על פי ההצעה, שאותה העלו חברי האופוזיציה ונדחתה על חודו של קול, התעודה אמורה לאפשר לבני ובנות משפחה בכל מבנה, מסורתי או אחר, להיחשב כשייכים לאותה יחידה משפחתית, בהקשרים שונים ביחסים בינם לבין מוסדות העירייה, ובקבלת שירותים עירוניים שונים. באופוזיציה תוקפים את חברי הקואליציה על הכשלת ההצעה. עופר לוי, סגן ראש העירייה: "הצעה פופוליסטית ומיותרת"

שרון יונתן

מועצת העיר הרצליה דחתה בישיבתה אמש (חמישי) את ההצעה לסדר שהגישו שבעת חברי האופוזיציה תחת הנושא: "תעודת משפחה" עירונית לתושבי הרצליה ולפיה יזכו להכרה עירונית כמשפחה גם בני זוג שלא במסגרת המבנה המסורתי של בעל ואישה. יש לציין כי הצעה ברוח זו עברה לפני מספר שבועות במועצת העיר של רמת השרון.

בהצעתם הסבירו חברי המועצה כי "בישראל מתגוררות משפחות במבנים והרכבים מגוונים. לצד משפחות במבנה המסורתי. ישנן משפחות בהן הורה יחיד וילד/ים, בני זוג בני אותו מין (עם או בלי ילדים), וכן משפחות בהן קיימת הורות משותפת. לעיתים קרובות משפחות  אלו אינן מוכרות על ידי המדינה ככאלה, אף שהן מתנהלות כיחידות משפחתיות שחבריה מתגוררים יחד תוך מחויבות ותמיכה הדדית, ורואים עצמם כמשפחה לכל דבר ועניין. בעת האחרונה קמו גופים המערערים על הלגיטימיות של משפחות מחוץ למבנה המסורתי, תוך הצגתן באור שלילי".

חברי האופוזיציה הציעו: "כעיר ליברלית, הדוגלת בפלורליזם חברתי ותרבותי, הרצליה תאפשר למשפחות בכל מבנה (מסורתי או אחר) המתגוררות בעיר להירשם ולקבל הכרה כ"משפחה". הרישום כמשפחה ילווה בהנפקת "תעודת משפחה" עירונית.  התעודה תאפשר לבני ובנות המשפחה להיחשב כשייכים לאותה יחידה משפחתית, בהקשרים שונים ביחסים בינם לבין מוסדות העיריה, ובקבלת שירותים עירוניים שונים. בני זוג מאותו מין אשר יירשמו כמשפחה יוכלו, למשל, להיחשב בני זוג לצורך שימוש במתקני העיריה (בריכה, מתנ"ס, חוגים), ולצורך קבלת שירותים עירוניים שונים המוענקים לתושבים באמצעות העיריה ישירות, או יחידות נלוות (בני הרצליה, החברה למרכזים קהילתיים וכיוצ"ב). על מנת להיות מוכרים כמשפחה, על כל בני המשפחה (למעט ילדים בוגרים) להתגורר  בהרצליה. העירייה תנפיק את "תעודת המשפחה" באמצעות לשכת ראש העירייה, או מי שראש העירייה יקבע או יסמיך לכך".

בתום דיון סוער התקיימה הצבעה ובסיומה נפלה ההצעה על חודו של קול אחד בלבד כאשר שבעת חברי האופוזיציה הצביעו בעדה: מאיה כץ, יריב פישר, איל פביאן, רונן וסרמן, תמי גרוסמן, יונתן יעקובוביץ' וגרי גוזלן ומנגד שמונה הצביעו נגדה: ראש העירייה משה פדלון ושני סגניו, איה פרישקולניק ועופר לוי, וחברי המועצה: צבי וייס, משה ועקנין, דנה אורן, אורן אוריאלי ואיתי צור. יהונתן יסעור נמנע. לא נכחו בהצבעה: דניאל אייזנברג ויוסי קוממי. לא נכחו בישיבה: עפרה בל, ירון עולמי ואלעד צדיקוב.

באופוזיציה תוקפים את הקואליציה

בקרב שלוש סיעות האופוזיציה ישנה ביקורת חריפה על חברי הקואליציה שהכשילו הצעה זו. חברת המועצה ויו"ר הקואליציה, מאיה כץ, אמרה לאחר הישיבה: "ההצבעה לסדר אתמול הייתה יכולה להסתיים אחרת, בהצלחה ובשורה מדהימה עבור כל המשפחות שבחרו לחיות בעיר הרצליה, כאשר בהרבה רשויות סביבנו כולל שכנתנו רמת השרון עברה ההצעה הזו במועצת העיר, הנהלת העיר וחברי הקואליציה הצביעו נגד. בתחילת הדיון עוד אמרתי שלא משנה לנו אם פתאום במפתיע יקום פה חבר קואליציה ויגיד במקרה קלעתם לדעת גדולים וגם אנחנו הבאנו הצעה דומה (כפי שקורה במקרים רבים בהם יש רצון לקבל את הצעות האופוזיציה). היינו מאשרים כי המהות יותר חשובה מהקרדיט. ביום שבו בבוקר עיריית הרצליה מקדמת פרוייקט מקסים של חתונות על גג העירייה בערב ראש העירייה וחלק מחברי הקואליציה מסרבים להצעה לתעודת משפחה עירונית שמאפשרת זכויות שווה בעיר- לכל משפחה באשר היא. אני שמחה שכפי שנאמר לנו כל זוג באשר הוא יוכל להתחתן על גג העירייה אם ירצה בכך, אבל הטקס הוא טקס ואחר כך מהות הזכויות הן העיקר ועל זה הייתה ההצעה לסדר אתמול שלצערי לא עברה. לפעמים, כמו במקרה של אתמול, צריך להסתכל על המהות ברמת המאקרו ולהגיד יש פה הזדמנות ולבצע גם אם זה הגיע מנציגות האופוזיציה. לא לחפש תירוצים, לא לצאת בהאשמות חסרות בסיס, לא להסביר במילים יפות למה לא, פשוט להצביע בעד".

מאיה כץ חברת מועצה הרצליה
מאיה כץ. "לפעמים הכי פשוט להצביע בעד"

כץ ממשיכה: "מכיוון שאני מכירה כיצד המערכת העירונית עובדת. בעוד מספר שבועות יגיעו חברי הקואליציה ויקדמו הצעה זהה לשלנו, אולי עם תוספות כאלה ואחרות כדי להגיד שהם הובילו את המהלך הזה ולא אחרים ואז יצאו בקול תרועה לאישור היוזמה הזו. אז כדי לחסוך את ההתנהלות המגוחכת הזו שאלתי בתחילת הישיבה האם עכשיו יקום חבר קואליציה ויציע הצעה מקבילה כדי שכולם יוכלו להצביע בעדה. כפי שקורה ברוב המקרים שחברי אופוזיציה מביאים הצעות אבל חשוב שחברי הקואליציה יעבירו אותם. והייתה דממה. במקום לעסוק בפוליטיקה קטנה של אגו וקרדיט היה צריך לאשר את ההצעה הזו אתמול. לפעמים הכי פשוט זה להצביע בעד".

חבר המועצה יריב פישר, יו"ר רשימת "יש עתיד", תקף את סיעת מרצ שלדבריו הכשילה את ההצעה: "שוב ושוב מרצ מצביעים נגד הערכים והעקרונות של המצביעים שלהם. חבל שבגלל פוליטיקה קטנה ואגו פוגעים בקהילה, יכלה להיות היום הצבעה שכול הרב החילוני יכל להצביע בגאווה ושוב מרצ איכזבו. יש עתיד זו מפלגה ליברלית ובעד זכויות שוות לכולם אבל נציגי מרצ מתהדרים בקידום הנושא בכל עת ועת – וברגע האמת הצביעו נגד. על זה הבוחרים צריכים להסתכל לא על הקישוטים מסביב של עוד אירוע לקידום המודעות. זה חשוב מאוד אבל זה לא העיקר, החלטות בפועל שמובאות להצבעות ומובילות לשנינו אמיתי זו המהות ואתמול כשהגיע הצבעה כזו הנציג שלהם התנגד לה".

חבר המועצה איל פביאן, אמר: "עצוב לראות את מועצת העיר הרצליה ובתוכה חברי סיעות חילוניות -ליברליות לכאורה מצביעה נגד הצעת החלטה שעושה צדק גדול ומעניקה שוויון זכויות מלא לחלקים גדולים בחברה שלנו, ומשקפת את רצונם של 70% לפחות מאזרחי המדינה והעיר. זאת פעם שנייה תוך 6 חודשים, כאשר בינתיים מועצות ערים אחרות בישראל ובהן רמת השרון ומודיעין כבר קיבלו החלטות זהות בפועל.
אנחנו נמשיך לפעול ללא הרף בקדנציה הנוכחית כדי לקדם את קבלת ההחלטה הזו והנושא הזה בעיר שלנו".

עופר לוי: הצעה פופוליסטית ומיותרת

עופר לוי, סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת מרצ, דחה בתוקף את הטענות נגדו: "כיו"ר מרצ התנועה הירוקה ומתוקף תפקידי כסגן ראש העירייה אני עובד למען כל תושבות ותושבי העיר. ליבי במקום הנכון ואינני זקוק להצעות לסדר על מנת לקדם נושאים, בוודאי לא כאשר אלו כבר מקודמים. נושא הגאווה בעיר מקודם מהרגע שנכנסתי לתפקידי כיו"ר הועדה לשיוויון, סובלנות וגאווה, ועדה אשר אנחנו ביקשנו להקים וכבר מתחילת הקדנציה, בתמיכה של ראש העיר ומנכ"ל העירייה, דברים רבים התפתחו והשתנו לטובה. הופק אירוע גאווה גדול- הראשון מסוגו בעיר, הוצבו כמויות גדולות של דגלים בכל רחבי העיר, הארנו את בניין העירייה בצבעי הגאווה. בנוסף, ערכנו משחק כדורגל- 'כדורגל בצבעי הקשת' בין נבחרת הלהט"ב לנבחרת הרצליה, שזכה לכבוד והערכה בכל המדיות. חיבקנו את קהילת הלהט"ב של הגיל השלישי שמקבלת במה, וכן עוד אירועים רבים שתוכננו להשנה אך בינתיים לא צפויים להתקיים עקב העלייה בתחלואת הקורונה. בתקופה האחרונה, אני מקדם בשיתוף עם מנכ"ל העירייה וגורמים נוספים את נושא התעודה המשפחתית לזוגות הלהט"ב, ידועים בציבור וכל סוגי המשפחות וזאת עוד קודם להצעה הפופוליסטית והמיותרת של חברי האופוזיציה בנושא. אמשיך לפעול למען כל הקהילות והמגדרים. הרצליה היא עיר שיוויונית ופלורליסטית שמקבלת ומחבקת גם את האחר והשונה".

עופר לוי אירוע גאווה 2019 הרצליה
עופר לוי באירוע הגאווה בשנה שעברה: "אני מקדם את הנושא"

.


להצטרפות לקבוצות הוואצאפ של "שרון און ליין"

קבוצת רעננה לחץ כאן

קבוצת הרצליה לחץ כאן

קבוצת רמת השרון לחץ כאן

קבוצת כפר סבא לחץ כאן

קבוצת כפר שמריהו לחץ כאן

לדף הפייסבוק של "שרון און לייין" לחץ כאן

לעמוד האינסטגרם של "שרון און ליין" לחץ כאן