדל לזוג הורים שלא תיקשרו באופן מיטבי, בלשון המעטה. הייתה אלימות מילולית בבית, ויכוחים קולניים והרבה "ברוגזים".

"אני זוכר את עצמי בגיל 9 או 10 עומד בין שניהם וצועק להם: די, תפסיקו כבר לריב! תתגרשו וזהו".

ההורים של אופק לא מיהרו להתגרש. הם האמינו בלהישאר יחד למען הילדים. רק כשאופק היה בן 18 הם נפרדו.

"מודל הזוגיות של ההורים שלי, הוא לא בדיוק המודל האולטימטיבי. אני יודע איך חיי זוגיות יכולים להיראות לאורך זמן. אבא שלי נאלץ לוותר על הרבה דברים. הוא לא היה מסוגל לשאת את המחשבה שאמא שלי תעזוב אותו, הוא פחד מזה פחד מוות".

הדר פז טיפול נפשי באומנות

אופק חושש שבחיי הנישואים יאלץ לוותר על דברים שהוא אוהב לעשות, אפילו יותר משהוא מוותר עכשיו: "אני זוכר איך אבא שלי הלך ונעלם. הפסיק להיפגש עם חברים, מכר את האופניים המשוכללים שהוא כל-כך אהב לרכוב עליהם. הוא ניסה לְרַצּוֹת את אמא שלי, שתמיד התלוננה ואיימה להתגרש".

אנחנו עוברים מהעבר אל ההווה ושוב אל העבר. אופק מבין שיש קשר בין מה שהוא חווה כילד שם-ואז, למה שהוא חווה היום עם אסנת כאן-ועכשיו.

"אסנת יודעת שאני מתרחק מקונפליקטים ומשתדל לעשות את מה שהיא רוצה. אני שותק למרות שאני רוצה להגיד את מה שחשוב לי. בדרך כלל אני מתקפל ומוותר".

וירג'יניה סאטיר, שהייתה מחלוצות הטיפול המשפחתי בארה"ב, עסקה במודל תקשורת מיטיב בין אנשים ובני משפחה. היא טענה ששינוי אמיתי בתוך זוגיות מתחיל תמיד בשינוי פנימי תוך-אישי של כל אחד מבני-הזוג.

המודל שלה מלמד כי היחס לאדם האחר ישתנה כשהאדם עצמו ירגיש בעל ערך. אם אדם מרגיש בעל ערך, וגם זה שאיתו מרגיש בעל ערך, ושניהם בעלי אותו ערך – הם יכולים להיפגש כשווים ולמצוא דרכי מפגש מצמיחות. במקום להתבצר, להילחם, להימנע או לפחד.

כאשר אדם פגוע בתחושת הערך העצמי, הוא עלול לא לקחת בחשבון את הצרכים שלו והרגשות שלו, והוא יבטל אותם בפני האחר. זהו דפוס תקשורת בלתי-יעיל, אך כזה שעוזר לו לשרוד.

אדם שנוהג בדפוס המְרַצֶּה עושה הכל כדי לפייס את מי שמולו, מתוך תקווה לזכות באהבתו. המְרַצֶּה פועל מתוך חשש מדחייה: הוא לא רוצה להיות מעמסה על האחר. הוא מוותר מראש, מתוך חשש שלא יקבל את מה שהוא רוצה.

הדר פז - טיפול נפשי באמצעות אומנויות

הדר פז. צילום: סתיו שניידר אשוח

ומה קורה לאופק לאורך זמן כשהוא בדפוס המְרַצֶּה? הוא נהיה מתוסכל, כועס, ומעורער בקשר להמשך היחסים עם אסנת.

אופק ואני מנסים להבין מה יושב בבסיס הריצוי, ומה יכול לקרות אם הוא יבטא את מה שחשוב לו, ולא יוותר.

אופק: "אסנת תיעלב ממני"

אני: "ומה אז?"

אופק: "לא יודע. נהיה בריב. תהיה אווירה קשה"

אני: "ואז?"

אופק: "ואז נירגע קצת, ואולי נדבר על זה אחרי כמה שעות"

אני: "אתה חושב שזה יפרק את היחסים שלכם?"

אופק: "לא נראה לי"

אני: "אז מה מניע אותך לשתוק? לבלוע את הרוק?"

אופק: "הפחד"

אני: "שמה?"

אופק: "שאסנת לא תקבל את מה שחשוב לי. ואז שזה יסלים ו…"

אני: "ומה יקרה כשזה יסלים?"

אופק: "היא תלך"

הפחד שאסנת תלך. נגענו ברגש הלא נעים הזה – הפחד. אופק התחיל להתמודד עם מחשבות על דחייה אפשרית, ריחוק ופירוק היחסים. כמו גם להכיר ביסודות היציבים בקשר שלו ושל אסנת ובאהבה הגדולה שלהם.

מה אנחנו עושים עם הפחד בטיפול? מדברים עליו, מנסים להכיר אותו, להבין מאיפה הוא נובע ומה יש לו לספר לאופק על עצמו, על הערך העצמי שלו וגם על היחסים עם אסנת.

אמרתי לאופק באחד המפגשים, שאני רוצה שנתחיל לשים לב למקומות שבהם הוא מדבר על היחסים בין ההורים שלו ולא על היחסים שלו ושל אסנת. לפעמים הדברים מתערבבים ותסריטים מסרט אחר נכנסים לסרט שלו.

אני מאחלת לאופק לבחור לתת ביטוי לצרכים שלו ולרצונות שלו, מתוך אמונה שזהו דפוס תקשורת מיטיב ומקרב, כזה שכדאי לאמץ לפני החתונה, ובטח גם אחריה…

 

*הסיפור מוצג באישור המטופל. כל הפרטים המזוהים שונו על מנת להבטיח שמירה מלאה על פרטיותו.

 

 

הדר פז- מוסמכת MA בהתמחות פסיכודרמה, טיפול נפשי באמצעות אומנויות למתבגרים ומבוגרים. הקליניקה בהרצליה.

 

לייעוץ טלפוני ראשוני חינם: 054-5797773

לאתר: https://lp.vp4.me/cp5z


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון אונליין"

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת הוד השרון לחץ כאן

קבוצת נדל"ן לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן